Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ya neden giriyorlar?

Mescid-i Aksa'ya neden giriyorlar?

DİNİ BAYRAMLARINDA PROVOKATİF BASKIN

'teki , en önemli dini bayramlarından biri olan Yom Kippur'da, 'daki provokatif baskınlarına bir yenisini ekledi. Yahudi gruplar, 'ya çıkan kapılar önünde şofar çalıp, ayin yaptı. Peki İsrail, neden Yahudi dini bayramını, Müslümanların ilk kıblesinde kutluyor, , sıcak gündemin merak edilen sorularını sabah.com.tr için yanıtladı.

Mescid-i Aksa'ya neden giriyorlar?

BİR KAÇ GÜN ÖNCE TANSİYON DORUKTAYDI. NEDEN?

Yahudilerin en önemli dini günlerinden biri olan Yom Kippur nedeniyle bazı gruplar 'ya baskın yaptı. 'ya hemen hemen her gün Yahudi işgalcilerin provokatif baskınları oluyor ama birkaç gün önce Yahudi bayramı vesilesiyle polis eşliğinde içeri girenler, Mescid-i Aksa'ya çıkan kapıların önünde ayin yaptı.

Mescid-i Aksa'ya neden giriyorlar?

YAHUDİLERİN GİRMESİ YASAK MI?

, Haremüşerif bölgesi, gayri-müslümlerin girmesi yasak olan bir yer. Bu İsrail'in de kabul ettiği bir durum. Ancak son yıllarda İsrail bu kuralı ihlal ediyor, periyodik olarak günün belli saatlerinde 'ya giriyorlar.

Mescid-i Aksa'ya neden giriyorlar?

MESCİD-İ AKSA'DA YAHUDİLERİN İBADET ETMESİ YASAK MI?

Girmeleri de ibadet etmeleri de kabule edilemez bir durum. Ancak İsrail bu kuralı çiğniyor. Çiğnerken de kendince bazı sınırlamalar koyuyor. Mesela Yahudilerin 'ya girmesine izin veriyor, bunun önünü açıyor, hatta onlar içerdeyken Filistinlileri zorla dışarı çıkarıyor ama Yahudilerin 'da dini semboller kullanmalarını, Yahudi dininin gereğince ibadet etmelerini yasaklıyor. Bir de milletvekillerinin de girmesine izin vermiyor, gerçi Yehuda Glick başta olmak üzere bir çok İsrailli milletvekili bu sözde engeli, özel izin alarak aşıp, Mescid-i Aksa'ya girebiliyorlar.

Mescid-i Aksa'ya neden giriyorlar?

SON YAHUDİ BAYRAMINDA NELER OLDU?

Yahudi gruplar Yom Kippur vesilesiyle yine 'ya girdiler ve bu kez ayin de yapanlar oldu. Filistinliler ise onların rahatı için 'dan zorla dışarı çıkarıldı, direnenler darp edildi, göz altına alınanlar oldu.

Mescid-i Aksa'ya neden giriyorlar?

YAHUDİLERİN MESCİD-İ AKSA'DA KURBAN KESME GİRİŞİMLERİ DOĞRU MU?

İsrail, 'yı tapınak dağı olarak adlandırıyor. Bununla ilgili başlarında hahamların olduğu çok sayıda dernek var. Onlardan biri olan "dağa dönüş" adlı grup, bu son Yahudi bayramında 'ya girdiklerinde Yom Kippur bayramının gereği olan tüm ritüelleri de gerçekleştirmek istedi. Yani bunu içinde sadece ayin yok; çeşitli hayvanların kurban edilmesi de var. Tabii Mescid-i Aksa'daki işgal İsrail tarafından son derece kontrollü yönetiliyor. İşgali adım adım uyguluyorlar. Fazla dikkat çekmeden, tepki toplamadan, zamana yayarak gerçekleştiriyorlar. Bu nedenle o grubun sadece içeri girişine izin verildi, diğer taleplerine müsaade edilmedi.

Mescid-i Aksa'ya neden giriyorlar?

İSRAİL MESCİD-İ AKSA KONUSUNDA NE YAPMAYA ÇALIŞIYOR?

2000 yılında dönemin muhalefet lideri Şaron, seçim sürecinde 'nın avlusuna girdiğinde Filistinlilerin çok sert tepkisi olmuş ve ikinci intifada başlamıştı. Sonra uzun süre Aksa'ya girmediler. 2010'ların başından itibaren ise günlük periyodik olarak belli sayıda gruplar, günün belli saatlerinde ki özellikle sabah saatlerinde, 'ya baskın yapıyorlar. Artık bu kanıksandı maalesef. Aşırı gruplar "Madem artık giriyoruz, burayı sinagog olarak da kullanalım" diyorlar ama İsrail buna biraz mesafeli davranır gibi yapıyor. Bunun biraz daha zamanının olduğu kanısındalar. Yani Mescid-i Aksa'yı işgal planını alıştıra alıştıra hayata geçiriyorlar.

SON DAKİKA