;

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 24 saat böyle geçti(12.05.2016)

 • 1
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.05.2016)

Dünyada 24 saatte yaşanan gelişmeleri sizin için derledik

İŞTE O HABERLER;

 • 2
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.05.2016)

Çin'den ulaşıma 724 milyar dolar yatırım

Çin daralan ekonomisini yeniden şaha kaldırmak için 303 dev projeyi hayata geçireceğini duyurdu. Çin 3 yıl içerisinde yeni karayolları, demiryolları, havalimanları, tramvay hatları ve su kanalları inşa etmek amacıyla 724 milyar dolar ayırdığını duyurdu.
Çin Ulaştırma Bakanlığı'nın dün akşam internet sayfasında yayınladığı haber, ülke ekonomisi için yeni bir heyecan yarattı.

Ulaştırma Bakanlığı 3 yıl içerisinde ulaştırma altyapısına 724 milyar dolar harcanacağını açıkladı. 303 dev projeyle ülke genelinde yeni karayolları, demiryolları, havalimanları, tramvay hatları ve su kanalları inşa edilecek.

Çin hükümetinin demir-çelik, çimento ve enerji sektörlerini desteklemek amacıyla 303 projeyi hayata geçirmeye karar verdiği belirtiliyor.

Çin'in başkenti Pekin'deki havalimanından komşu eyalete ulaşmak için inşa edilen hızlı tren hattı için 4 milyar dolar ayrıldı.

(Çin ulaşıma 3 yıl içerisinde 724 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladıktan sonra borsası yeniden yükselişe geçti.)

Çin'in en az gelişmiş eyaletlerinden biri olan Guizhou'de Avrupa'nın en büyük futbol stadyumu Camp Nou'dan iki kat daha büyük bir stat inşa ediliyor. Söz konusu stadyumun maliyetinin 180 milyon dolar olacağı belirtiliyor.

Çin'in ulaşım altyapısına 724 milyar dolar harcayacağını açıklamasının ardından son iki ayın en düşük seviyesini yaşayan Çin borsası yeniden yükselişe geçti.

 • 3
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.05.2016)

Türkiye, Dakka'daki elçisini geri çağırdı!

Türkiye, Bangladeş'te Cemaati İslami liderlerinden Motiur Rahman Nizami'nin (73) idam edilmesine sert tepki gösterdi.
Ankara yönetimi, Dakka Büyükelçisi Devrim Öztürk'ü de istişarelerde bulunmak için Ankara'ya çağırdı. Öztürk'ün bugün Türkiye'de olması bekleniyor.

Türkiye, çok yakın ilişki içinde olduğu Bangladeş'e tepkisini diplomatik yollardan gösterirken, Dakka Büyükelçisi Devrim Öztürk'ü de istişarelerde bulunmak için Ankara'ya çağırdı. Büyükelçi Öztürk'ün Ankara'da Bangladeş'teki gelişmelerle ilgili hem Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan , hem de hükümete bilgi vermesi bekleniyor.Büyükelçinin ne kadar Türkiye'de kalacağı ise henüz netleşmiş değil.

'İDAMI HAK ETMİYORDU'

Dışişleri Bakanlığı da dün yaptığı açıklamada "Bangladeş'te Tarım ile Sanayi Bakanı olarak da görev yapmış Nizami'nin böyle bir cezayı hak ettiğine inanmadığımız için infazı şiddetle kınıyoruz" vurgusu yer aldı.

Açıklamada şöyle dendi: "Merhuma Allah'tan rahmet diliyoruz. Bangladeş'in toplumsal huzurunun korunması bakımından, idam cezalarının infazlarının askıya alınması yönünde son üç yıldır Bangladeş yöneticilerine en üst düzeyde ve defalarca çağrıda bulunmuş, idam cezası uygulanmasının gayriadil niteliğiyle toplumda yeni gerginliklere yol açabileceği hususundaki endişelerimizi bildirmiştik. İdam cezasını kaldırmış bir ülke olarak, geçmişin yaralarının bu yöntemlerle sarılamayacağını, Bangladeşli kardeşlerimiz arasında kin ve nefretin yaygınlaşmasını körükleyeceğini değerlendiriyoruz. Türkiye, her zaman yanında durmaya devam edeceği kardeş Bangladeş halkının toplumsal barışının korunmasını temenni etmektedir."

 • 4
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.05.2016)

AB Bakanı Bozkır'dan flaş 'vize' açıklaması

Volkan Bozkır; konuyla ilgili olarak "Terörle mücadele maddesi süreci kritik noktaya getirdi. Vizenin gerekirse kalkmaması pahasına Terörle Mücadele Kanunu'nda bir değişiklik yapmayacağız" dedi.
Bozkır'ın açıklamaları şöyle;

İleri bir tarihte yapılmak üzere mutabakat sağladık. Brüksel'de AB sürecini konuşacağız. 72 beklenti bir matematik denklemi değil, siyasi açıdan değerlendirilmesi gerekir. Her bir beklenti muğlak ifadeler içermektedir. Biz Türkiye olarak yoğun bir çaba sarfettikk. Sabahlara kadar vekillerimiz çalıştı. Biz 72 beklentiyi karşıladığımızı kesin olarak düşünüyoruz.

"VİZENİN GEREKİRSE KALKMAMASI PAHASINA TERÖRLE MÜCADELE KANUNU'NDA BİR DEĞİŞİKLİK YAPMAYACAĞIZ"

Terörle mücadele maddesi süreci kritik noktaya getirdi. Vizenin gerekirse kalkmaması pahasına Terörle Mücadele Kanunu'nda bir değişiklik yapmayacağız. Son ana kadar çabalarımızı sürdüreceğiz. Bu sadece Türkiye'nin çabaları ile sürecek bir konu da değildir. Cuma günü son bir değerlendirme yapacağım. Komisyonla temaslarda bulunacağız.

TÜRKİYE'NİN ÖNÜNDEKİ BEŞ KRİTER

Avrupa Birliği'nin (AB) göçmen anlaşması kapsamında Türkiye'nin adım atması gerektiğini belirttiği beş kriteri şöyle sıralamıştı:

-Yolsuzlukla mücadele
-Verilerin korunması
-Tüm AB üyesi ülkelerle adli işbirliği
-AB'nin polis örgütü Europol ile daha sıkı işbirliği
-Terörle mücadele yasası ile uygulamalarının gözden geçirilmesi.

 • 5
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.05.2016)

Özbekistan'da öğretmen maaşları 'civcivle ödendi'

Özbekistan'daki Nukus kentinde yeterli bütçe olmadığı için öğretmen maaşları nakit yerine civcivle ödendi.
ABD Destekli Radyo Ozodlik'in haberine göre özerk Karakalpakistan Cumhuriyeti'nde bulunan Nukus kentinde yetkililer maaşları para yerine civcivle ödedi.

Radyoya konuşan öğretmenlerden biri durumu "utanç verici" diye tanımladı ve "Geçen yıl da maaşları patates, havuç ve balkabağıyla ödediler. Bu yıl da para yerine civciv veriyorlar. Bize civciv lazım olsaydı pazardan alırdık" dedi.

Civcivlerin tanesinin 2,5 ABD Doları sayıldığını söyleyen bir başka kaynak da bunun pazardaki civciv fiyatlarının iki katından fazla olduğunu anlattı.

'Vitamin alırız'

Bir diğer Özbek de şaka yaptı ve "Bunda ne sorun var? Kahvaltıda tavuk çorbası, öğlen tavuk kızartması ve akşam da tavuk yeriz. Hiz olmazsa vitamin alırız" dedi.

Özbekistan'da medya sıkı bir şekilde denetleniyor ve yabancı medyaya konuşanlar bunu genellikle isimlerinin gizli kalması koşuluyla yapıyor.

Ülke uzun yıllardır nakit sıkıntısı çekiyor. Bu nedenle maaş ödemelerinde ciddi gecikmeler yaşanıyor. Bu ay başında devlet memurları bankalarda para olmadığı için iki aydır maaş alamadıklarından şikayet etmişti.

 • 6
 • 21
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.05.2016)
Dünyada 24 saat böyle geçti(12.05.2016)

İstanbul'daki BM İnsani Zirvesi'ne 125'ten fazla ülke katılacak

İlk kez düzenlenecek Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi'ne 125 ülkenin katılımını onayladığı, bunlardan en az 50'sinin devlet ve hükümet başkanı tarafından temsil edilecek.
İstanbul'da 23-24 Mayıs'ta gerçekleştirilecek BM Dünya İnsani Zirvesi için BM Genel Merkezi'ndeki hazırlıklar da tamamlanmak üzere. BM Dünya İnsani Zirvesi Sözcüsü Herve Verhoosel, İstanbul'daki çalışmaları için Türkiye'ye hareketinden önce BM Genel Merkezi'nde zirveye ilişkin açıklama yaptı.

BM'nin 70 yıllık ömründe ilk kez böyle bir zirvenin gerçekleştirileceğini vurgulayan Verhoosel, BM Genel Sekreteri'nin 3 yıl önce böyle bir adım atmayı planladığını duyurduğunda Türkiye'nin buna ev sahipliği yapmaya aday olduğunu ve değerlendirme sonucunda Türkiye'nin seçildiğini belirterek, "Türk hükümetinin bizi harika bir şehir olan İstanbul'da ağırlayacak olmasından dolayı çok mutluyuz. Türkiye'nin daha önce de böyle çok önemli toplantıları organize ettiğini biliyoruz." dedi.

Zirvenin Türkiye'de düzenlenmesinin önemli nedenleri olduğunu ve tüm bölgelere olan coğrafi yakınlığının en başta geldiğini anlatan Verhoosel, "İstanbul, Ortadoğu ve Avrupa'nın merkezinde, Asya'nın da hemen yanında. Bu mükemmel bir konum. Türkiye geçmişte böyle birçok başarılı toplantıya ev sahipliği yaptı. Türkiye insani yardımlar için de muazzam bir kaynak ayırıyor." diye konuştu.

"Ban Ki-mun da mülteci kampında yaşamıştı"

Zirvenin BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un kendi inisiyatifi ile organize edildiğini hatırlatan Verhoosel, "Ban Ki-mun Kore'de küçük bir çocukken savaşta ailesi ile evlerinden kaçarak mülteci kampına sığınmak zorunda kalmışlar. Dolayısıyla her şeyini geride bırakarak kampta mülteci olarak yaşamanın ne demek olduğunu kendisi çok iyi biliyor. Ban, Avrupa'da, Türkiye'de, Lübnan ve Suriye'deki mültecilerin neler hissettiğini anlıyor." dedi.

BİZE ULAŞIN