Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnkar et talimatını yerine getiriyorlar

’deki FETÖ operasyonunda gözaltına alınan polislerin ifadeleri, örgüt üyelerine verildiği ortaya çıkarılan “Teknik konuların ispatı zordur, çelişkiye düşmeden inkar edin” talimatını akıllara getirdi

Giriş Tarihi: 15.8.2016
İnkar et talimatını yerine getiriyorlar
'de Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında gözaltına alınan polislerin birçoğu, telefonlarında bulunan ve yalnızca örgüt içi iletişimde kullanılan versiyonu Bylock programını bilmediklerini, farkında olmadan Google Play Store'den indirmiş olabileceklerini anlattı. Oysa, polisin verdiği bilgiye göre söz konusu programı Google Play Store ya da Apple Store'de bulup indirmek mümkün değil. Zanlı polislerin "çocuklarım indirmiş olabilir" ya da "farkında olmadan deneme amaçlı indirmiş olabilirim, Bylock nedir bilmem" şeklindeki ifadeleri bir süre önce MİT tarafından şifresi kırılan bazı Bylock yazışmalarındaki ifadeleri akıllara getirdi. Söz konusu yazışmada üyelere gönderilen talimatlarda, "Teknik konular ispatlanması zor konulardır. İleride lehimize sonuçlar doğurabilecekken şimdiden kendi beyanımızla kabul etmemiz doğru değildir. Özellikle de bilgisayar, telefon vs. gibi konularda mümkün olduğunca çelişkiye düşmeyecek şekilde inkar edilmeli" ifadeleri yer alıyordu. Egeli Sabah, söz konusu emniyet görevlilerinin ifadelerine ulaştı. Bunlardan komiser yardımcısı G.T, "Darbecileri lanetliyorum. Ben hiçbir terör örgütüne üye değilim. Hiçbir finans katkım olmadı. Yurtdışına çıkmadım. Bylock kelimesini sorguda ilk defa duydum. Teknolojiye hakim değilim. Akıllı telefonu bile şube müdürümüzün talimatı ile aldım. İmam Hatip lisesi mezunuyum. Bu nedenle bana iftira atılmış olabilir" dedi.

BYLOCK NEDİR BİLMEM!
Ş.P, "İki kız bir erkek çocuk babasıyım. Küçük kızım hariç iki çocuğum da İngilizceye heveslidir. Bu Bylock denilen programı ben bilmiyorum. Çocuklarım Bylock adlı programdaki lock kelimesini kilit olarak anlayıp indirmiş olabilirler" şeklinde ifade verdi. Komiser Yardımcısı D.T. ifadesinde, FETÖ ile hiçbir bağının bulunmadığını belirterek, "İsmini hatırlamadığım iki programla birlikte Bylock bana soruldu. 2 gündür düşünüyorum, samimi olarak söylüyorum. Ben kesinlikle bu programı indirdiğimi veya kullandığımı hatırlamıyorum. Ben akıllı telefonumu 2012'de aldım. Telefonum incelendiğinde bu durum ortaya çıkacaktır. Uzun süre kullandığım bir program olsaydı hatırlardım. Google Play Store'da gezinirken deneme amaçlı indirmiş olabilirim. Bu programı ne , nereden, hangi telefonuma indirdiğimi, programın amacının ne olduğunu, ne için kullanıldığını, bu programı indirerek kiminle iletişime geçildiğini bilmiyorum. Bu program indirmiş olmam da beni örgüt üyesi yapmaz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnkar et talimatını yerine getiriyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN