Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İZFAŞ İhaleleri mercek altında

Giriş Tarihi: 5.10.2015
İZFAŞ İhaleleri mercek altında

Egeli Sabah'ın kamuoyuna duyurduğu Fuar İzmir'deki ısıtma soğutma sistemleri ihalesi ile İZFAŞ'ın kurumsallaşması için yapılan ihaledeki skandallar hakkında İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin fuarcılık şirketi İZFAŞ'taki ısıtma ve soğutma sistemleri ihalesi ile insan kaynakları hizmet alım ihalesine ilişkin olarak İçişleri Bakanlığı inceleme başlattı. Egeli Sabah'ın "İhale yasası hiçe sayıldı", "Egeria ihaleden önce işe başladı" başlıklarıyla konuyu kamuoyunun gündemine taşımasının ardından Temiz İzmir Derneği, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundu. Dernek ayrıca Egeria firmasının aldığı İnsan Kaynakları Danışmanlığı Hizmet Alım işi ile ilgili olarak da Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü'ne şikayet dilekçesi gönderdi. Vatandaşlar da Başbakanlık İletişim Merkezi'ne (BİMER) konuya şikayette bulundu. Şikayetleri değerlendiren İçişleri Bakanlığı, üç ayrı inceleme başlattı. Soruşturmalara konu olan Gaziemir'deki Fuar İzmir'de onaylı jeolojik etüt raporunun olmadığı da ortaya çıktı. İzmir Valiliği'nin görevlendirdiği muhakkikler bu konuda da inceleme yapıyor.

HAK EDİŞTEN DÜŞÜN!
İZFAŞ, Fuar İzmir adıyla hizmete giren Gaziemir'deki yeni fuar alanının tesis bakım onarımı için hizmet alım ihalesine çıkmış, ihaleyi KDV hariç 838 bin 659 liraya Almer şirketi kazanmıştı. Kanuna göre ihale teklif dosyasında kesin teminat mektubu olmayan firmanın değerlendirme dışı bırakılması gerekirken İZFAŞ'ın bunu dikkate almadığı şirketin sahibi Murat Yıldız'ın İZFAŞ'a kendi el yazısıyla yazıp verdiği dilekçe ile ortaya çıkmıştı. Yıldız, 18 Şubat'ta sözleşmenin imzalandığı gün kendi el yazısı ile kaleme aldığı dilekçede teklif ettiği 838 bin 659 liranın yüzde 20'lik bölümünü oluşturan 167 bin 731 liralık kesin teminatın hak edişinden kesilmesini talep etmişti. Yıldız dilekçenin altına da not olarak kesin teminatın 3 eşit taksitte kesilmesi hususunun idarece değerlendirilmesini istemişti. Firma, ihale sözleşmesinde verildiği iddia edilen 167 bin liralık kesin teminatın 50 bin liralık bölümünü ise 13 Şubat'ta yapılan ihaleden 14 gün sonra yani 27 Şubat'tarihinde İş Bankası'na yatırmıştı.

İHALEDEN ÖNCE İŞBAŞI
İZFAŞ, personel alımı ve kurumsallaşma çalışmaları için 27 Ocak'ta insan kaynakları danışmanlık hizmeti alım ihalesi yapmış, 4734 sayılı Kamu İhale Yasası'nın istisnaları düzenleyen 3/g maddesine göre çıkılan ihale için 3 firmaya teklif mektubu gönderilmişti. 2 firma gerekçe göstererek teklif vermezken tek teklif Egeria İstihdam ve Müşavirlik Hizmetleri Ticaret Limitet Şirketi'den gelmişti. İZFAŞ Genel Müdür Yardımcısı Hasan Tunçağ'ın başkanlık ettiği ihale komisyonu, tek teklif olan Egeria'nın teklifini kabul etmişti. 28 Ocak'ta İZFAŞ'la Egeria arasında imzalanan hizmet alım sözleşmesinin 1 Şubat 2015 ile 31 Aralık 2015 tarihleri arasında 11 aylık süreyi kapsaması öngörülmüştü. Egeria, KDV hariç 27 bin 390 liraya sözleşme imzaladı. İddiaya göre 27 Ocak 2015'te daha ihale yapılmadan önce zaten İZFAŞ, ihaleyi alan Egeria firması ile çalışmaya başladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İZFAŞ İhaleleri mercek altında
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN