Türkiye'nin en iyi haber sitesi

6 bin yıllık Akitu Bayramı

Babil ve Asur imparatorlukları döneminden bu yana 6 bin 763 yıldır devam eden 'Akitu Bayramı' Midyat'taki Süryaniler tarafından coşku içinde kutlandı

Giriş Tarihi: 8.4.2013
Babil ve Asur imparatorlukları döneminden bu yana Süryaniler, Asurîler, Keldaniler, Nasturiler, Aramiler ve Marunîler tarafından 6 bin 763 yıldır her yıl kutlanan 1 Nisan Akitu (Yeni Yıl) Bayramı, Türkiye'de ilk defa 2005 yılında Midyat'ta kutlanmıştı. 8 yıl aradan sonra 2. kez Akitu Ulusal Süryani Bayramı, merkezi Midyat'ta bulunan Süryani Dernekler Federasyonu'nun organizesinde kutlandı.

500 KİŞİ KATILDI

Midyat'a bağlı Elbeğendi köyünde düzenlenen etkinliğe Suriye, Mardin, Midyat ve bağlı köylerde yaşayan yaklaşık 500 Süryani çocuklarıyla birlikte katıldı. Aileler güneşli bir günde hem baharın tadını çıkardılar hem de Süryani şarkıları eşliğinde uzun süre halay çekerek eğlendiler. Süryani Dernekler Federasyonu Başkanı Evgil Türker, "1 Nisan yılbaşı olarak sayılıyor tarihimizde. Biz Süryaniler bu günü dönem dönem farklı şekillerde kutladık. İnşallah bundan sonra her yıl bir köyde, bir mekânda bu günü kutlayacağız" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
6 bin yıllık Akitu Bayramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN