Üniversitesi ve DEÜ seçimini yaptı

Giriş Tarihi: 13.7.2016
Ege Üniversitesi ve DEÜ seçimini yaptı

İzmir’in iki büyük üniversitesinde rektörlük seçimi heyecanı yaşandı. Dokuz Eylül’de 361 oy ile Prof. Dr. Halil Köse birinci olurken, Üniversitesi’nde ise 382 oy alan Prof. Dr. Yeşim Kirazlı ipi göğüsledi

ve Dokuz Eylül üniversitelerinde Prof. Dr. Candeğer Yılmaz ve Prof. Dr. Mehmet Füzün'den boşalacak rektörlük koltukları için yarış yaşandı. DEÜ'de ilk sırada yer alan isim 361 oy ile Prof. Dr. Halil Köse oldu. Ege Üniversitesi'nde ise 382 oy ile Prof. Dr. Yeşim Kirazlı birinciliğe uzanan isim oldu.

İLK SONUÇLAR DEÜ'DE
İki üniversitede toplam 19 aday akademisyenlerin kantarına çıkarken ilk sonuçlar Dokuz Eylül Üniversitesi'nden geldi. Dokuz Eylül Üniversitesi'de Sabancı Kültür Merkezi'nde gerçekleşen rektör belirleme seçimleri de saat 09.00 sularında başladı. Üniversitede Prof. Dr. Füzün'den boşalacak koltuğa toplam 10 aday talip oldu. Toplam bin 680 öğretim üyesinin çoğunluğu sandık başına giderken sonuçlar da saat 15.30 sularında açıklandı. Seçimde bin 500 akademisyen oy kullandı, 32 oy boş çıkarken 19 oy geçersiz sayıldı. Buna göre Dokuz Eylül Üniversitesi'ndeki yarışta ipi göğüsleyen isim 361 oy olan Mühendislik Fakültesi'nden Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Köse oldu. Prof. Köse'yi 253 oy alan Tıp Fakültesi'nden Başhekim Prof. Dr. Can Karaca izlerken, 240 oy alan İşletme Fakültesi'nden Prof. Dr. Adnan Kasman üçüncü sırada yer aldı. YÖK'e bildirilecek listeye giren diğer isimler ise 226 oy alan eski başhekim Prof. Dr. Mehmet Refik Mas, 139 oy alan Prof. Dr. Erdal Çelik ve 84 oy alan Prof. Dr. Cenk Erdal oldu. Sandıktan Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu'na 81, İlahiyat Fakültesi'nin eski Dekanı Ömer Dumlu'ya 51, Prof. Dr. Yeşim Kamile Aktuğlu'ya 8 ve Prof. Dr. Orhan Maden'e ise 5 oy çıktı.

EGE'DE BÜYÜK KAPIŞMA
Ege Üniversitesi'nde ise Rektör Yardımcısı Yeşim Kirazlı 382 oy alarak birinci oldu. Yeşim Kirazlı'yı 315 oy ile Prof. Dr. Kamil Kumanlıoğlu izlerken, 246 oy alan Prof. Dr. Nadide Kazancı ise üçüncü sırada yer aldı. YÖK'e bildirilecek listeye giren diğer isimler ise Prof. Dr. Cüneyt Hoşcoşkun'a 232 oy, Prof. Dr. Tahir Yağdı'ya 187 ve Prof. Dr. F. Akın Olgun'a 120 oy çıktı.

LİSTE 3'E İNECEK
En çok oy alan altışar adayın ismi YÖK'e bildirecek. 18-26 Temmuz arasında Rektör Adaylarını İnceleme Komisyonu çalışacak. Bu komisyonun raporları 27- 28 Temmuz'da toplanacak YÖK Genel Kurulu'nda değerlendirilecek, aday sayısı her üniversitesi için 3'e indirilip liste 1 Ağustos'ta Cumhurbaşkanlığı'na sunulacak. Rektörlerin görev süresi ağustos ayının ilk haftasında dolduğu için Cumhurbaşkanı 'ın o hafta içinde atama yapması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ege Üniversitesi ve DEÜ seçimini yaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN