Türkiye'nin en iyi haber sitesi

gemi batığı 'da bulundu

ticaret gemisi batığı 'da bulundu. Antalya Valisi , açıklarında, içinde 1,5 tonluk bakır külçe bulunan 14 metre boyunda, dünyanın en eski gemi batığının keşfedildiğini belirterek, "Su altı arkeolojisi bakımından çığır açacak yeni bir keşif. Bu batık su altının Göbeklitepe'sidir" dedi.

Dünyanın en eski gemi batığı Antalya'da bulundu
Dünyanın en eski gemi batığı Antalya'da bulundu

ekipleri, M.Ö. 1600 yılına ait, ticaret gemisini buldu. Yeni keşifle ilgili açıklama, Vali , AÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Ünal, AÜ Sualtı Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hakan Öniz ve su altı görüntü yönetmeni Tahsin Ceylan'ın katılımıyla Kaleiçi Yat Limanı'nda yapıldı.

Dünyanın en eski gemi batığı Antalya'da bulundu

Batı kıyılarında olduğu belirtilen ancak tam noktası talan edilme tehlikesine karşı açıklanmayan ve 'Tunç Çağı batığı' olarak da adlandırılan yeni keşfin su altındaki görüntü ve fotoğraflarını ise Tahsin Ceylan çekti.

HABERİN VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ

Dünyanın en eski gemi batığı Antalya'da bulundu

Su altı arkeolojisi bakımından çığır açacak yeni bir keşif olduğunu belirten Vali , " Üniversitesi'nin Kemer'de var. Hakan Öniz hocamızın başında olduğu ekibin çalışmaları neticesinde 'nın batısında diyoruz, şu anda noktasını söyleyemiyoruz. Söylersek maalesef meraklısı çok, talan edilme ihtimali olduğu için diye isimlendiriyoruz.

Dünyanın en eski gemi batığı Antalya'da bulundu

Şu ana kadar bulunmuş en eski ticari gemi batığı olduğunu uzmanların söylediği bir keşif. Bundan önceki en eski batık, yine Uluburun'da Uluburun batığı olarak adlandırılan ve M.Ö. 1400 yılına ait batığımız var. Oradaki eserler Bodrum'daki su altı eserleri müzesinde sergileniyor. Bu batığımız Uluburun batığından 200 yıl daha olayı geri götürdü. M.Ö. 1600 yıllarına ait bir batık. 3600 yaşında bir batıktan bahsediyoruz, yükü bakır külçelerden oluşuyor. Boyu 14 metre ve taşıdığı yük de 1, 5 tonluk bakır külçe" diye konuştu.

Dünyanın en eski gemi batığı Antalya'da bulundu

Karada yapılan arkeolojik kazılarda Göbeklitepe'nin tarihin sıfır noktası olarak alındığına işaret eden Vali Karaloğlu, şöyle konuştu: "İşte su altı arkeolojisinde de bu yeni batık su altının yeni Göbeklitepe'sidir. O kadar önemli bir batık. Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izniyle kazı çalışmalarına başlayacağımız bu batık, su altının Göbeklitepe'sidir. Burada çıkacak eserler için, Kültür ve Turizm Bakanımıza Kemer'de bir su altı arkeoloji müzesi kurulması için proje sunmuştuk. İnşallah yapacağımız bu müzede buradan çıkacak buluntular konservasyonları yapıldıktan sonra sergilenecek.

Dünyanın en eski gemi batığı Antalya'da bulundu

Kemer ilçemiz bu müzeyle beraber su altı arkeoloji ve denizciliğin de merkezi konumuna gelecek. Bu yeni keşfin su altı arkeolojisine yeni bir pencere açmasını temenni ediyorum. İnşallah kazı çalışmaları tamamlandığında çıkan eserleri müzede sergilemeye başladığımızda ne söylediğimiz daha iyi anlaşılacaktır. sahillerinde bu ve benzeri daha birçok batık olduğu ifade ediliyor. İmkanlar arttıkça, kabiliyetimiz geliştikçe diğerlerine de ulaşabiliriz."

BİZE ULAŞIN