Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi konakta sanat keyfi

Tarihi Osmanlı konağında hizmet veren Alopaşalı Ata Sanatları Yaşam Merkezi'nde geleneksel ve çağdaş Türk çinisi eserler sergileniyor. Konağın 16 odasından 8'inde geleceğin antikaları olarak görülen özel eserler ziyaretçilerinden büyük ilgi görüyor

Geçmişi 1783'e dayanan Osmanlı konaklarından Şeker Konağı'nda hizmet veren Alopaşalı Ata Sanatları Yaşam Merkezi 30'uncu yılını kutluyor. Konağın 16 odasından 8'inde özel eserler yer alırken, diğer bölümlerde ise satışa sunulan eserler bulunuyor. 29 yıllık birikimlerini özel koleksiyonlara taşıyan Alopaşalı Ata Sanatları Yaşam Merkezi'nin yurt içi ve yurtdışında bulunan özel koleksiyonerlerde de eserleri bulunuyor. Alopaşalı Ata Sanatları Yaşam Merkezinde her eserden sadece bir tane yapılıyor. Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde eserleri yer alan ustalardan biri olan merkezin sahibi İbrahim Kocaoğlu, müzede onbeşinci yüzyıldan kalma eserlerin yer aldığını ifade etti. Kocaoğlu Kütahya çinisinin 600 yaşında ihtiyar bir delikanlı olduğunu ifade ederek şöyle dedi: "Dünyanın çeşitli ülkelerinden konağı gezmek için ziyarete gelenler var. Fakat Kütahyalı olup buranın varlığından dahi haberdar olmayanlar da var. Sanatla tarihin iç içe geçip yoğrulduğu böyle bir konak Kütahya'da, Türkiye'de hatta dünyada yok. Konağı ziyarete gelenlere, özellikle çocuklara ve gençlere tarihimizi ve sanatımızı anlatmaya çalışıyorum." Kütahya Güzel Sanatlar Derneği'nin hazırladığı Şehit Sancaktar Anıtı'ndan da bahseden Kocaoğlu, "Anıt kuruluşun ve kurtuluşun kenti Kütahya'yı temsil ediyor. Yöresel el sanatlarımızla işlenmiş kese içinde şehit toprağı bulunuyor. Bu toprağı anıtın içine koyuyoruz. Takdim ettiğimiz kişilere özel bir hediye sunmuş oluyoruz" dedi.

NAZARDAN KORUYORLAR
Çininin üretim hikâyesinin oldukça uzun olduğunu, gününün büyük bölümünü atölyede çalışarak geçirdiklerini ifade eden Kocaoğlu şöyle diyor: "30 yıldır her eserimizi özenle yapıyoruz. Hiçbir eserin ikincisi olmadı. Nazardan koruduğuna inanılan turkuaz renginde kuşlar, uğur simgeleri, kolye yüzük gibi takılar ve çok çeşitli objeler yaptık. 1990'dan bu yana İstanbul'da başta olmak üzere pek çok şehirde sergiler açtık."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi konakta sanat keyfi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN