Türkiye'nin en iyi haber sitesi

12 Eylül mağduru subaylar anlatıyor

12 Eylül 1980 yılında yapılan askeri darbenin yaraları iyileşmiyor. Binlerce insanın gözaltına alıp tutuklandığı, işkence tezgâhlarından geçirildiği, idam edildiği 12 Eylül’ün asker mağdurları yaşadıklarını Aktüel’e anlattı…

12 Eylül mağduru subaylar anlatıyor

12 Eylül 1980 yılında yapılan askeri darbenin yaraları iyileşmiyor.

Binlerce insanın gözaltına alıp tutuklandığı, işkence tezgâhlarından geçirildiği, idam edildiği 12 Eylül’ün asker mağdurları yaşadıklarını Aktüel’e anlattı…

NECLA BAYRAKTAR/ AKTÜEL

12 Eylül mağduru subaylar anlatıyor

Üçüncü Yol Davası’na dahil edilen teğmenler tek tip elbiseyi protesto ediyorlardı. Sanıklar tek tip elbiseyle götürüldükleri mahkeme salonunda kıyafetlerini parçalayarak iç çamaşırlarıyla kaldılar.

12 Eylül mağduru subaylar anlatıyor

HER ASKERİ DARBE YERİ GELDİĞİNDE KENDİ ÇOCUKLARINI DA AFFETMEDİ

Askeri darbe deyince; akıllara ilk önce hapishane, acı, korku, ölüm, kaos gelmesinin bir anlamı var elbette… Bilinen hiçbir askeri darbe yoktur ki içinden çıktığı topluma huzur getirsin…

Darbe, toplumun her bireyinin az ya da çok hayatını değiştiriyor. 28 Şubat 1997 post-modern darbesini saymazsak, 12 Eylül askerî darbesi tarihimizdeki son kanlı darbe.

12 Eylül mağduru subaylar anlatıyor

Demokrasinin duraklatıldığı her dönemde sivillerin yanı sıra “askeri darbelerin asker mağdurları” da oluyor.

“Rugan Ayakkabılı Teğmen” adlı romanın yazarı avukat Haluk İnanıcı da bunlardan biri.

12 Eylül mağduru subaylar anlatıyor

İnanıcı, 12 Eylül 1980 askerî darbesi sonucu, sol görüşlü olması nedeniyle ordudan atılmış yüzlerce teğmenden biri. İnanıcı’nın 12 Eylül öncesi ve sonrasında tutunmaya çalışan teğmenleri anlatan kitabı “Rugan Ayakkabılı Teğmen”, biraz da o günleri dile getirme isteğiyle yazılmış.

12 Eylül mağduru subaylar anlatıyor
Romanın üç ana kahramanı; deli dolu Sinan, Alevi olduğu için ordudan atılan Hasan ve her şeyi doğru yapmaya çalışan Hikmet. İnandırıcı karakterlerinin kurgu olduğunu ama her birine tanıdığı gerçek insanların ilham kaynağı olduğunu söylüyor.
12 Eylül mağduru subaylar anlatıyor
Kitap, TSK’yı içeriden bir gözün anlatması itibarıyla ilginç. Özellikle 12 Eylül askerî darbesiyle yüzleşmeye hazırlandığımız ve sorumlularının yargılanmasının tartışıldığı şu günlerde, geldiğimiz noktaya ışık tutması açısından da önemli. 30 yıl önce her biri askerî öğrenci, genç subay olan günümüz generallerinin mantığını anlamak açısından iyi bir kaynak.
BİZE ULAŞIN