Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yanlış çocuğun ayak sağlığını bozabilir

Aynı ayakkabıyı giymek ayak sağılığını tehdit ediyor. ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim , çağındaki çocukların aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymemesi gerektiğini belirtti.

Yanlış ayakkabı çocuğun ayak sağlığını bozabilir

Öğrencilerin çok uzun saatlerini aynı ayakkabıyle geçirdiklerini ve aynı ayakkabıyı giydiklerinde ayak sorunları ortaya çıktığını belirten Op. Dr. şunları söyledi: "Okula giden çocuğun minimum 2 tane ayakkabısı olması gerekiyor. Çünkü ayakkabının üst üste giyilmesi doğru değil. Üst üste giyme, ayakta havasızlığa, o da ayakkabının içinde oluşan bakteri ve mantarı enfeksiyonların sayısının çoğalmasına yol açar ve ayakkabı içinde ayak şiştiği için giyildiğinde, ayakkabı şeklini kaybeder. Şekli bozulan ayakkabı ile beraber ayağın içinde durmasını destekleyen nokta da bozulur. Bu da çeşitli ayak sorunlarına yol açar."

Yanlış ayakkabı çocuğun ayak sağlığını bozabilir

TOPUK DESTEĞİ OLAN AYAKKABI SEÇİN


Çocuğunu giydiği ayakkabının yerle birebir temas etmemesi gerektiğini, topuk desteğinin şart olduğunu söyleyen Op. Dr. , "Klasik olarak 5 santim veya 2,5 cm topuk olması gerekir. Bu yükseklik içinde bir desteğin de olması şart. Desteğin yuvarlak ve geniş olması ideal.

Yanlış ayakkabı çocuğun ayak sağlığını bozabilir

İç destek çocuğun sağa sola dönmesini engellemek için, ayağının altındaki topuk yüksekliği yaylanmayı sağlamak için gerekli. Ön taraftaki genişlikte ayak parmaklarının şekilsel probleme yol açmayacak biçimde olmalı" dedi.

Yanlış ayakkabı çocuğun ayak sağlığını bozabilir

İKİ GÜNLÜK ROTASYONLA KULLANILIR


Ayakkabının 2 günlük bir rotasyonla dönmesi gerektiğini ifade eden Op. Dr. , "Ayakkabı sayısına göre gün aşırı da olabilir. Bir gün birini diğer günü öbürünü giymek gerekiyor. Yine eğer mümkünse bir ayakkabı olması çok önemli.

Yanlış ayakkabı çocuğun ayak sağlığını bozabilir

Çocuklar sabahtan öğlene kadar ya da akşama kadar aynı ayakkabıyla olduğu için çocuk eve geldiğinde muhakkak ayakkabıyı çıkartıp dışarı çıkmalı. Mümkünse o an duş alması çok önemli. Çocuğun ayağı havalandırması gerekli. Ayakkabının da havalandırmak üzere dışarda tutulması çok gerekir" dedi.

Yanlış ayakkabı çocuğun ayak sağlığını bozabilir

AYAKKABIYI ÇOCUĞUNUZA DENETTİKTEN SONRA ALIN

satın alırken çocuğun mutlaka denemesi gerektiğini söyleyen Op. Dr. , "Çocuğun her iki ayağı aynı eşitlikte olmayabilir. Aynı beden giymeyebilir. Her iki ayağın ayakkabıyı denenmesi gerekir. Ayakkabıların tek tek denenip hangi basma noktasında sıkıntı olup olmadığı görülmeli. Ayakkabı alındığında ayakkabının önünde yaklaşık bir parmak boşluğun olmasına muhakkak dikkat edilmeli" dedi.

Yanlış ayakkabı çocuğun ayak sağlığını bozabilir

YANLIŞ AYAKKABI AYAK SORUNUNA NEDEN OLUR

Yanlış ayakkabının çocukların ayağında basma kusuru varsa bunun devam etmesine neden olacağını belirten Op. Dr. sözlerine şöyle devam etti: "Her şeyden önce desteksiz bir alındığında çocuğun ayağında basma kusuru varsa bu basma kusurunu desteklemediği için ayakkabı çocuğu kontrol etmeyecek ve çocuk içe veya dışa basmaya devam edecektir. Bu arada büyüme döneminde çocuklarda büyüme kıkırdaklarında ağrılar olur. En sık rastlanan şey topuk ağrısıdır.

BİZE ULAŞIN