Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Aralıkta tazminat, Ocakta !

Aralıkta tazminat, Ocakta zam!

ARALIK'TA TAZMİNAT, OCAK'TA ZAM!

Emeklilik için yıl sonları kafa karıştırıyor. İki tercihiniz var: 'ta ayrılan yılda 1.200 lira seyyanen alacak. 'ta ayrılan için tazminat tavanı artacak, maaş yükselecek

Faruk Erdem / Sabah

Aralıkta tazminat, Ocakta zam!

İKİ TERCİH MEVCUT

Yıl sonu yaklaştıkça özellikle emeklilik için gün bekleyenlerde kafa karıştıran bir durum ortaya çıkıyor. Acaba ayında mı ayrılmak avantajlı yoksa ayı mı beklenmeli? Çalışanlar açısından her iki tercihi de değerlendirelim ve kararı size bırakalım.

Aralıkta tazminat, Ocakta zam!

SEYYANEN AVANTAJ

(4A) çalışanları için yılın başlangıç ve bitimi 1 ile 31 arasını ifade ediyor. 31 Aralık 2016 tarihine kadar başvuranlar için emeklilik kararı 2016 olarak alınıyor. Ocak ve temmuz enflasyonlarıyla birlikte maaşlarını Ocak 2017'den itibaren almaya başlıyorlar.

Aralıkta tazminat, Ocakta zam!

YILDA 1200 LİRA EKSTRA AVANTAJ

6655 Sayılı Yasa'nın 6. maddesine göre 2016 yılında olacaklar için İşçi ve Bağ-Kur emeklilerine verilen 100 liralık seyyanen da emekli maaşlarına ekleniyor. Bu da yılda 1.200 liralık ekstra bir avantaj getiriyor.

Aralıkta tazminat, Ocakta zam!

TAZMİNAT VE BİR MAAŞ

'ta başvuracak 'lılar için ise farklı avantajlar söz konusu. 31 Ocak'a kadar başvuranlar 2017 emeklisi sayılacak ve maaşları da Şubat 2017'den itibaren bağlanacak.

Aralıkta tazminat, Ocakta zam!

YENİ MAAŞA GÖRE ALACAKLAR

Dolayısıyla 2017 yılında 12 değil 11 maaş alacaklar. Böylece 1 maaş kayıpları olacak. Fakat tazminat açısından kârlı duruma geçecekler. Özel sektörde genellikle ayında yapıldığı için öncelikle brüt maaşları artacak ve tazminatlarını bu yeni maaşa göre alacaklar.

Aralıkta tazminat, Ocakta zam!

TAVAN YÜKSELDİ

olmasa bile kıdem tazminatı tavanı yükseleceği için özellikle maaşı fazla olanlar daha fazla tazminat alabilecek. Örneğin 2016'da 30 Haziran'a kadar 4.092.53 TL olan bu tavan yılın ikinci yarısında yani 1 Temmuz'dan sonra 4.297.21 liraya çıktı.

SON DAKİKA