Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efsanelere konu olan hakkında bilinmeyenler şaşırtıyor

Han bundan 567. yıl önce 'u fethetti. Fetih ardından da ilk cuma namazı hocası Akşemseddin hazretleri tarafından 1 Haziran günü 'nde kılındı. hakkında tarihe bakıldığında birçok anlatıma yer verildi. Ayasofya'nın Efsaneleri hakkında bilgiler arasında ilginç ayrıntılar bulunuyor. İşte Ayasofya hakkındaki Tarhten günümüze efsaneler ve anlatılar...

Efsanelere konu olan Ayasofya hakkında bilinmeyenler şaşırtıyor

Han komutasındaki ordu Konstantinopolis'i fethettiğinde yıl 29 Mayıs 1453 tarihini gösteriyordu. Fetih'ten sonra ilk Cuma namazı ise 1 Haziran 1453'te 'da kılınacaktı. 'un fethinin 567. yılı nedeniyle Ayasofya'da Fetih Suresi okunacağı belirtildi. Peki Ayasofya'nın efsaneleri arasında neler var? Kültür A.Ş'den daha önce çıkan Ayasofya'nın Efsaneleri kitabında birçok ayrıntı mevcut. Ayasofya'nın tarihine, mimari özelliklerine ve efsanelerine yer verilen ayrıntılarda Bizans'tan Cumhuriyet'e kadar Ayasofya ile ilgili efsaneler var. İşte o efsanelerden birkaçı...

Efsanelere konu olan Ayasofya hakkında bilinmeyenler şaşırtıyor

HER SAYILDIĞINDA BİR KAPI FAZLA

'nın toplam 361 kapısı var. Fakat bu kapılardan 101'i büyük ve tılsımlı olduğu söyleniyor. Çünkü ne zaman bu kapılar sayılsa fazladan bir kapı daha ortaya çıkıyormuş.

Efsanelere konu olan Ayasofya hakkında bilinmeyenler şaşırtıyor

40 BİN YIL SONRA YERYÜZÜNE İNENECEĞİ ANLATILIYOR

Hıristiyan söylemine göre Hz. İsa'nın çarmıha gerildiği haç ve Hz. İsa'yı çarmıha gerdiklerinde kullanılan çivileri Kudüs'ten getirtip 'nın gizli bölümlerinden birinde saklattığı belirtiliyor. Kutsal Emanetleri, Ayasofya'ya saklamalarının sebebiyse Hz. İsa'nın 40 bin yıl sonra dünyada Ayasofya'ya ineceğine inanılması.

Efsanelere konu olan Ayasofya hakkında bilinmeyenler şaşırtıyor

KIYAMETİN KOPACAĞU TARİH AYASOFYA'DA YAZILI MI?

Kıyametin kopacağına dair binanın güney yönündeki kapıdan girince, üçüncü sırada bulunan sütunun 'On sekizinde yevm-i Pazar, sene 1038' yazılı ve bu yazılanın Hz. Hızır'ın kıyametin kopacağı tarihi birebir kendisi yazdığı belirtiliyor.

Efsanelere konu olan Ayasofya hakkında bilinmeyenler şaşırtıyor

ŞEYTAN CAMİ HAZIRLIĞINDA VESVESE VERDİ, AKŞEMSETTİN DUA ETTİ

Şeytan 'da hapis deniliyor. Bunun içinde şöyle bir kıssa anlatıyor. Han, 'un fethinin ardından Ayasofya'nın camiye çevrilmesini emredince Akşemsettin'i de Hazretleri bu işten sorumlu tutuyor. Cami hazırlığında çalışan işçiler Ayasofya'yı cuma namazına yetiştirmek için çabalarken şeytan işçilere her türlü vesveseyi verdiği belirtiliyor. Akşemsettin Hazretleri, bu durumu anlayınca secdeye kapanıp dua etmeye başlamış. Allah, duasını kabul edip şeytanı Ayasofya'daki bir mermere hapsettiği kitapta yazıyor.

Efsanelere konu olan Ayasofya hakkında bilinmeyenler şaşırtıyor

HZ. HIZIR'IN AYASOFYA'YI KIBLE'YE ÇEVİRMESİ

Han, 'u fethettikten sonra ilk cuma namazını 'da kılacakmış. İmamlığa geçtiğinde ilk iki tekbirde namazı bozmuş, üçüncüde tekbir getirmiş ve ilk cuma namazını kıldırabilmiş. Bunun nedenini merak eden ahali sorunca Fatih Sultan Mehmet: "İstedim ki namaz sırasında bana ve bütün cemaate Kâbe görünsün! Bu niyetle birinci ve ikinci tekbirlerde Kâbe görünmeyince namazı bozdum, ancak üçüncü tekbirde gözlerimin önüne geldi" demiş. Cemaat bunun sebebini Akşemsettin'e sorduğunda o şunları söylemiş: "Hz. Hızır (a.s )saf tutmak için gelirken Terler Direğ'e parmağını soktu ve Ayasofya'nın yönünü kıbleye doğru çevirdi. Ondan sonra da namaza durdu. Böylece padişah üçüncü kez tekbir getirdikten sonra Kâbe'yi tam karşısında gördü."

Efsanelere konu olan Ayasofya hakkında bilinmeyenler şaşırtıyor

GÖZYAŞININ TAŞTA OLDUĞU SÖYLENİYOR

'nın içindeki Ağlayan Sütun, Meryem Ana'nın evindeki bir sütunmuş. Bir gün Meryem Ana'ya, Hz. İsa'nın yakalandığını ve kendisine işkence edildiğini söylemişler. Hz. Meryem, onun işkence görmesine dayanamamış ve gözyaşlarına boğulmuş, gözyaşı damlalarından biri yaslandığı bu sütunu kezzap gibi eritmiş. Ayasofya yapılırken de kilisenin kutsanması için imparator bu sütunu Meryem Ana'nın evinden getirerek Ayasofya'ya diktirmiş. Bu nedenle taş kutsal olarak görülüyor. Herhangi bir dileği olanlar bu sütundaki Meryem Ana'nın gözyaşıyla oluşan deliğe parmaklarını sokup çeviriyor ve dilek diliyor.

SON DAKİKA