Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Baro Başkanı’na Yardımcısından Ve Saymandan Eleştiri

Giriş Tarihi: 5.5.2015 22:28 Güncelleme Tarihi: 5.5.2015 22:33
Baro Başkanı Cemalettin Özer’in, İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesinin kararıyla ilgili açıklamalarına Baro Başkan Yardımcısı Av. Adem Aktürk ve Baro Saymanı Av. Hakan Yeşil’den eleştiri geldi.
Erzincan Baro Başkan Yardımcısı Avukat Adem Aktürk ve Erzincan Barosu Saymanı Avukat Hakan Yeşil, Erzincan Baro Başkanı Cemalettin Özer’in, “Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve tutuklu bulunan 62 polis hakkında İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği tahliye kararının savcılık tarafından uygulanmamasının anayasal suç ve hukuk ihlali” yönündeki beyanatına katılmadıklarını ifade etti. Aktürk ve Yeşil açıklamada şunları kaydetti:
“Soruşturma aşamasında tutuklama ve tahliye kararlarını yalnızca sulh ceza hakimliği verebilir. Soruşturma aşamasında tutuklama ve tahliye konusunda asliye ceza mahkemesine veya hakimine yetki verilmemiştir. Sulh ceza hakimliğinin kararı ne kadar hatalı olursa olsun, bu hatayı düzeltecek yer asliye ceza mahkemesi ve hakimi veya Yargıtay olmayacaktır.
Soruşturma aşamasında tarafsızlığından şüphe duyulan sulh ceza hâkiminin, gerek kişi ve gerekse sebep olarak somutlaştırılması suretiyle reddi mümkündür. Ancak bu ret üzerinden, tüm sulh ceza hâkimleri reddedilemez.
Reddi kabul eden asliye ceza mahkemesi; dilediği mahkemeyi, hâkimlik ve hâkimi yargılama yetkisini kullanmakla yetkili kılamaz. Asliye ceza mahkemesinin, sulh ceza hâkimliği üzerinde bu tür bir görevlendirme ve üst/yüksek görevli mahkeme sıfatıyla hareket etme yetkisi de yoktur. Sulh ceza hâkiminin reddi bir başka sulh ceza hâkimliğinin hâkimi tarafından incelenmelidir.”
“İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ve tutuklu bulunan 62 polis hakkında verilen tahliye kararının İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından uygulanmaması hukuka uygundur” denilen açıklamada, “Bu hukuki değerlendirmeler ışığında Erzincan Barosu adına sayın başkanın yapmış olduğu değerlendirmelerin hukuki dayanaktan yoksun olduğunu ve şahsımızın ve baromuzun pek çok mensubunun ortak düşüncesini yansıtmadığını kamuoyuna saygıyla duyururuz” ifadelerine yer verildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erzincan Baro Başkanı’na Yardımcısından Ve Saymandan Eleştiri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN