Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Basmane Çukuru’na ilk kazma vuruluyor

’de temeli 18 yıl önce atılan ancak davalar ile değişen imar planları nedeniyle yapılamayan Ege Ticaret Merkezi projesinde çalışmaları başlıyor

Giriş Tarihi: 21.9.2016
Basmane Çukuru’na ilk kazma vuruluyor
TMSF tarafından düzenlenen " Ticaret Merkezi Ticari ve İktisadi Bütünlüğü" ihalesini kazanan Folkart Yapı bünyesindeki Livamine Madencilik, 9 Eylül 2016'da bölgenin tapusunu alarak işlemlere başladı. Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, 'in göbeğinde kangrene dönüşen "Basmane Çukuru" sorununun çözümünde önemli bir adımın atıldığını ifade etti. Projenin tapu devrinin İzmir'in düşman işgalinden kurtuluş günü olan 9 Eylül'e rast gelmesinin sürpriz olduğunu dile getiren Sancak, "İzmir markası açısından olumsuz algı yaratan bu çukurun kente yakışan bir projeye dönüşümünde en önemli adım olan tapu devrinin 9 Eylül'e rastlaması çok anlamlı oldu" dedi. Gelecek haftadan itibaren şantiyeye gireceklerini belirten Sancak, "İlk etapta yıllar önce yapılan iksa sistemi güçlendirilerek çevresi için bir tehdit unsuru olmaktan çıkarılacak ve zemin iyileştirme çalışmaları tamamlanacak. Ekim ayı içerisinde belli olacak proje sonrası yükselmeye başlayacak" diye konuştu.

HALK OYLAMASI YAPILACAK
Sancak, projeyle ilgili 3 yerli, 3 yabancı mimarlık firmasının 10 proje hazırladığını, bunlar arasında seçici kurulun belirleyeceği 3'ünü İzmirlilerin beğenisine sunacaklarını dile getirdi. Projenin isminin de İzmirlilerin onayıyla konacağını belirten Sancak, gelecek ay sonunda sosyal medya üzerinden oylama yapılacağını, en fazla beğeni kazanan isim ve projenin kullanılacağını aktardı. Sancak, şu bilgileri verdi: "Basmane'de gerçekleştirilecek proje, ne Folkart'ın, ne başkasının projesidir. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin hizmet binasıyla simgeleneceği, dünyada ilk 20 yapı projesi arasına girecek dev bir prestij projesidir. Amacımız İzmir yararına, tüm İzmirlilerin gurur duyacağı, kente kültür, sanat, eğlence gibi birçok alanda zenginlik katacak bir proje oluşturmak. Proje tasarımının halk tarafından belirlenmesi sonrası gelecek yıl inşaat yükselmeye başlayacak. 2019 yılı sonunda bitirilmesi hedefleniyor. İnşaat süresince yaklaşık 5 bin kişiye istihdam yaratılması öngörülüyor. Projenin bitiş tarihi aynı zamanda İzmir-İstanbul Otoyolu, İzmir-Ankara Hızlı Tren Projesi ve Körfez Dip Tarama Projesi'nin de bitimine rastlıyor. Bu açıdan proje tamamlandığında İzmir için yeni bir dönemin simgesi olacak."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Basmane Çukuru’na ilk kazma vuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN