Türkiye'nin en iyi haber sitesi

CHP'li başkanlara belediyeler bakıyor

Bayraklı ve Çiğli'de CHP ilçe başkanlarının belediye personeli çıkmasının ardından bir skandal da Foça'da patlak verdi. CHP Foça İlçe Başkanı Günal Biçer'in belediye personeli olduğu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 7.3.2016
CHP'li başkanlara belediyeler bakıyor
Bayraklı Belediyesi'nde CHP İlçe Başkanı Cemalettin Alper'in kadrolu işçi olarak çalıştırılması, ayrıca işe giriş çıkış işlemi yapılarak tazminat almasının sağlanması ve CHP Çiğli İlçe Başkanı Zeynel Mertoğlu'nun Kafesan Çiğli Belediyesi Sosyal Hizmetler Limited isimli şirketinden maaş aldığının ortaya çıkmasının ardından başka bir skandal haberi de Foça'dan geldi. CHP Foça İlçe Başkanı Günal Biçer'in 15 Haziran 2010 tarihinden beri yaklaşık 6 yıldır Foça Belediyesi şirketi Bağ-Kent'te çalıştığı anlaşıldı. Skandal, Egeli Sabah'ın ulaştığı Günal Biçer'e ait SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) dökümleriyle de belgelendi. Başkan Biçer'in sigortalılık tescil ve hizmet kaydı tespiti belgesinde 7 bin 177 lira ile en yüksek maaşı 2015 Aralık'ta aldığı görülüyor. 3 Mart 2016'da SGK'dan alınan belgeye göre belediye şirketinde hala çalışan olarak görünen Biçer'in 2016 Ocak ayındaki maaşı ise bin 783 lira olarak görünüyor. Arka arkaya ortaya çıkan skandallar, "CHP'de ilçe başkanı olanlara belediyeden maaş mı bağlanıyor?" şeklinde yorumlandı.

"İSTİFA ETMELİ"
AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Hüsnü Boztepe ve AK Parti Foça İlçe Başkanı Kadir Özgirgin konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bu çalışmaların hukuki olabileceğini belirten Hüsnü Boztepe, "Fakat etik olarak yanlış bir uygulama. Bir partinin ilçe başkanı belediye şirketinde çalışıyor ise, o ilçede parti belediye başkanının emrinde olur. Belediye meclis üyeleri de belediye başkanının emrinde olur. Bu 'de birçok ilçede var. Şu an için biz sadece bugün Foça ilçesinde yaşanan bu durumu açıkladık. Önceki gün Menemen Belediyesi'nde çalışanların isimlerini tek tek açıkladık. Bu yanlışı herkes görmeli ve ona göre karar vermeli. CHP Foça İlçe Başkanı Günal Biçer'in belediyedeki görevinden istifa edip, herkesten özür dilemesi gerekiyor" şeklinde konuştu. Kadir Özgirgin, "Bir ilçe başkanının belediyede çalışması ve ilçe başkanlığı yapması etik kurallarıyla bağdaşmaz. Hem belediyede çalışıp, hem de ilçe başkanlığı yapması imkansız. İki görevi de sağlıklı bir şekilde bir arada yürütmesi beklenemez" diye konuştu.

ÇİFTLİĞE DÖNÜŞTÜ
Çiğli Belediyesi'nden CHP İlçe Başkanı Zeynel Mertoğlu ve CHP İzmir Yerel Yönetimlerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Dilek Bilgin'in maaş aldığı ortaya çıkmıştı. Yaşanan olaylardan sonra Bilgin belediyeden istifa etmişti. Bayraklı'da da CHP Bayraklı İlçe Başkanı Cemalettin Alper'in, belediyede işçi olması büyük tepki çekmiş ve istifa etmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'li başkanlara belediyeler bakıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN