Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da lale şöleni

İstanbul'da lale şöleni

Osmanlı'nın simgesi haline gelen lalenin çeşitliliğinin gelecek kuşağa aktarılması için adeta açık lale müzesi haline gelen Emirgan Korusu'na vatandaş büyük ilgi gösteriyor.

İstanbul'da lale şöleni

Korudaki lale müzesi ile kültür varlığın gelecek nesillere aktarılması sağlanıyor.

İstanbul'da lale şöleni

'da her yıl düzenlenmeye başlanan lale yarışmaları ile lalenin çeşitliliğinin arttırılmasının hedeflendiği çalışmalarda şehrin bir çok bölgesi gibi Emirgan Korusu'nda da adeta gökkuşağını andıran lale çeşitliliği yaşatıldı. İnsanların laleye olan özlemleri koru içerisinde ekilen lalelerin zenginliği ile görsel şölen haline getirildi.

İstanbul'da lale şöleni

'da cadde kenarlarına ve park bahçelere ekilen yüz binlerce lale çeşidi vatandaşları mutlu etti. İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen lale yarışmaları ile insanların laleye bakış açısı geliştirildi.

İstanbul'da lale şöleni

Özellikle nisan ve mayıs aylarında gerçekleştirilen bu lale şöleni ile yol kenarlarında bahçelerde, Taksim ve Sultanahmat gibi özellikli alanlarda ekilen laleler yerli ve yabancı turistlerinde büyük ilgisi ile karşılandı. Emirgan'da yaşatılan lale ziyafeti ile insanların doğaya ve çiçeklere sevgisi pekiştirildi.

İstanbul'da lale şöleni

Türkiye genelinde lalenin yaygınlaştırılması, türlerinin araştırılarak çoğaltılması, tanıtılması, üretiminin geliştirilmesi gibi amaçlarla 2015'te kurulan dünyanın en büyük Lale Müzesi ve Araştırma Merkezi'ne ev sahipliği yapıyor. Emirgan Korusu'ndaki müze, lalenin kültürel varlığının gelecek nesillere aktarılması noktasındaki misyonuyla çalışmalarını sürdürüyor.

İstanbul'da lale şöleni

Lale Vakfı Bilim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Gülal, "Dünyanın en büyük lale müzesidir. Niçin laleye bu kadar kıymet veriyoruz, lale bizim kültürümüzde nasıl bir yer tutuyor? Bu müze bunu anlatıyor Lale, bizim için tarım objesi değil. Bir peyzaj objesi de değil sadece. Bizim için bir kültür. Her şeyimiz de var" dedi.

BİZE ULAŞIN