Günün ekonomi haberleri(26.04.2016)

 • 1
 • 20
Günün ekonomi haberleri(26.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(26.04.2016)

Kanal İstanbul'un statüsü belli oldu

İstanbul'un Avrupa Yakası'nda yapılması planlanan Kanal İstanbul projesiyle ilgili düzenleme yapıldı.

Petrol ve tehlikeli madde taşıyan gemileri İstanbul Boğazı'ndan geçirmemek için yapılması planlanan Kanal İstanbul'un statüsü belli oldu.

Genel sağlık sigortası borçları, zorunlu trafik sigortası gibi çeşitli alanlarda yapılan düzenlemeler, bugün Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Düzenleme paketinde Kanal İstanbul projesi de yer aldı.

Buna göre, Kanal İstanbul Projesi, su yolu olarak tanımlandı. Proje için su yolu tanımlaması yapılması, su yollarına statü kazandırmış oldu.

PROJE ALANLARINDAKİ ARAZİLER

Bu konuyla bağlantılı olarak Avrupa yakasındaki projeler için de düzenleme yapıldı. Avrupa Yakası'ndaki proje alanlarında yer alan mera, yaylak ve kışlak gibi yerlerin vasıfları, resen kaldırılacak ve bu taşınmazlar 'hazine' adına tescil edilecek.

 • 2
 • 20
Günün ekonomi haberleri(26.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(26.04.2016)

Fitch'ten Türk bankaları değerlendirmesi

Fitch Ratings Finansal Kuruluşlar Direktörü Liddell, "Türkiye'de bankaların uygun sermayelendirme ve likidite yapısı nedeniyle ekonomik şoklara direncinin yeterli seviyede olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Konuya ilişkin soruları yanıtlayan Liddell, Türk bankalarının temel finansal ölçütlerinin, yakın gelecekte yeterli seviyede olmaya devam edeceğini öngördü.

Liddell, mevcut tamponların, orta ölçekli varlık kalitesindeki baskıları absorbe etmek için yeterli olacağını belirterek, "Temel senaryomuz, Türk bankalarının piyasa erişimini devam ettirmesi yönünde. Piyasa erişiminin kesintiye uğraması durumunda ise bankalar en azından bir yıla kadarki kısa vadeli yükümlülükleri için yeterli döviz likiditesi tedarik edebilecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Bankaların sermaye ve performans rasyolarının daha önceki dönemlere kıyasla bir miktar daraldığını, bu yüzden varlık kalitesi ve döviz likiditesi açısından bazı aşağı yönlü risklerin bulunduğunu dile getiren Liddell, "Türk bankaları halen yeniden finansman riski oluşturan, bankaları yatırımcı algısındaki potansiyel değişimlere maruz bırakan kısa vadeli dış finansmana bağımlı durumunda. Buna rağmen Türk bankalarının temel finansal ölçütlerinin yakın gelecekte yeterli seviyede olmaya devam etmesini bekliyoruz." görüşünü paylaştı.

"BANKALARDA ŞOKLARA KARŞI DİRENÇ YETERLİ SEVİYEDE"

Liddell, Türk bankalarının önümüzdeki döneme ilişkin performansına ilişkin, "Türk bankalarının performansının, makul seviyede seyretmeye devam etmesini bekliyoruz. Buna rağmen, tarihsel seviyelere kıyasla daha yavaş olan ekonomik büyüme, rekabet sebebiyle marj daralması, sektörde yüksek seviyedeki döviz cinsinden borçlanma, varlık kalitesindeki baskılar, geçen yıldan beri yerel para birimindeki sert değer kayıpları gibi etkenlerin yarattığı zorluklar devam ediyor." ifadelerini kullandı.

Türk bankalarının olası şoklara karşı nasıl bir performans sergileyebileceğine de değinen Liddell, "Türkiye'de bankaların uygun sermayelendirme ve likidite yapısı nedeniyle ekonomik şoklara direncinin yeterli seviyede olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Liddell, sermaye tamponlarının Türk lirasında son dönemde görülen değer kaybı sebebiyle bir miktar azaldığını söyleyerek, "Bu da risk ağırlıklı varlıkları artırdı. Basel III'ün sermaye gereksinimine geçiş sırasında bankaların sermaye esnekliği orta vadede azalacaktır. Sonuç olarak, bazı bankaların orta vadede ek sermayeye gereksinimi olabilir. Buna rağmen sektörün toplam sermaye yeterliliği uygun seviyede." diye konuştu

 • 3
 • 20
Günün ekonomi haberleri(26.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(26.04.2016)

Türkiye ve Rusya tarım ürünleriyle ilgili görüşecek

Türkiye ve Rusya, Türk tarım ürünlerinin Rusya'nın talep ettiği kriterlere uyumu konusuyla ilgili Moskova'da görüşmelere başlamaya hazırlanıyor

Türkiye Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı heyeti, Türk tarım ürünlerinin insan sağlığıyla ilgili denetim ve bazı teknik analizler üzerine görüşmeler yapmak amacıyla dün akşam Moskova'ya geldi. İki tarafın bugün temaslarda bulunması bekleniyor.

Edinilen bilgiye göre, dört kişilik Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı heyeti, Rusya Federal Bitki Sağlığı Denetim Servisinin (Rosselhoznadzor) daveti üzerine dün akşam itibarıyla Rusya'nın başkenti Moskova'ya ulaştı.

Heyetin bugün, Rosselhoznadzor yetkilileriyle, özellikle Rusya tarafından yaptırım uygulanmayan Türk tarım ürünlerinin Rusya'nın talep ettiği kriterlere uyumu konusunu ele alması bekleniyor.

RUSYA DAVET ETTİ

Geçen hafta Rusya Federal Veteriner ve Bitki Sağlığı Gözetim Servisi (Rosselhoznadzor) Başkan Yardımcısı Aleksey Alekseenko, Türk temsilcilerin önümüzdeki hafta Türk sebze ve meyvelerinin Rusya'ya sevkiyatını görüşmek için Moskova'ya geleceğini bildirmişti.

Alekseenko, Rus haber ajansı Ria Novosti'ye yaptığı açıklamalarda, "Türkleri buraya davet ettik, onlar bu ziyareti kabul ettiler. Görüşmeler önümüzdeki hafta Moskova'da gerçekleşecek. Görüşmeler sırasında laboratuvar kontrolleri de dahil olmak üzere sebze ve meyvelerin sevkiyatında güvenliğin sağlanma sistemi ele alınacak" demişti.

 • 4
 • 20
Günün ekonomi haberleri(26.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(26.04.2016)

Dev şirket itiraf etti: 25 yıldır kandırıyoruz
Japon otomobil üreticisi Mitsubishi, geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan yakıt skandalına yönelik yeni açıklamalar yaptı. Şirketin yöneticileri yakıt konusunda yetkilileri 1991 yılından bu yana 'kandırdıklarını' itiraf etti.

"KANDIRIYORUZ!"

Şirketin araçlarına yönelik yapılan araştırmalar da modellerin yakıt ekonomisi konusunda 1991 yılından bu yana yanlış bilgilerin paylaşıldığı ortaya çıktı. Daha önceki açıklamalarda, hileli açıklamalara maruz kalan araç sayısı 600 bin olarak açıklanmıştı.

Mitsubishi Başkanı Tetsuro Aikawa gazetecilere yaptığı açıklamada, şirkete yönelik araştırmanın devam ettiğini söyledi ve kanunlara aykırı başka düzensizliklerin de ortaya çıkma ihtimali olduğunu söyledi.

Başkan şu aşamada şirketin asıl bir hareket planı olduğunun belirsizliğini koruduğunu da itiraf etti.Aikawa, çalışanların neden böyle bir hileye başvurduğu konusunda da bilgisi olmadığını ifade etti.

 • 5
 • 20
Günün ekonomi haberleri(26.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(26.04.2016)

Bakandan plaka uyarısı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yabancı plakalı araçların Türkiye'ye getirilebilmesi için son 1 yılın 185 gününün yurt dışında geçirilmesi gerektiğini belirterek, "Gerekli şartları sağlamayanların taşıt getirmelerine izin verilmemektedir." dedi.

Tüfenkci, Türkiye gümrük bölgesi dışında yerleşik kişilerin getirdikleri kişisel kara taşıtlarına verilen geçici ithal izni süresinin 6 aydan 24 aya çıkarıldığını anımsattı.

Bu sayede özellikle gurbetçi Vatandaşların Türkiye'de araçlarıyla daha uzun süre kalabilmelerine imkan sağlandığına dikkati çeken Tüfenkci, "Hizmet anlayışımızı, vatandaş odaklı şekilde sürekli geliştiriyoruz. Mesai kavramı gözetmeksizin, vatandaşlarımızın huzuru, refahı için görev yapıyoruz. Gümrüklerimizi bir yandan daha güvenli hale getirirken, giriş-çıkışların da daha hızlı yapılması yönünde gayret ediyoruz." ifadelerini kullandı.Sınır kapılarında mağduriyetlerin önlenmesi adına gerekli tüm tedbirleri almaya devam ettiklerini kaydeden Tüfenkci, "İlgili Bakanlar Kurulu kararı ve tebliğ hükümleri uyarınca, turistik kolaylık kapsamında yabancı plakalı taşıt getirebilmek için Türkiye gümrük bölgesi dışında yerleşik olma şartının sağlanması gerekiyor. Bu şart emekli-çalışan, yerli-yabancı ayrımı olmaksızın taşıtın ülkeye girişinde kontrol edilmektedir. Yabancı plakalı aracınızı Türkiye'ye getirmek için son 1 yılın 185 gününü yurt dışında geçirmiş olmanız gerekiyor." diye konuştu.

Tüfenkci, özellikle Türkiye'de uzun süreli kalan başta yurt dışından emekli çifte vatandaşlar, mavi kart hamili vatandaşlar ile yabancı vatandaşların bu süreye dikkat etmeleri gerektiğinin altını çizerek, "Zira süre şartını sağlamayan kişilerin taşıtlarının Türkiye'ye girişine izin verilmemektedir. Sadece pasaport giriş çıkış kayıtlarına bakarak yapılacak süre hesabı yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçecektir." değerlendirmesinde bulundu.

SINIR KAPILARINDA DENETİM

Bakan Tüfenkci, gümrüklerde bekleme sürelerini de en aza indirerek ihracatın artması için çok yönlü çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Özelikle muayene memurlarının kağıt ortamından süratle uzaklaşmasını istediklerini aktaran Tüfenkci, konuşmasına şöyle devam etti:

''Bakanlık olarak hedefimiz, tüm gümrük işlemleri açısından maliyetleri düşürmek, kırtasiyeciliği bertaraf etmek ve işlem süresini azaltarak eşyanın bir an önce nihai varış noktasına ulaşmasını sağlamaktır. Özelikle muayene memurlarının tablet bilgisayar kullanmalarını ve kağıt ortamında hızla uzaklaşmasını istiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı bitirmek üzereyiz. İnşallah 2017 itibarıyla tüm sınır kapılarımız, kontrol edilebilir, şeffaf ve birbirleriyle entegre yapı oluşturacak.''

 • 6
 • 20
Günün ekonomi haberleri(26.04.2016)
Günün ekonomi haberleri(26.04.2016)

Merkez Bankası Başkanı konuştu, dolardüştü
Güne 2,84'ün üzerinde başlayan dolar Merkez Bankası'nın yeni başkanı Murat Çetinkaya'nın açıklamalarının ardından geriledi.

Dolar/TL, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya'nın mesajlarının ardından düştü.Dolar/TL saat 10.52'te 2,8365'i gördü.

Piyasaların odağındaki diğer konular ise ABD ve Japonya merkez bankalarının yarınki faiz toplantı kararları olacak.

BORSA YÜKSELDİ

Günün ilk yarısında 85.000 puan sınırına kadar gerileyen BIST 100 endeksi, krediderecelendirme kuruluşu Fitch Ratings Finansal Kuruluşlar Direktörü Lindsey Liddell'in Türk bankacılık sektörü ile ilgili açıklamaları ve Merkez Bankası Enflasyon Raporu'nda 2016 ve 2017 yılı enflasyon tahmininin değişmemesinin ardından yükselişe geçerek 85.525,51 puanı gördü.

FED KARARLARI BEKLENİYOR

Piyasaların gündemindeki bir diğer konu olan yarınki Fed toplantısında ise politika yapıcılarının faizleri değiştirmeyerek sabit tutmaları fakat ekonomik görünüme yönelik açıklamalarını biraz değiştirerek daha olumlu şartları ön plana çıkarmaları ve gelecekte faizleri artırmak için açık kapı bırakmaları bekleniyor.

Piyasalar böylesi bir yaklaşımı beklerken, FOMC'nin 26-27 Nisan'da gerçekleştireceği toplantıda faiz artışına hiç şans vermiyor ve 14-15 Haziran'da gerçekleşecek toplantıda ise bir faiz artışına beşte bir şans veriyor. Reuters tarafından gerçekleştirilen ankete göre bu yıl için iki faiz artışı bekleniyor.

BİZE ULAŞIN