'Çapulcu'ya dava açıldı

Facebook hesabında kendisini çapulcu olarak niteleyen site yöneticisi kadın, manzarayı engellemesin diye 25 fıstık çamını kestirdiği için 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak

Giriş Tarihi: 13.11.2015
'Çapulcu'ya dava açıldı
İzmir'in Çeşme ilçesindeki bir tatil sitesinde, sit bölgesi ilan edilen alanda 15 yaşındaki 25 fıstık çamını, deniz manzarasını kapattığı gerekçesiyle kestiren yönetici Nesrin Poslu hakkında, 'Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet' suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Ağaç kesilmesine tepki olarak başlayan Gezi olayları sırasında kentleri tahrip edenlere "çapulcu" denilmesine tepki olarak Facebook hesabında kendisini "TC Nesrin Çapulcu" diye takdim eden site yöneticisinin "manzarayı kapatıyor" diye ağaç kestirdiği ortaya çıkması büyük tepkilere yol açmıştı. Ağaçların bulunduğu bölgenin tapu kayıtlarında 'Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı' ve 'III. Derece Doğal Sit Alanı' olarak gösterilmesine rağmen, sitenin yeni yönetimi ağaçların kesilmesi konusunu ev sahiplerini oyuna sundu. Oylama sonrasında 12 ret oyuna karşılık 14 kabul oyuyla, fıstık çamlarının kesilmesine karar verildi. Karardan bir gün sonra da iddiaya göre sitenin yeni yöneticisi Nesrin Poslu'nun talimatıyla 15 yaşındaki 25 fıstık çamı testereyle kesildi.

ŞİKAYET KONUSU OLDU
Ağaçların kesilmesine 'Ret' oyu veren site sakinleri, savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcı, Nesrin Poslu hakkında 'Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'na muhalefet' suçundan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Nesrin Poslu'nun Çeşme Asliye Ceza Mahkemesi'nde, hakim karşısına çıkacağı belirtildi. Çeşme'deki lüks sitede, sırf "manzara" için 25 çam ağacının katletilmesine kızan vatandaşlar, site sakini ünlü hukukçu profesörlerin, emekli askerlerin ağaçların kesilmesine onay verenler arasında yer aldığını belirterek, "Kendilerini aydın olarak niteleyenler Gezi Parkı'nda ağaç kestirmeyiz diye propaganda yaptılar. Ama menfaatleri mevzu bahis olunca, çam ağaçlarına acımadılar, böyle iki yüzlülük olmaz" şeklinde görüş belirtmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Çapulcu'ya dava açıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN