Artık daha çok kitap okuyoruz

6. Çukurova Kitap Fuarı için "Muhteşem" diyen Destek Yayınları'nın sahibesi Cumalıoğlu: Türkiye'de kitap okunmuyor kanısı çok yanlış. Dünyada 15. sıradayız

Dile kolay, iki yüz bin insanın hücum ettiği Çukurova Kitap Fuarı'nın 6'ncısı hıncahınç okur kalabalığını ağırladığı pazar akşamı sona erdi. Destek Yayınevi'nin sahibesi Yelda Cumalıoğlu, gördüğü manzaradan öyle etkilenmişti ki "Muhteşem" sıfatlarıyla durumu özetledi: Artık daha çok okuyoruz. Cumalıoğlu, "Türkiye'de kitap okunmuyor" diyenlere şöyle dedi: Dünya ekonomisinde 17. sıradayız, basılan kitapta 14'üncü, satılan kitapta ise 15'inci. Giderek çok daha fazla okuyoruz. Okula gitmeden önce bankaların resimli kitaplarını okumaya başlamış ve resimlere minik metinler yazmış yayıncı Yelda Cumalıoğlu. Ansiklopedileri bile okuduğu çocukluğunu hatırlıyor: 1. sınıfta bütün harçlığımı kitaba yatırır olmuştum. Haftada 4 kitap okur hale gelmiştim. Okuyun da ne okursanız okuyun. Ailelerin yasak ettiği Teksas, Tommiks ne bulursanız okuyun, bir şey okuyun.

SANSÜRLÜ KİTABA İLGİ
"İnsanların kaçtığı ağır kitapları" basmamaya özen gösterdiklerini söyleyen Yelda Cumalıoğlu, rahat okunabilen ve ilgi çeken kitapları tercih ettiklerini vurguluyor. Peki, ya sansür? "Evet var" deyip sanki sansürcülere (...) bir mesaj niteliğinde şu bilgiyi veriyor: Okuyucu tepki gösteriyor ve sansürlenen kitaplar daha çok satıyor. Örneğin Nedim Şener, Oray Eğin ve Eren Erdem'in kitapları çok satıyor.

ESKİ BAKANIN KİTABI

Fuarın ilgi gören diğer bir standı ise Alfa Yayınevi oldu. Eski bakanlardan Işın Çelebi imza gününde Türkiye'nin Dönüşüm Yılları kitabını imzaladı. Çelebi'yi Adana Dünyagöz Medikal Direktörü Prof. Dr. İlter Varinli ve eşi Seyhan Varinli ile eski siyasetçilerden Cavit Kavak yalnız bırakmadı. Işın Çelebi, Adanalı dostlarına teşekkür ederek yeniden geleceğini söyledi.

HAMİT İZOL İÇİN KUYRUK OLUŞTU
Son çalışması 'Kürt'ün Türk Aşkı' kitabıyla büyük ilgi toplayan yazar Hamit İzol, okurlarıyla bir araya geldi. İzol'un imzalı kitabından almak isteyenler uzun kuyruk oluştururken, gösterilen ilgiden çok mutlu olan yazar Hamit İzol, yeni kitabının müjdesini de verdi. Bu arada diğer yayınevlerinin standlarında da Ayşe Kulin, Cengiz Çandar, Enver Aysever, Muzaffer İzgü, Baybars Altuntaş, Kemal Derin gibi yazarlar okurlarıyla buluştu, onlarla sohbet etti, kitaplarını imzaladı.

YAZARLAR OKURLARLA BULUŞTU
TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki Çukurova 6. Kitap Fuarı'nın son günü kitapseverlerin adeta akınına uğradı. TÜYAP Adana Fuarcılık, Türkiye Yayıncılar Birliği işbirliği ve Adana Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle gerçekleştirilen fuara 205 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılırken son günde yayın evleri ve yazarları on binlerce kitapseverle buluştu.

'HAKİKAT AYNASIYDI'
YUNUS Emre Kültür ve Yardımlaşma Derneği'nin kurucusu yazar Faruk Dilaver, Çukurova 6. Kitap Fuarı'na katılarak hem okurlarına Yunus'u anlattı hem de kitaplarını imzaladı. TÜYAP Adana Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi Çukurova Salonu'nda gerçekleşen söyleşi büyük ilgi görürken Dilaver, Yunus'un insanlık ve bir hakikat aynası olduğunu anlattı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Artık daha çok kitap okuyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN