Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Askere ! Askere emeklilik nasıl hesaplanır?

Erkek çalışanlar için özellikle baba olduktan sonra birçok avantaj bulunuyor. Erkekler için en önemli avantaj ise askerlik sebebiyle . Sabah gazetesi yazarı Faruk erdem erkeklerin erken emeklilik ve izin avantajlarını anlattı…

Askere erken emeklilik! Askere emeklilik nasıl hesaplanır?

Türkiye'de çalışma hayatına baktığımızda yüzde 60'ın üzerinde bir oranla erkeklerin ağırlıkta olduğunu görüyoruz. Kadınlara sağlanan birçok haklar erkeklere ve özellikle babalara da sağlanıyor. Annelerin doğum izni süt parası gibi haklarından babalar da yararlanabiliyor. Ayrıca sadece biyolojik babalar değil evlat edinenler için de haklar bulunuyor. Erkek çalışanların en çok yararlandıkları hakların başında ise askerlik borçlanmasıyla geliyor.

Askere erken emeklilik! Askere emeklilik nasıl hesaplanır?

Emekli olmak için belli bir yaşı ve yılı doldurup prim ödemek gerekiyor. Ancak askerlik süresi emeklilik yaşını geri çekebiliyor. Askerliğin emeklilik yaşını geri çekebilmesi için, sigortadan önce yerine getirilmiş olması gerekiyor. Böylece işe girdiğiniz tarih askerlik süresince geriye doğru gidiyor. Askerliğini sigortadan önce er veya erbaş olarak yapanlar öncelikle işe girdikleri tarihe bakmalılar. Bu tarihten geriye doğru kaç ay gittiklerinde yaş şartı değişecekse o kadar gün borçlanarak emekliliği öne çekebilirler.

Askere erken emeklilik! Askere emeklilik nasıl hesaplanır?

ÖRNEK HESAPLAMA
Örneğin; Mehmet bey 10.09.1970 doğumlu ve 10.07.1993 tarihinde işe girmiş ve askerliğini de sigortadan önce yapmış olsun. Mehmet beyin emeklilik şartları 25 yıl, 54 yaş ve 5675 gün. Emekli olacağı tarih 10.09.2024. Eğer 8 aylık askerlik borçlanması yaparsa işe giriş tarihi 10.11.1992'ye çekilecek. Şartlar 53 yaş 5600 gün, emeklilik tarihi 10.09.2023 olacak.

Askere erken emeklilik! Askere emeklilik nasıl hesaplanır?

ASTEĞMENLERDE DURUM
Asteğmen olarak askerliğini yapanlarda ise 2 ayrı durum söz konusu. Öncelikle yedek subay okulunda geçen süreleri borçlanarak emeklilik hesabında kullanabiliyorlar. Asteğmen olarak görev yaptıkları süreler de emekliliği öne çekiyor. Adaylar, asteğmenliğe geçtikleri andan itibaren Emekli Sandığı (4C) kapsamında sigortalı sayılıyor. Yedek subaylıktan önce SSK'lı olanların işe giriş tarihleri asteğmenlik süresinin 4'te 1'i kadar geriye götürülüyor. Yani 12 ay asteğmen olan bir sigortalının işe giriş tarihi 3 ay geriye çekiliyor. Önce yedek subay olup sonra SSK'lı olunmuşsa 4C'li oldukları tarih yedek subaylık süresinin 4'te 1'i kadar geriye götürülerek işe başlangıç tarihi olarak kabul ediliyor. Yani burada 3 aylık Fiili Hizmet Zammı uygulanıyor. Ayrıca ödenen primler de toplam prime ekleniyor.


Askere erken emeklilik! Askere emeklilik nasıl hesaplanır?

Ne kadar ödemek gerekir?
ASKERLİK borçlanmasında en düşük ve en yüksek tutarlar, brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. En az tutar aylık olarak brüt asgari ücretin yüzde 32'si kadar oluyor. Bu da 2019 yılı için 818 lira 68 kuruştur. Bunun 7.5 katına kadar yüksek prim de ödeyebilirsiniz.

Askere erken emeklilik! Askere emeklilik nasıl hesaplanır?

BABALARA ÖZEL İZİNLER VAR

Babaların yararlandığı bazı özel haklar ise şöyle:

*Anneler için olan yarım gün çalışma hakkı babalara da tanınıyor. Hem memurlarda hem de özel sektör çalışanlarında uygulanacak yarı zamanlı çalışma hakkını babalar ve evlat edinenler de kullanabilecek.

Askere erken emeklilik! Askere emeklilik nasıl hesaplanır?

*Doğum yapan memurlar doğum sonrası analık izninin eşi doğum yapan memurlar ise babalık izninin bitiminden, çocuğun mecburi ilköğretim çağının başladığı tarihi takip eden ay başına kadar olan dönemde yarı zamanlı çalışabiliyor. Yönetmelik ile birlikte sistem devreye girecek.

*Bir çocuğu eşiyle birlikte veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi hâlinde memur olan eşleri de bu haktan yararlanabilecek.

BİZE ULAŞIN