Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Torun: Türkiye'de konutta balon olmaz

Torunlar GYO ve GYODER Başkanı Aziz Torun, konuttaki balon söylentilerinin yersiz olduğunu belirterek, "Fiyatlara da maliyetlere de baktığımızda balon riski yok" dedi

Giriş Tarihi: 25.8.2014
5.3 milyar liralık gayrimenkul portföyü yöneten Torunlar GYO, gündemindeki Paşabahçe ile Alibeyköy projesini de hayata geçirdiğinde toplam 7 milyarlık yatırıma sahip olacak. Şirketin patronu ve aynı zamanda Gayrimenkul Yatırımı Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun'la yeni yatırımlarını ve sektörün gidişatını konuştuk.
Yılın ilk 6 ayını rekor bir kârla kapattınız. Geçen yıla göre kârınızı yüzde 965 artırıp, 271 milyona çıkardınız. Üstelik ilk 6 aydaki seçim belirsizliğine rağmen... Nasıl değerlendiriyorsunuz bu durumu?
Aralık 2013'te yaşanan belirsizlik gayrimenkulde bir nebze durgunluk yaşattı. Torunlar GYO'nun açıkladığı bu kârın bir kısmı sektörün yapısından geliyor. İnşaat sektörü günlük kârlarla oluşmuyor. Yıllara sarih bir sektör olduğundan, 2013'ü de kapsıyordu bu kâr. Dolayısıyla bunu ilk 6 ay için değerlendirmemiz yanlış olabilir. Fakat bizim farkımız şirketimizin büyük bir AVM portföyüne sahip olması. Ve her ay sabit bir kira gelirimiz var.
Ne kadarlık bir gelir?
Açıkladığımız 6 aylık dönemde 65 milyon kira gelirimiz oldu. Mall of İstanbul'un bu 6 aylık kârımız üzerinde çok cûzi bir etkisi var. Önümüzdeki aylarda Torunlar, Türkiye'deki en büyük kira getiren gayrimenkulü portföyünde bulunduran GYO olacak. En büyük olmayabiliriz, ama en fazla kira getiren gayrimenkul bizim portföyümüzde.
Ne kadarlık bir portföyden bahsediyoruz? Ve büyüklüğü ne kadar?
Portföyümüzde 11 projemiz var. Toplam büyüklüğü ise, 5.3 milyar lira. Yıl sonuna kadar satışa çıkaracağımız 2 büyük projemizle birlikte portföyümüz 7 milyar liraya çıkacak.
Yıllık kira geliriniz ne kadar?
Mall of İstanbul'un ve Torun Tower'ın devreye girmesiyle 2015'te bu rakam 250 milyon lirayı bulacak.
Gayrimenkulün her alanında faaliyet gösteriyorsunuz...
Bu bizim en önemli özelliğimiz. AVM, ofis, ofel, konut ve hatta marina. Bu özelliklerle de tekiz. Hatta belli alanlardaki daralmayı telafi edecek farklılığımız bu bizim.
Nasıl bir farklılık?
Mesela satışlar çok iyi gitmediğinde, kira gelirimiz var. Türkiye'nin en büyük ofis kiralamasını gerçekleştirdik. 64 bin metrekareyi Denizbank'a kiraladık. Biz proje geliştirirken rüzgâra göre hareket ediyoruz. Herkes tutuyor diye 1+1 daire yapıyor, biz daha farklı davranıp uzun vadeyi düşünüyoruz. O projeyi geliştirirken Türkiye'de prestijli ofis binalarının olması gerektiğini düşündük. Biraz da risk aldık. Böyle bir bina yapıyorsunuz ya kiralayamazsanız ne olacak? Ticarette her zaman risk var. Her zaman cesur olmak gerekiyor. Biz de o cesaretle bu binayı yaptık.
Devam eden yatırımlarınızda durum nedir?
Projelerimizin hepsi yüzük taşı. Doğru işler yapınca doğru yerler nasip oluyor. Torun Center bir marka mekanıydı ama bittiğinde cazibe merkezi olacak. Projenin yüzde 35'ini sattık. Mall of İstanbul'da da konutların yüzde 96'sı alıcı buldu.
Ne kadarını yabancılara sattınız?
32 farklı ülkeden 300 tane konut sattık. Yabancıların yoğun ilgisi var projeye. Havalanına yakınlığı, AVM'yle bütünleşmiş olması ve en önemlisi de müşterilerin talebine uygun daire ürettik biz bu projede. Yabancıyı çok öngörerek yapmadık ama insanların oturduğu bir proje olsun istedik. 3+1 ve 4+1 konutlar yaptık. Halbuki o gün moda 1+1 konutlardı. Ama bugün bu konutlara talep olmayabilir ve satışlar tıkanır. Bunu göz önünde bulundurarak hareket etmek gerekir. 1+1'de oturacak insan sayısını analiz etmek lazım. Oradaki dağılımı çok iyi yaptığımız için satışlarımız da çok iyi gitti.

ARKADAŞINA GÖNDER
Torun: Türkiye'de konutta balon olmaz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN