Güldal: Vatandaş eti bildiği yerden almalı

Giriş Tarihi: 28.2.2016
Güldal: Vatandaş eti bildiği yerden almalı

İzmir'de 6 ton at eti ele geçirilmesinin ardından vatandaşlar tedirginlik yaşadı. Gıda İl Müdürü Güldal, "Vatandaşlar eti bildiği yerden almalı. At eti tadından anlaşılmaz" uyarısında bulundu

İzmir'de polisin yaptığı baskında 6 ton at eti ele geçirilirken vatandaşlar da tedirginlik yaşadı. İzmir Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Ahmet Güldal, son 1 yıl içinde yaptıkları denetimlerde at etine rastlamadıklarını belirterek, "Vatandaşlarımız bilinen ve sürekli alışveriş yaptıkları kasap ve benzeri et satış noktalarından alışveriş yapsınlar. At eti tadından anlaşılmaz. Ancak laboratuar ortamında yapılan inceleme sonunda anlaşılabilir" dedi. At eti operasyonla ilgili ayrıntılar da ortaya çıkmaya başladı. 1 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak zanlıların polise verdikleri ifadelerinde ezberlemişçesine aynı cümleleri kullanmaları dikkat çekti. Faytonculuk yaptığını söyleyen Murat Beyazduman, "13 işe yaramayan, ayakları kırık, yaşlı atları topladık. Atları kestikten sonra kemiklerini ayırdık. Kemikleri toplama merkezine gönderecektik. Bu merkez kemikleri Turgutlu'da hayvan maması yapan fabrikaya gönderiyor. Kemikleri kırarken polis geldi. Kestiğimiz hayvanların içi organlarını ve etlerini de orada bırakacaktık. Buradan toplama merkezinin elemanları gelip alıyorlar. Bu etleri de mama fabrikası alıyor. Atları çevre köy ve ilçelerden topladıklarını söyleyen ve mesleğini manav olarak belirten Salih Nalkıran ifadesinde, "13 ayağı kırık, gözü kör, yaşlı atı topladık ve kestik. Kemiklerini, iç organlarını ve etini ayırarak kemik toplama merkezine satacaktık. Ben bu işi ilk defa yapıyorum. İş yapmaya arkadaşlarımla birlikte karar verdim. Etleri iç piyasaya sürmeyecektik" dedi. Taksi şoförlüğü yaparak geçimini sağladığını söyleyen Demir Durak, "Bu aralar işsiz kaldığım için arkadaşlarımla birlikte çevre ilçe ve köylerden işe yaramayan atları toplayarak keselim ve mama fabrikasına satalım diye karar aldık. Kestiğimiz hayvanların etlerini ve iç organlarını orada bırakacaktık" diye ifade verdi. Polise hurdacılık yaptığını söyleyen Halil Urş, diğer arkadaşları gibi etleri piyasaya sürmeyeceklerini mama fabrikasına satacaklarını söyledi. İşsiz olduğunu söyleyen Mert Özdemirci, "5 yıl önce raylardan düşerek başımdan yaralandım. Bu yüzden pek iyi düşünemiyorum. Okuma yazma bilmiyorum. Bu özrümden dolayı beni askere de almadılar. Kimse bana iş vermediği için arkadaşlarımla birlikte yaşlı, gözü kör ve rahatsız atları topladık. Kestiğimiz atların etlerini, kemiklerini ve iç organlarını mama fabrikasına satacaktık" dedi. Öte yandan zanlılar tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Zanlıların mama ifadesi yalan çıktı
Konak İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri yaptığı araştırmada zanlıların yalan ifade verdiklerini ortaya çıkardı. 8 zanlı da ifadelerinde etleri piyasaya sürmediklerini söylese de titiz şekilde çalışan polis ekipleri at etinin İstanbul'a gittiğini belirledi. Ayrıca zanlıların "mama fabrikasına satacaktık" ifadesi de yalan olduğu ortaya çıktı. Yapılan baskın sayesinde 6 ton at eti İstanbul'a gönderilmeden imha edildi. Öte yandan zanlıların atların toplanması ve kesimiyle ilgili kendi aralarında iş bölümü yaptıkları anlaşıldı. Sanıkların perşembe, cuma ve cumartesi günlerinde atları kestikleri, haftanın kalan 4 gününü ise at toplamaya ayırdıkları tespit edildi. İzmir'de at etini piyasaya sürdüklerinde yakalanmaktan korkan zanlıların, daha düşük riskli olduğu at etini şehir dışına gönderdikleri belirlendi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Güldal: Vatandaş eti bildiği yerden almalı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN