Dünyada 24 saat böyle geçti(08.04.2016)

 • 1
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.04.2016)

O ülkeden Rusya'ya şok! Yasaklandı

Letonya'da Rus "Rossiya-RTR" televizyon kanalının yayını, Ukrayna'ya karşı nefret ve tahrik edici programlara yer verdiği gerekçesiyle engellendi.


Letonya Elektronik Medya Ulusal Konseyi'nden (NEPLP) yapılan açıklamada, ülkede yayınlanan Rossiya-RTR kanalının yayınının, Ukrayna'ya karşı nefret ve tahrik edici programlara yer vererek, Avrupa Komisyonu Bilgilendirme Yasası'nı ciddi şekilde ihlal ettiği gerekçesiyle 6 ay engellenmesine karar verildiğini kaydedildi.

NEPLP Başkanı Aija Dulevska, yayın yasağı kararında, son olarak 18 Mart'ta yayınlanan "Pazar akşamı" isimli programda Ukrayna'ya ve halkına karşı düşmanca tavır takınılmasının ve toprak bütünlüğünün küçümsenmesinin dikkate alındığını belirtti.

Dulevska, Rus televizyonunun yaptığı tüm ihlallerin Avrupa Komisyonu'na iletildiğini söyledi. Yayın yasağı kararının Latvijas Vestnesis gazetesinde yayınlandıktan sonra yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Letonya'da geçen yıl, Rossiya-RTR'ye programlarında savaşı kışkırttığı gerekçesiyle 3 ay yayın yasağı verilmişti.

 • 2
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.04.2016)

ABD'li senatörden Obama'ya sert eleştiri!

ABD'de Cumhuriyetçi Parti Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, ABD Başkanı Barack Obama'nın Suriye politikasını eleştirerek, Obama'nın Suriye'de bıraktığı boşluğun DAEŞ, Esed rejimi, Rusya ve İran tarafından doldurulduğunu vurguladı.


ABD Senatosundaki "şahin kanat"ın başını çeken senatörlerden Graham, Hudson Enstitüsünde katıldığı panelde Obama yönetiminin Ortadoğu ve Suriye politikalarına sert eleştiriler getirdi.

Türkiye'yi de kapsayan Ortadoğu seyahati izlenimlerini paylaşan Graham, Ortadoğu'daki herkeste Obama yönetimine karşı ciddi bir memnuniyetsizlik olduğunu vurguladı.

Suriye'de muhaliflere yeterli desteği vermeyen Obama yönetiminin, DAEŞ'le mücadele noktasında sırtını PYD/YPG güçlerine yaslamasını ise "büyük bir hata" olarak nitelendirdi.

"Obama'nın Suriye politikasından Esed, Rusya ve İran kazançlı çıktı." diyen Graham, 5 yılı aşkın bir süre devam eden Suriye iç savaşında ölen yüz binlerce insanın Batı başkentlerinde yeterince dikkat çekmediğini de belirtti.

"Zamanında 'Esed gidecek' diyen Obama gitmek üzere ancak Esed olduğu yerde duruyor" diyen Graham, Obama'nın (kimyasal silahlar konusunda dile getirdiği) kırmızı çizgilerinin geçilmesini seyrettiğini ve caydırıcılığını kaybettiğini belirtti.

Obama yönetiminin, daha önceki Irak tecrübesinde "gereğinden fazla ders çıkardığını" ifade eden Graham, bu durumun Beyaz Saray'ı Suriye'de "pasif" ve "politikasız" bir çizgiye getirdiğini savundu.

"Obama'nın bir Suriye politikası yok"

ABD'nin Irak'tan asker çekerken Suriye sınırını tamamen boş bıraktığını ve bunun ileride DAEŞ'in yayılmasını kolaylaştırdığını kaydeden Graham, bu durumu, Obama'nın bir Suriye politikasının olmamasına bağladı.

DAEŞ'le mücadele stratejisinin değişmesi gerektiğini söyleyen Graham, "İlişkileri iyi olan Mısır ile İsrail ortak bir güvenlik yaklaşımıyla Sina Yarımadası'nda DAEŞ'le savaşabilir." önerisini getirdi.

Aynı öneri çerçevesinde "Sünni" etiketi olan ortak bir koalisyon gücünün kurulmasının, Obama'nın mevcut stratejisinden daha çok işe yarayacağını iddia eden Graham, Arap ülkeleriyle İsrail arasındaki muhtemel bir işbirliğinin makul bir ihtimal olduğunu dile getirdi ve bu bağlamda Arap-İsrail barış sürecinin önemine de işaret etti.

"Suriye'deki askeri dengeleri değiştirmeden hiçbir şey yapamazsınız." diyen Cumhuriyetçi senatör, Beşşar Esed koltuğunda oturmaya devam ettiği sürece Suriye'de sağlıklı bir siyasi geçiş sürecinin mümkün olmadığına dikkati çekti.

"Bölge ülkelerinin finansman ihtiyacı var"

Graham, sabah da ABD Kongresi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu bölge ülkelerinin milyonlarca dolara ihtiyacı olduğunu aktardı.

Suriye'de iç savaşın neden olduğu sorunların üstesinden gelebilmelerinin yanı sıra giderek büyüyen DAEŞ militanları tehdidiyle mücadele edebilmeleri için Türkiye, İsrail, Suudi Arabistan, Mısır, Lübnan, Ürdün gibi ülkelerin acilen finansman ihtiyacı bulunduğunu anlatan Graham, ihtiyaç duyulan rakama ilişkin bilgi paylaşmadı.

Özellikle Mısır, Lübnan ve Ürdün'ün DAEŞ militanlarına karşı sınırlarını güçlendirmesi için kendilerine daha iyi silah ve teçhizat yardımında bulunmaları gerektiğini belirten Graham, "Eğer Suriye'deki bu iç savaşa bir çözüm bulamazsak, Lübnan ve Ürdün'ün ne kadar daha dayanabileceğini tahmin edemiyorum." ifadesini kullandı.

Ortadoğu'daki liderler Trump'tan kaygılı

Senatör Graham, bir soru üzerine, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan aday adaylarından iş adamı Donald Trump'ın kullandığı söylemin Ortadoğu'daki müttefiklerini kaygılandırdığını ifade etti.

Bölge ülkelerine seyahati esnasında herkesin kendisine Trump'ın dile getirdiği politikaları sorduğunu aktaran Graham, Trump'ın "aykırı biri" olduğunu söylediğini kaydetti.

Graham, Ortadoğulu yetkililerin özellikle Trump'ın Müslümanların ülkeye girişini yasaklamasına yönelik sözlerinden kaygı duyduklarını anlatarak, "Bu açıklamanın onlar için ne kadar yıldırıcı olduğunu size anlatamam." dedi.

 • 3
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.04.2016)

'Türkiye olmadan mücadele zor olurdu'

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, ABD'de katıldığı bir panelde, "Türkiye askeri varlıklar ile altyapı sağlıyor. Dolayısıyla Türkiye olmadan DAEŞ'e karşı mücadele çok daha zorlu olurdu" dedi


NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi'nin Washington'daki panelinde konuştu. DAEŞ'le mücadele konusunda sahadaki yerel güçlerin eğitilmesinin önemi hakkında duran Stoltenberg, Türkiye'nin DAEŞ'le mücadeledeki rolü üzerine bir soruya ise "Türkiye, DAEŞ'e karşı savaşan koalisyonda yer alıyor. Türkiye askeri varlıklar sağlamasının yanısıra örgüte karşı savaşta İncirlik Üssü ve diğerleri gibi altyapı üsleri sağlıyor. Dolayısıyla Türkiye olmadan bu mücadele çok daha zorlu olurdu" yanıtını verdi. Türkiye'nin sığınmacı krizinden en fazla etkilenen NATO üyesi ülke olduğuna işaret eden Stoltenberg, Türk halkının 3 milyona yaklaşan sığınmacıya ev sahipliği yaptığını hatırlattı. NATO Genel Sekreteri, otorite boşluğunun bulunduğu Libya'da DAEŞ'in eylemlerine değinerek, "NATO, Libya'ya yardım etmeye hazır. Onlar bizim yardımımıza ihtiyaç duyacak" dedi. Stoltenberg, NATO'nun Suriye'de doğrudan askeri bir müdahalesi olmayacağını kaydetti. İttifakın, DAEŞ'le mücadele kapsamında oluşturulan uluslararası koalisyonun ülkelerine daha çok yardımda bulunacağını ifade eden Stoltenberg, bir soru üzerine, Müslüman ülkelerin bir araya gelerek DAEŞ'e karşı savaşta oluşturacakları koalisyonu destekleyeceklerini dile getirdi.

'GÜVENİLİR ORTAK'


Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz da, Almanya'da yayımlanan Rheinische Post gazetesine göçmenler konusunda açıklamalarda bulundu. Schulz, Türkiye ile sığınmacı krizinin çözümüne yönelik 18 Mart'ta varılan mutabakatı savunarak Türkiye'nin sığınmacı politikası konusunda şimdiye kadar bazı AB ülkelerinden çok daha fazlasını yapan güvenilir bir ortak olduğunu söyledi.

 • 4
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.04.2016)

Yılan soktu, 45 dakika daha şarkı söyledi, öldü

Endonezya konser koreografilerinde sık sık tehlikeli yılanlarla dans etmesiyle tanınan 29 yaşındaki Asya'nın ünlü popçusu Irma Bule, konseri sırasında bir kobra yılanı tarafından ısırıldı. Olayın ardından 45 dakika daha sahnede kalan Bule, fenalaşarak bilincini yitirdi. Hastaneye kaldırılan sanatçı, kurtarılamadı.

 • 5
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.04.2016)

Çocuk tacizlerine kimyasal hadım

Dünyanın en ileri gelen tıp fakültelerinden biri olan Karolinska Enstitüsü, deneme için 60 kadar cinsel tacizde bulunma potansiyeli taşıyan gönüllü üzerinde çalışacak


İsveç'te benzersiz bir klinik deneme yapılıyor. Amaç, çocukları taciz etme potansiyeli bulunanlara önceden müdahale ederek bunu önlemek. Dünyanın en ileri gelen tıp fakültelerinden biri olan Karolinska Enstitüsü, deneme için 60 kadar cinsel tacizde bulunma potansiyeli taşıyan gönüllü üzerinde çalışacak. Dr. Christoffer Rahm başkanlığındaki ekip, bu şahısların çocukları taciz etme riskini bir ilaçla azaltıp azaltamayacaklarını deneyecek. Dr. Rahm, "Şimdiye kadar dikkatler hep polis tarafından ele geçirilen saldırganlara ne yapılacağı üzerinde toplandı. Oysa o aşamada çocuklar zaten zarar görmüş oluyor" dedi. Rahm, bunun yerine çocuk tacizini daha oluşmadan ortadan kaldırmayı hedefliyor.

BBC Türkçe'nin haberine göre deneyde; 60 gönüllü 2 gruba ayrılacak. 2 yıl boyunca gruplardan birine testosteron düzeyini azaltan bir ilaç verilecek.

KİMYASAL HADIM

Cinsel suç işleyenleri ilaçla tedavi etmek, daha önce de başvurulan bir yöntem. Bu yöntem, cinsel dürtüleri bastırmakta kullanılıyor. Ancak bu tür tedavilerin suçu daha oluşmadan önleme amacıyla kullanılıp kullanılamayacağı bilinmiyor.

 • 6
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.04.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(08.04.2016)

Medvedev'den Dağlık Karabağ mesajı

Azeri-Ermeni cephe hattında çatışmaların yaşandığı bir dönemde Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev Ermenistan'ı ziyaret ediyor. Medvedev, Dağlık Karabağ sorununun barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini söyledi.


Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Ermenistan'ın başkenti Erivan'da mevkidaşı Hovik Abrahamyan ile görüştü.

Basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında, Ermenistan-Rusya ilişkilerinin yanı sıra Avrasya Ekonomik Birliği (AEB) kapsamında yapılan işbirliğine dair konuların ele alındığı belirtildi.

Rusya Başbakanı Dmitriy Medvedev son bir hafta içerisinde Azeri-Ermeni cephe hattında yaşanan çatışmalara da değindi.

Dağlık Karabağ sorununun taraflar arasında barışçıl yollarla çözülmesi gerektiğini belirten Medvedev, ''İhtilaf bölgesinde ateşkesin korunması ve sorunun siyasi yollarla çözülmesi çok önemli. Karabağ sorununu askerler değil, diplomatlar çözmeli. Ölümler olmamalı. Rusya, bu soruna siyasi bir çözüm bulmak için Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Minsk Grubu çerçevesinde elinden geleni yapmaya hazırdır ve gerginliğin tırmandırılmasına izin verilmemelidir. Sorunun çözülmesinde mevcut formata alternatif bulunmamaktadır. Minsk Grubu'nun yetkileri Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından belirlenmiştir" dedi.

BİZE ULAŞIN