Günün ekonomi haberleri(26.05.2016)

 • 1
 • 22
Günün ekonomi haberleri(26.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(26.05.2016)

Tatil fiyatları geriledi

Yerli turistler, otellere artık daha az ödüyor. İstanbul'da 5 yıldızlı bir otelde fiyat ortalama 299 liraya gerilerken İzmir'de 225 liraya indi. Antalya bölgesinde fiyat 300 liranın üzerinde
Türk turistlerin 2015 yılında lüks otellerde konaklamak için ne kadar ödeme yaptıkları ortaya çıktı. Yapılan araştırmaya göre, en uygun fiyatlı lüks oteller İzmir ve Ankara'da bulunuyor. Bu şehirlerde 5 yıldızlı bir otelde gecelik konaklama için geçen yıl ortalama 225 lira ödendi. Fiyatlar, bir önceki yıl ile kıyaslandığında İzmir'de yüzde 9, Ankara'da yüzde 8 düşüş yaşandı.

En uygun fiyatlı 4 ve 5 yıldızlı otellerin bulunduğu şehirler sıralamasındaİstanbul üçüncü sırada yer aldı. İstanbul'da da fiyatlarda düşüş yaşandı. İstanbul'daki lüks otellerde bir gecelik konaklama için 2014'te ortalama 314 lirayı gözden çıkarmak gerekirken, bu bedel 2015 yılında 299 liraya geriledi.

KEMER İLK SIRADA

Araştırma, hem yurt dışında hem yurt içinde hangi tatil merkezlerinde lüks otel fiyatlarının düştüğünü de belirledi.

Araştırmaya göre, Türkiye'de otel fiyatları en çok Kemer'de düştü. 2014 yılına göre Kemer'deki lüks otel fiyatları yüzde 22 geriledi ve tatilciler ortalama 391 liraya bu beldede 5 yıldızlı bir otelde geceleyebildi. Antalya yüzde 13'lük, Alanyada yüzde 12'lik düşüşle dikkat çeken tatil yerleri arasında. Antalya'da gecelik konaklama için 314 lira, Alanya'da da 358 lira ödendi.

 • 2
 • 22
Günün ekonomi haberleri(26.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(26.05.2016)

Cemil Ertem: Ekonomide ikili bir yapı yok

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, Merkez Bankası'nın (TCMB) Başbakan yardımcıları görev dağılımında para ve mali piyasaların daha etkin koordinasyonu yönünde görev paylaşımı yapıldığını, bu paylaşımın ikili yapı olarak adlandırılmaması gerektiğini söyledi.
Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem, Merkez Bankası'nın (TCMB) Başbakan yardımcıları görev dağılımında para ve mali piyasaların daha etkin koordinasyonu yönünde görev paylaşımı yapıldığını, bu paylaşımın ikili yapı olarak adlandırılmaması gerektiğini söyledi.

EKONOMİDE ETKİLİ YÖNETİM DÖNEMİ

Ertem, NTV'de katıldığı canlı yayında yaptığı konuşmada yeni hükümet dönenimde neden ekonomi yönetiminde ikili bir yapının ortaya çıktığına ilişkin bir soruya, "İkili bir yapı dememek gerekir. Şunu söyleyebiliriz görev dağılımında hem para hem de mali piyasaların daha üst düzeyde koordinasyonun sağlanması yönünde bir görev paylaşımı olduğunu görüyoruz" dedi ve ekledi: "Hazine Merkez Bankası gibi çok önemli kurumların Mehmet Şimşek etrafında kaldığını görüyoruz. Bir Hazine bir Merkez Bankası zaten başlı başına çok önemli kurumlar çok ciddi bir mesai gerektiriyor. Bence çok yerinde bir karar. TMSF SPK ve BDDK gibi bağımsız düzenleyici ve denetleyici kuruluşlar Nurettin Canikli'ye bağlı olarak çalışacaklar. Burada daha etkin bir yönetim amaçlandığını söyleyebiliriz."

Ertem, konuşmasında ayrıca TCMB'nin üst banttaki faiz indirimlerinin proaktif anlayışı ön plana çıkarttığını ve bankanın büyüme ve istihdamı da gözetecek şekilde önümüzdeki dönemde de adımlarına devam edeceğini söyledi.

Ertem bankanın araç bağımsızlığı çerçevesinde yeni yaklaşımları kendinin inşa edebileceğini belirtti.

 • 3
 • 22
Günün ekonomi haberleri(26.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(26.05.2016)
 • 4
 • 22
Günün ekonomi haberleri(26.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(26.05.2016)

Pide fiyatları değişmeyecek

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, Türkiye Fırıncılar Federasyonu Yönetim,Denetim Ve İstişare Kurulu Akdeniz,Doğu Anadolu Ve Güneydoğu Anadolu Bölge Toplantısı'nda Kahramanmaraş'ta pide fiyatlarını açıkladı. Türkiye Fırıncılar Odası Başkanı Balcı, pide fiyatlarının geçen yılla aynı olacağını söyledi.
6 LİRANIN ÜZERİNE ÇIKMAYACAK

Kahramanmaraş'ta bir otelde düzenlenen istişare kurulu toplantısına; 7 bölgeden 40 oda başkanı katıldı. Düzenlenen toplantıda konuşan Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı, oda başkanlarıyla yaptıkları istişare sonucunda pide fiyatlarının girdilerin artmasına karşın geçen yılki fiyatlarla aynı olmasına karar verdiklerini söyledi.

BU SENE ZAM YOK

Tüm ülkede Ramazan ayında pide fiyatlarının kilogram fiyatının 6 liranın üzerinde olmayacağı konusunda mütabakata vardıklarını kaydeden Balcı, şöyle konuştu:

"Ülkede uygulanacak olan ekmek fiyatının Türkiye Fırıncılar Odası Yönetim Kurulu olarak değerlendirdik. Oda başkanlarımızla yapmış olduğumuz istişare sonucunda 2016 yılında Ramazan ayında uygulanacak olan pide fiyatının kilogramının 6 liradan fazla olmaması konusunda Mayıs ayında genelge yaptık. Bundan önce olduğu gibi bu yıl da odalarımızın bu genelge doğrultusunda hareket edeceğine kimsenin kuşkusu olmasın. Bizim bu açıklamış olduğumuz bu azami kilogramı 6 lira olan fiyat, geçen yıl açıkladığımız fiyatla aynı. Yani geçen yıl Haziran ayının 12'sinde Federasyon toplantısında açıkladğımız pidenin kilogram 6 liradan fazla olmayacak' ifadesinin aynısını kullanıyoruz.

FİYAT ARTIRMAYAN ESNAFA TEŞEKKÜR

Yani geçen yıl Ankara ve İstanbul'da 250 gram ekmek pide 1.5 liradan satılıyorsa bu yıl da Ankara ilinde 250 gram pide 1.5 liradan satılacak. Bu başka bir ilde 500-520 gramı 3 lira olabilir ama totalde baktığımızda kilogram fiyatı 6 liranın üzerinde değil. Bu bir yıl içerisinde gelen farklara rağmen geçen yıl ile bu yıl arasında aynı fiyatın uygulanmasında fedakarlık gösteren fırıncı esnafımıza teşekkür etmek istiyorum.

Dolayısıyla girdilerimizde bir artış olmasına rağmen fırınc ı esnafımız halkımızın temel gıdası olan Ramazan ayına mahsus olan pide alırken zorluk yaşamaması açısından bir değişikliğe gidilmedi. Geçen sene ile aynı olan fiyat tüm ülkede uygulanacak. Oda başkanlarımız maliyet hesabını yaparken bunu dikkate alarak hesaplarını yaptılar. İlgili olan esnaf odasından tarifesini alırken bu anlamda bu bazda fiyatlarını alacaklar. 6 liranın olmaması konusunda genelgemizi yaptık. Geçen yılla bu yılki pide fiyatlarında bir değişiklik söz konusu değil."

İSRAFTA ÖNEMLİ YOL KATEDİLDİ

Balcı, ayrıca ekmek israfı konusunda da önemli yol katedildiğini ancak hala istenilen düzeye gelinmediğini belirtti. Ekmeğin zararlı olduğu konusunda medyada çıkan bazı haberlere de itibar edilmemesi gerektiğini bildiren Balcı, ekmekte bulunan vitaminleri ve ekmeğin faydalarını anlatarak sözlerini tamamladı.

 • 5
 • 22
Günün ekonomi haberleri(26.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(26.05.2016)

Mobbing ekonomiye büyük zarar veriyor

İşyeri terörü olarak nitelendirilen psikolojik baskının adı olan Mobbing, işinin sağlığı ve sosyal ilişkilerinin yanı sıra, ülke ekonomisine de büyük zarar veriyor.
MOBBİNG: PSİKOLOJİK TERÖR

Mobbing... Yani, "duygusal taciz, psikolojik terör, psikolojik saldırı, yıldırma, sindirme, zorbalık, bezdiri, iş yeri terörü, iş yerinde saldırganlık, iş yeri şiddeti". Üstelik kamu ya da özel sektör ayrımı olmaksızın her kademede çalışanın başına gelebiliyor. Bu durum sadece maruz kalan kişinin sağlığını, çevresi ve ailesiyle ilişkisini bozmakla kalmıyor, ekonomiyi de olumsuz etkiliyor. Mobbing eğitim Yardım Araştırma Derneği Başkan Vekili İsmail Akgün, "veba" olarak nitelediği mobbing nedeniyle iş yerlerinin performans ve kalitesinin düştüğünü, çalışanların başka iş arayışına girdiğini ve ekonominin telafisi güç, önemli kayıplar yaşadığını vurguladı.

SON ZAMANLARDA SIKLIKLA DUYULUYOR

Mobbing son yıllarda tanıma kavuşan ve sıklıkla duyulur olan bir kavram. İş yerlerinde bir veya birden fazla kişi tarafından diğer kişi ya da kişilere yönelik gerçekleştirilen, belirli bir süre sistematik biçimde devam eden, yıldırma, pasifize etme veya işten uzaklaştırmayı amaçlayan, mağdur ya da mağdurların kişilik değerlerine, mesleki durumlarına, sosyal ilişkilerine veya sağlıklarına zarar veren, kötü niyetli, kasıtlı, olumsuz tutum ve davranışların bütünü anlamına geliyor.

BU NEDENLERLE "İŞ YERİ TERÖRÜ" ESTİRİYORLAR

Mobbing Eğitim Yardım Araştırma Derneği Başkan Vekili Akgün'ün açıkladığına göre, mobbingi sadece üstler astlarına uygulamıyor; eşdeğerler ve bazen de astların üstlerine karşı bu tacizleri uyguladığı görülebiliyor. Akgün'ün açıklamasına göre, mobbing uygulama nedenlerine bakınca da şöyle bir tablo ortaya çıkıyor: Politik nedenler, bölgecilik, ırkçılık, din-mezhep gibi nedenler ile tazminat ödememek, ayrımcılık, makamını korumak gibi birçok nedeni bulunuyor. Bu davranışlar kimi zaman doğrudan hakaret, tehdit, aşağılama gibi yöntemlerle yapılırken, kimi zaman da dolaylı davranışlarla dedikodu ve iftiralar yoluyla yapılabiliyor.

SAĞLIK, SOSYAL İLİŞKİLER, İŞLETME VE ÜLKE EKONOMİSİ ZARAR GÖRÜYOR

Mobbingin sadece bu duruma maruz kalan kişiyi değil, iş arkadaşlarını, çevresini, işletmeyi ve ülke ekonomisini olumsuz etkilediğini belirten Akgün, neye yol açtığını ise şöyle açıkladı:

"Mobbing, zamanında önlem alınmazsa çalışanları ve kurumu da önemli bir şekilde etkilemektedir. Çalışanların dikkat dağınıklığı, uykusuzluk, mide-bağırsak rahatsızlıkları, panik ataklar, kalp krizleri, iş kazaları, nedensiz ağlamalar, aşırı kilo alma veya verme, cinayetler gibi birçok soruna yol açmaktadır. Hepimiz iş yerinden ayrıldıktan sonra evimize, yani ailemizin yanına gitmekteyiz. Çalışanları etkileyen bu sorun maalesef aileyi de olumsuz etkilemektedir. Mutsuz aileler ve kimi zaman boşanmalara kadar da gitmektedir. Elbette bireyleri bu denli etkileyen bu veba, kurumları, işletmeleri de çok daha fazla etkilemektedir. Çalışanları mutsuz olan iş yerlerinin gerekli performans ve kalitede hizmet üretmesi beklenemez. Yetişmiş çalışanların başka iş arayışları, istifa etmeleri ya da emekliye ayrılmaları kimi zaman telafisi güç ve önemli kayıplar yaşanmasına yol açmaktadır. Bireyi, aileyi, kurumları etkileyen bu sorun kuşkusuz ülke ekonomisini de olumsuz etkilemektedir."

RİSK ALTINDAKİ ÇALIŞMA GRUPLARI BELİRLENMELİ

Akgün, kurumların, işletmelerin bu nedenle mobbinge karşı mücadele etmeleri ve bunu oluşturacak zeminleri ortadan kaldırmaları gerektiğini dile getirerek şunları kaydetti: "Bunun için kurumlarda eğitim verilerek farkındalık artırılmalıdır. Psikolojik tacize zemin hazırlayabilecek faktörlere yönelik çalışma ve düzenlemelerin yapılması gerekmektedir. Kurumda psikolojik tacizin yaygınlığını araştıran çalışmalar yapılabilir. Anketler aracılığıyla risk altındaki çalışma grupları belirlenebilir."

 • 6
 • 22
Günün ekonomi haberleri(26.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(26.05.2016)

Araç fiyatının yarısı kadar sigorta meclise gitti

Satın aldığı arabanın fiyatının yarısından fazla trafik sigorta bedeli istenen vatandaş TBMM Dilekçe Komisyonu'na şikayet dilekçesi verdi.
Bir vatandaş dilekçesinde, bu yılın mart ayında 5 bin lira karşılığında 1995 model otomobil satın aldığını, sigorta sorgulatması yaptığında bin 880 liralık sigorta bedeli talep edildiğini belirtti.

SİGORTA BEDELİ YÜKSEK GELDİ

Otomobilin önceki sahibinin 256 lira sigorta ödemesi yaptığını ve poliçesini kendisini gösterdiğini anlatan vatandaş, bin 880 liralık bedelin, 5 bin liralık bir otomobil için çok yüksek olduğunu vurguladı.

ARACIN YARISI KADAR ÇIKAN ÜCRET MECLİSE GİTTİ

TBMM'ye dilekçe veren vatandaş 22 Mayıs'ta tekrar fiyat araştırması yaptığında ise sigorta için en düşük fiyatın 2 bin 950 lira talep edildiğini kaydederek, "Arabanın yarı fiyatından fazla bir tutarda sigorta bedeli istenmesine mi yanayım, arabayı aldığımdan bu yana hala arabayı bağlatma korkusundan çalıştıramadığıma mı yanayım? Torba yasa çıktı, fiyatlar düşecek diye beklediğim halde hala günden güne fiyatlar artıyor. Eminim ülkede benim çektiğim dertten muzdarip birçok vatandaş var. Bu duruma bir çare bulmasını rica ederim." ifadelerini kullandı.

BİZE ULAŞIN