Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş dünyası umutlu

Yeni yıla gireceğimiz bu günlerde iş dünyasının temsilcileri 2016'dan beklentilerini açıkladı. Yeni bir yılın; yeni umut, yeni hedef ve yeni başarıların da habercisi olması, tüm kesimlerin ortak dileği

Giriş Tarihi: 30.12.2015
İş dünyası umutlu
İş dünyası, 2016'dan çok şey bekliyor. Genel hava, iyimserlik ve umut dolu bir tabloyu ortaya koyuyor. Tüm sektörlerde 2016 yılının, birikmiş sorunları çözüme kavuşturacak ve talebin hızla artmasını sağlayacak bir yıl olması yönünde güçlü bir beklenti var. Ekonominin ülke genelindeki lokomotif sektörü inşaat da, bu süreçte en dikkatli izlenmesi gereken sektörlerin başında geliyor.
Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı: 2015 yılı durağan bir yıl oldu. 2016 yılında durgunluğun kalkmasını ve ekonominin yeniden canlanmasını bekliyoruz. 2016'da piyasaların açılacağını ve taleplerin daha fazla karşılanacağını düşünüyorum. 2016'ta komşumuzda süren yangının da sönmesiyle birlikte Türkiye tutulamaz güzel bir ülke olacak.
Müteahhitler Federasyonu Başkanı (MÜFED) ve İnşaat Mühendisi Necip Nasır: 2016 yılında İzmir'in gerek altyapı gerekse de üstyapı anlamındaki eksiklerinin tamamlanmasının ve marka kent kimliğine yakışan projelerin yaşama geçirilmesinin öncelikli hedefler arasında olmasını istiyoruz. İzmir'deki bazı yatırımlar, açılan davalar sonucunda yarım kalıyor, kentin yarınlarının kurulması için mutlaka yeni adımların atılması gerekiyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Binali Yıldırım'ın, İzmir'in iki yakasını buluşturacak Körfez Tüp Geçit Projesi de bu bağlamda kentimize değer katacaktır.
Tanyer İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Münir Tanyer; İnşaat sektörü, 2015 yılında genel anlamda istenen ölçüde büyüyemedi. Türkiye'nin ekonomideki ivmesinin hızlanması gerekiyor. İş dünyası olarak 2016 yılından umutluyuz. 2016 yılında inşaat sektörü daha aktif olacak ve yatırımcılar da hareketlenecektir.

YATIRIM YAPILMALI

Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Kurucusu Prof. Dr. Mahmut Kaşkaloğlu;
Sağlık konusu her insan için vazgeçilmezdir. Herhangi bir sağlık problemi olan kişinin yaşamındaki diğer konular ikinci planda kalıyor. Sağlık sektöründe devlet yatırımları kadar özel sektörün de yatırım yapması gerekiyor. Hem yerli, hem de yabancı hastalar için İzmir, sağlık turizmi açısından çok uygun bir lokasyon durumunda. 2016 yılında sağlık yatırımları, mutlaka artarak sürmeli.
Ege Özel Hastaneler Derneği Başkanı Dr. Nuri Nasır: Sağlık turizminde hedef pazar Avrupa ülkeleri vatandaşlarından oluşuyor. 1 milyon sağlık turizmi hastası, 23 milyon turist kadar döviz kazandırıyor. İzmir, sağlık turizminde gerçek potansiyelinin çok altında. Turizm konusunda deneyimli bir ülke olarak sağlık turizminde de ülkemize gelir getirmememiz için hiçbir neden yok. 2016'nın, sağlık turizminde atılım ve yatırımların hız kazandığı bir yıl olacağını düşünüyorum.

DAHA OLUMLU GEÇECEK

Egebeta Yönetim Kurulu Başkanı Gafur Alişer:
2015, ekonomik anlamda zor bir yıldı. Zor süreçlerden geçtik. 2016 yılı muhteşem geçecek deme lüksümüz yok. Türkiye, doğru duruş sergilerse; krizi fırsata çevirerek yeni pazarlara yönelebilirse kendi durumunu artıya çevirebilir. İş dünyası da bu rüzgardan olumlu etkilenir.
Günaydın Group Yönetim Kurulu Üyesi Erol Günaydın: 2016 yılında Türkiye'de büyüme trendi hakim olacak. Ocak, Şubat ve Mart aylarında durgunluk yaşanacak. Çünkü personel maliyetlerindeki artış ve bu artışın hazmedilmesi süreci var önümüzde. Mart ayıyla birlikte tekrar hareketlenme bekliyorum. 2016 yılının 2015'ten daha olumlu geçeceğine inanıyorum.
EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu; 2016 yılında yeni kurulan Hükümetten, ekonomide yeni reformlar bekliyoruz. 2019 yılına kadar siyasi istikrar sağlanmış durumda. Bundan sonra daha önce unutulan ekonomik reformlara sıra gelmeli.
KESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Öztaş; 2015 yılında zor bir yıl geçirdik. 2016 yılında önceliğin ekonomiye ve ihracat pazarlarının genişletilmesine verilmesini istiyoruz.
EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Mukadder Özden; 2016'nın iyi geçmesi için yapılması gereken çok iş var. Üretim yapmayı özendirecek, rekabetçiliğimizi artıracak şartlar hazırlanmalı. Aksi halde kapasite ve üretim artışı bekleyemeyiz. Barış ve demokrasi ortamı çok önemli. Yabancılar nezdinde Türklerle iş yapmaya engel olacak her türlü negatif görünümden kaçınmalıyız.
KOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk; 2015 yılında yapılan iki genel seçim nedeniyle yatırımcılar çekimser kaldı. 2016 yılına siyasi istikrarı sağlamış seçim risklerinden kurtulmuş olarak giriyoruz. Rusya ve bölgemizde yaşanan sorunların gölgesi 2016'ya düşse de biz umudumuzu diri tutuyoruz.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş dünyası umutlu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN