Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afrin'de neyi amaçlıyor

Türkiye Afrin'de neyi amaçlıyor

Afrin operasyonunda kararlılığını gösterdikçe ABD'den de peş peşe geri adım içeren açıklamalar geliyor. Peki Türkiye'nin Afrin hedefinde neler var, Amerika'nın hem Afrin konusunda hem de terör ordusu girişimindeki geri hamleleri neyi amaçlıyor Taha Dağlı sabah.com.tr için yanıtladı.

Türkiye Afrin'de neyi amaçlıyor

TÜRKİYE'NİN AFRİN'DEKİ AMACI NE?

Afrin'de PKK-PYD teröristleri var. Sınırımıza en yakın noktada PKK teröristlerinin bulunmasına yönelik bir operasyon yapılacak. Bu yapılmazsa ne olur, diye cevaplarsak daha net anlaşılacak. Zira Afrin operasyonu olmazsa 'nin daha önce gerçekleştirdiği tüm operasyonlar boşa çıkabilir.

Türkiye Afrin'de neyi amaçlıyor

FIRAT KALKANI VE İDLİB OPERASYONLARIYLA AFRİN'İN İLİŞKİSİ NE?

Afrin operasyonu bir zincirin en kritik halkası konumunda. 2016 Fırat Kalkanı ile Azez-cerablus'u özgürleştirdik. 2017 Ekim ayında da İdlib operasyonuna başladık. Bu ikisinde de Afrin operasyonunun hazırlıkları vardı.

Türkiye Afrin'de neyi amaçlıyor

AFRİN'DE PKK KALIRSA NE OLUR?

Fırat Kalkanı ile Azez-Cerablus'u kontrol altına aldık. Afrin'in Kobani-Telabyad gibi diğer PKK işgalindeki bölgelerle birleştirilip, terör koridoru kurulmasının önünü kestik. İdlib operasyonuyla ise PKK'yı Afrin'de sıkıştırdık. İdlib'e sızmalarını engelledik. Bunlar durdurma ve engelleme operasyonlarıydı. Çünkü terör örgütünün amacı bir şekilde Afrin'in batı veya güney bağlantılarını açıp, Akdeniz'e giden terör koridorunu oluşturmak.

Türkiye Afrin'de neyi amaçlıyor

FIRAT KALKANINDAN SONRA AFRİN'DE NELER OLDU?

Afrin'de PKK kaldığı sürece Fırat Kalkanı ile temizlediğimiz Azez hattına hep saldırı ihtimali açık olacak. Zaten PKK teröristleri Afrin'den son bir yılda defalarca Azez'e sızma girişiminde bulundu ve Azez'deki sivillere yönelik saldırılar gerçekleştirdi.

Türkiye Afrin'de neyi amaçlıyor

İDLİB OPERASYONUNDAN SONRA AFRİN'DE NELER OLDU?

İdlib operasyonuyla çok önemli bir adım attık. Afrin'deki PKK teröristlerinin güneye açılmasının önünü kestik. Ama bu kez ABD destekli farklı grupların İdlib'te manipülasyonlarıyla karşılaştık.

Rusya burada oyunu erken gördü ve İdlib'teki dışardan müdahaleye prim vermedi. Rusya İdlib'te bir krizi çözme noktasında 'yi kaybetmeyi düşünmüyor. Kaldı ki rejim güçleri İdlib'te ilerlerken gereken anda Türkiye destekli muhaliflerin müdahalesi de geldi ve ilerleme durduruldu. İdlib'teki çatışmasızlık ortamının bozulması, PKK-PYD teröristlerinin Afrin'de önünü açabilirdi.

Türkiye Afrin'de neyi amaçlıyor

ABD'NİN AFRİN AÇIKLAMASI NE ANLAMA GELİYOR?

ABD, Afrin'in koalisyon sınırlarında olmadığını duyurdu. Bu 'nin gösterdiği iradeyle ilintili bir açıklama. Ama ABD'nin Afrin'den vazgeçtiği söylenemez. Çünkü buraya ciddi yatırım yapıldı.

PKK'nın attığı her adım güttüğü her amacın ABD planı olduğu açık.

BİZE ULAŞIN