Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti (27.04.2016)

 • 1
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti (27.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (27.04.2016)

Alman istihbaratında deprem

Almanya Federal İstihbarat Teşkilatı (BND) Başkanı Gerhard Schindler 'in görevinden alınarak erken emekliye sevk edildi. Schindler'in koltuğu Amerikan gizli servisi NSA skandalı nedeniyle uzun süredir sallanıyordu.

Başbakanlık müsteşarı ve istihbarat teşkilatından sorumlu müsteşar Peter Altmaier, 63 yaşındaki Schindler'in görevine son verildiğini resmen doğruladı.

Hürriyet'in haberine göre Gerhard Schindler'in 1 Temmuz itibariyle emekliliğe sevk edildiği belirtilerek yerine Maliye Bakanlığında daire başkanı olarak görev yapan Bruno Kahl'in getirildiği ifade edildi.

DİNLEME SKANDALINDA ABD İLE İŞBİRLİĞİ

BND Başkanı Schindler, Amerikan gizli servisi NSA skandalıyla yoğun baskı altındaydı. Amerikan gizli servisi NSA'in Avrupa'da kitlesel dinleme ve izleme skandalı tartışılırken, Schindler'in başında olduğu Alman istihbaratı BND'nin bu dinleme skandalında işbirliği yaptığı ortaya çıkmıştı.

BND'nin uzun yıllar ABD istihbaratı NSA adına AB ülkelerinin diplomatik temsilciliklerini dinlediği, ayrıca Bad Aibling'teki dinleme merkezinde NSA'in arama kriterlerini kullandığı belirlenmişti.

SAATLERCE İFADE VERDİ

BND Başkanı Schindler, skandalı araştırmak için kurulan Meclis Araştırma Komisyonunda saatlerce ifade verdi.

Schindler bu ifadelerinde hatalar yapıldığını kabul ederek, reformlara gideceği sözü verdi. Olayın böylece kapanacağı beklenirken, hükümetin Schindler'i görevden alma kararı Alman kamuoyunda geniş yankı uyandırdı.

 • 2
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti (27.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (27.04.2016)

İngiliz polisi, naklettiği suçluyu İstanbul'da elinden kaçırdı

İngiliz polisi tarafından İngiltere'den Hindistan'a götürülen bir suçlu, Atatürk Havalimanı'nda, sigara içme bahanesiyle gözetiminde olduğu iki polisten kaçtı.
Hindistan'a götürülen suçlu, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda sigara içme bahanesiyle iki İngiliz polisini atlatarak izini kaybettirdi.

Bir suçluyu İstanbul üzerinden Hindistan'ın Yeni Delhi kentine götüren 2 İngiliz polis, gece saatlerinde İngiltere'nin başkenti Londra'dan Atatürk Havalimanı'na geldi.

SİGARA İÇME BAHANESİYLE KAÇTI

Polisler ve suçlu, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali transit yolcu salonunda kendilerini Yeni Delhi'ye götürecek uçağı beklemeye başladı.

Bu sırada, nakledilen suçlu İngiliz polislerden sigara içmek için izin istedi ve ardından polisler saat 04.00'te suçluyu etrafı tel örgüyle çevrili özel sigara içme bölümüne götürdü.

BİR ANDA OTOPARKA ATLADI

Polisler sigara içmediği için özel bölmenin önünde beklerken, şahıs tel örgüye tırmanarak yan taraftaki çatıya atladı. Kamera kayıtlarından, çatıya atladıktan sonra yemekhane bölümünün çatısına geçen suçlunun, buradan da gümrüksüz tarafta bulunan açık otoparka atlayarak kaçtığı tespit edildi.

İngiliz polislerin olayı Türk meslektaşlarına iletmesi üzerine, Atatürk Havalimanı polisi de harekete geçti.

Tüm yolları kontrol altına alan ekipler kaçan kişiyi yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.

 • 3
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti (27.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (27.04.2016)
 • 4
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti (27.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (27.04.2016)

Devlet sırlarını ifşa eden 5 gazeteciye soruşturma

Almanya'da 5 gazeteci hakkında, bir Alman silah şirketinin Meksika'ya yönelik yasa dışı silah satışıyla ilgili gizli devlet bilgilerini ifşa etmek suçundan soruşturma başlatıldı.
Stuttgart Savcılığı Sözcüsü Jan Holzner, gazetecilerin, devlet sırlarını ifşa etmek ve Basın Yasası'nı ihlal etmekle suçlandığını açıkladı.

MEKSİKA'YA SİLAH TİCARETİNİ YAZDILAR

"Tageszeitung" gazetesindeki haberde, suçlanan gazetecilerin, ARD televizyonunda yayınlanan "Ölümcül İhracatlar - G36 Meksika'ya nasıl ulaştı?" adlı belgeseli hazırladığı ve "Ölüm Ağı" adlı kitabı yazdığı belirtildi. Belgesel, en iyi gazetecilik çabalarının ödüllendirildiği Grimme Ödülü'ne layık görülmüştü.

RAPORLAR İFŞA EDİLİNCE...

Gazetecilerin, Federal Ekonomi Bakanlığı ve Federal İhracat Dairesinin "Heckler & Koch" adlı Alman silah şirketinin Meksika'ya yönelik yasa dışı silah satışıyla ilgili olarak hazırladığı gizli soruşturma raporlarını ifşa ettiği kaydedilen haberde, belgeseli hazırlayan Daniel Harrich'in kendisini "Bilgileri yayınlamak bizim görevimiz" diyerek savunduğu ifade edildi.

Daha sonra Münih Savcılığına devredilen soruşturma kapsamında, Meksikalı sınır polislerine satılan G36 marka tüfeğin satışının araştırıldığı bildirildi.

Alman silah şirketlerinin yurt dışına satış yapması durumunda federal hükümetten izin almaları gerekiyor.

 • 5
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti (27.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (27.04.2016)

Ruhani, ABD'ye sert çıktı: "Bu yutabileceğimiz bir lokma değil"

İran Cumhurbaşkanı hasan Ruhani, İran merkez bankasının ABD'deki dondurulmuş malvarlığına tazminat gerekçesiyle el koymasını "hırsızlık" olarak değerlendirdi.
Bakanlar Kurulu'nda konuşan Ruhani, ABD Yüksek Mahkemesi'nin çeşitli terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerine ödenmesi için İran'ın ABD'deki 2 milyar dolar değerindeki malvarlığına el koymasını, " açık bir hırsızlık ve büyük bir hukuki skandal" diye yorumladı.

"İRAN'IN MALVARLIĞI YAĞMALANAMAZ"

Ruhani, " İran halkının malvarlığı yağmalanamaz. Bu apaçık bir hırsızlıktır. Hırsız, karşı saldırıdan muaf tutulacağını düşünüyorsa yanılıyor " diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı, " Dünyanın başka köşesindeki bir mahkeme ya o ülkenin yasama organı başka bir ülkenin malvarlığı konusunda karar alması, uluslararası hukuka aykırı bir haydutluktur" dedi.

ABD'yi uyaran Ruhani, "Bu sonuçlarına katlanmadan yutabileceğimiz bir lokma değil" ifadesini kullandı.

 • 6
 • 23
Dünyada 24 saat böyle geçti (27.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti (27.04.2016)

Rusya'da yüksek fiyatlar oto satışını düşürdü

Rusya'da bu yılın ocak-mart dönemi otomobil fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre ortalama yüzde 16 artarken, bir aracın ortalama fiyatı ise 1,36 milyon rubleye (yaklaşık 20 bin dolar) çıktı.
Rus otomobil pazarına yönelik araştırma şirketi AUTOSTAT'ın yayınladığı verilere göre, Rusya'da bu yılın ocak-mart döneminde binek otomobil fiyatlarında geçtiğimiz yılın aynı döneminde göre yüzde 16'lık bir artış olurken, bir otomobilin ortalama fiyatı da 1,36 milyon rubleye yükseldi.

Araştırmaya göre, söz konusu dönemde Land Rover yaklaşık yüzde 65'lik fiyat artışıyla fiyatı en çok artan otomobil markası olurken, Lexus, Mazda ve Audi marka otomobillerin fiyatları ortalama yüzde 27'lik artış gösterdi.

Ford, Chevrolet ve Volkswagen otomobillerin fiyatlarında geçtiğimiz yıla göre yüzde 7'lik düşüş yaşandığı kaydedildi.

Rusya'da otomobil fiyatları artarken Rusya Otomobil Ticareti Birliği tarafından geçtiğimiz günlerde açıklanan verilere göre, ülkede yeni otomobil satışları bu yılın mart ayında son üç aylık düşüşünü sürdürerek bir önceki aya göre yüzde 10 gerilemişti.

BİZE ULAŞIN