Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Konumunu kullanıp örgüte ihale vermiş

İzmir'deki FETÖ/PDY operasyonda gözaltına alınanlardan 10'u tutuklandı. Tutuklanan Vakıflar Bölge Müdürü İba'nın, makamını kullanarak örgüte yakın şirketlere ihale kazandırdığı belirtildi

Giriş Tarihi: 24.12.2015
Konumunu kullanıp örgüte ihale vermiş
İzmir'de, Fetullahçı Terör Örgütü/ Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik operasyon kapsamında adliyeye sevk edilen 26 şüpheliden 10'u tutuklandı. Kenan İba, Melih Göktanır, İlker Başgül, Kazım Erdem, İbrahim Çankaya, Yusuf Taşdelen, Servet Kaplan, Erhan Cabbaroğlu, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nde öğretim üyesi Ali Karatay ve Ömer Alsancak tutuklanırken, 16 şüpheli ise serbest bırakıldı. FETÖ'nün örgüt yapısı ve işleyişi de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine gönderilen, İzmir Cumhuriyet Başsavcı Vekili Okan Bato imzalı sevk evrakında, FETÖ/ PDY'ye mensup olduğu iddia edilen kişilerin örgüt adına himmet, infak, burs, zekat, bağış, kurban ve benzeri adlar altında düzenlenen toplantılarda, katılanlardan ikna ya da tehdit ve şantaj yoluyla para topladıkları, bu paraları örgüte aktararak ekonomik kaynak sağladıkları iddiaları ve bu yönde ciddi bulgular elde edilmesi üzerine soruşturmanın başlatıldığı belirtildi. Tutuklananlar arasında yer alan İzmir Vakıflar Bölge Müdürü Kenan İba'nın, konumunu kullanarak, örgüt içerisindeki şirketlere ihale verdiği, bu suretle örgüte maddi destek ve finansman sağlanmasına yardımcı olduğu, örgütün faaliyetlerinde rol aldığı belirtildi. Sevk evrakında 24 Temmuz 2015'te düzenlenen operasyonda tutuklanan ve örgütün kasası olduğu ileri sürülen muhasebeci Ömer Kaya'nın ikametinde yapılan aramalarda örgüte dair bazı delillere ulaşıldığına, belgeler arasında FETÖ/PDY bünyesinde faaliyet yürüttükleri değerlendirilen "İzmir il yönetimi" içerisindeki kişilerin görevlerinin yazılı olduğu listenin de bulunduğuna dikkat çekildi.

İÇİNDE SERZENİŞLER VAR

Ele geçen deliller arasında himmet verenlerin özendirilmesi için tanzim edilen bir belge var. Terör örgütüne gelir ve finansal destek amacıyla kullanılan himmet, burs, bağış ve kurban belgeleri de ele geçirilen dokümanlarda yer alıyor. Dokümanların "örgüt hiyerarşisi içinde yazıldığı", "içeriğinde yer yer örgüte öz eleştiri ve serzenişlerin bulunulduğu", "şahsi sıkıntıları ile ilgili olarak yazılmış olsa da örgüt işleyişine yön verdiği" kaydediliyor.

ÖRGÜTÜN ŞEMASI
Sevk evrakında belgelere yönelik ayrıca şu görüşlere yer verildi: "4 belge ile ilgili kurulan komisyonca belgeler üzerinde yapılan inceleme neticesinde belgelerin, örgütün yapısı ve işleyişine ışık tuttuğu, listelerde isimleri geçen şahısların yönetimdeki konumlarını gösterdiği ve 'himmet, kurban, burs ve bağış' adı altında yapmış oldukları yardımları gösterir belgeler olduğu tespit edilmiştir." Evrakta, elde edilen ve numaralandırılan deliler doğrultusunda örgütün İzmir yapılanması içinde yönetici konumunda olanlara da işaret edildi. Operasyon kapsamında ele geçirilen belgelerde, şüpheli Servet Kaplan'ın örgütün İzmir yapılanması içinde "Gıda Heyeti Başkan Yardımcısı", Erhan T.ve Hasan Ö'nün Gıda Heyet Başkan 2. Yardımcısı" diye anıldığı, Kazım Erdem'in "İnsan Kazanma Kurulu Başkanı" olarak isminin geçtiği, "Mütevelli Başkan Yardımcısı" görevini de yürüttüğü ve örgüte gelir sağlamak için faaliyetler yürüttüğü belirtildi. Melih Göktanır'ın "Mali Heyet Başkanı 1. Yardımcısı", Kerem G. ve Ali G.'nin "Sızıntı Kültürel Dergi Sorumlusu", Fuat A'nın "Tefrişat Kurulu Başkanı", İlker Başgül ve Ahmet Ö'nün örgütün İzmir yapılanması içinde "Diyalog ve Hoşgörü Sorumlusu" olarak isimlerinin geçtiği kaydedildi.

OKAN BATO İTİRAZ ETTİ
İzmir Cumhuriyet Başsavcıvekili Okan Bato, FETÖ/PDY soruşturması kapsamında tutuklanmaları talebiyle 3. Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen 26 zanlıdan biri adli kontrol şartıyla olmak üzere 16 kişinin serbest bırakılmasına, açıklanan karar sonrası itiraz etti. Mahkemeye gönderilen yazıda, serbest kalan zanlıların tutuklanması talep edildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Konumunu kullanıp örgüte ihale vermiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN