Bakan talimat verdi kapsam dışı kaldılar

Paralel Yapı'ya finans sağladığı iddia edilen Şifa Grubu'nun 10 hastane ve polikliniği Bakan Soylu'nun talimatıyla SGK kapsamından çıkarıldı. Grubun SGK gelirinin yıllık 132 milyon lira olduğu belirtildi

Giriş Tarihi: 4.1.2016
Bakan talimat verdi kapsam dışı kaldılar
Emniyet, istihbarat, mülkiye ve adliye başta olmak üzere devletin önemli kurumlarına sızarak casusluk faaliyeti yürüten Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadele sürüyor. Örgütün Türkiye genelindeki faaliyetlerine ilişkin onlarca soruşturma ve dava devam ederken, finans kaynakları da teker teker kurutuluyor. İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü'nün Şifa Grubu'na ait hastane ve polikliniklere geçen aylarda yaptığı operasyondan sonra YÖK'ün harekete geçmesinin ardından bu kez de hastanelerle ilgili SGK işlem yaptı.

AYLIK 11 MİLYON LİRA GELİR
Tüm Türkiye'de olduğu gibi İzmir'de de bulunan Şifa Grubu'na ait 10 hastane ve polikliniğin Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) bağlı olarak faaliyet yürüttükleri ve devletten aldıkları parayı Gülen'e himmet olarak aktardıkları tespit edildi. FETÖ hastanelerine operasyon, bizzat Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu'nun talimatıyla yapıldı. Bu kapsamda SGK, Şifa Grubu'na ait en fazla hastanenin bulunduğu il olan İzmir'de 10 hastanenin SGK kapsamından çıkarıldı. Gelirlerinin tamamına yakınını SGK'dan karşılayan İzmir'deki Şifa hastanelerinin aylık gelirlerinin 11 milyon lira olduğu öğrenildi. Böylece İzmir'deki Şifa Grubu, hastane ve polikliniklerinden kazandığı yıllık 132 milyon lira gelirden oldu.

FETÖ'YE HİMET KAYNAĞI

SGK ile anlaşma kapsamında yüksek hasta sayısına ulaşabilen ve tedavi masraflarının çoğunu devlet kasasından alan hastanelerin önemli bir gelir kapısı kapatılmış oldu. SGK'nın bu hastaneleri detaylı olarak incelemeye aldığı belirtildi. FETÖ'nün himmet kaynağı söz konusu hastanelerin usulsüz yöntemlerle yapılmış gibi gösterilip yapılmayan tedavilerle devletten haksız kazanç sağlayıp sağlamadığı gibi konular da araştırılacak. Usulsüzlük tespit edilmesi halinde bu hastaneler kapatılabilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan talimat verdi kapsam dışı kaldılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN