Adana borç içinde yüzüyor

Giriş Tarihi: 16.11.2013
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) nakit krediler ve kartlarla ilgili yaptığı açıklama, illerin finansal durumuna farklı bir açıdan ışık tuttu. BDDK'nın yaptığı açıklamaya göre kredilerin takibe girme oranında Adana, en sıkıntılı iller sıralamasında ilk sırada yerleşti. Veriler, eylül ayı itibariyle Adana'nın kullandığı kredinin 22,2 milyar lira, takip oranının ise 1,2 milyar lirayla yüzde 5,8 olduğunu gösteriyor.

ADANA İLK 10'DA

BDDK'nın açıklamasına göre eylül itibariyle Türkiye'de bankaların kullandırdığı toplam krediler 1 trilyon liraya yaklaştı. İllere göre değerlendirildiğinde, bu kredilerin 400,9 milyar liralık bölümü İstanbul'daki şahıs ve şirketler tarafından kullanıldı. Hemen arkasından gelen Ankara'nın payına ise 119,7 milyar lira düştü. Kredi kullanımında ilk 10 il arasında bulunan Adana, 22,2 milyar liralık borcuyla öne çıktı.

ÜLKE GENELİNDE ARTIŞ
Ancak Adana'da asıl dikkat çeken konu, takipteki alacakların fazlalığı oldu. Kayıtlara göre Adana'nın kullandığı kredilerin yüzde 5,8'ini oluşturan 1,2 milyar liralık bölümü alacak takibine girdi. Öte yandan Türkiye genelinde tüm kredi türlerinde yılın 3'üncü çeyreğinde de takipteki alacak artışı sürdü. Geçen yılın aynı dönemine göre bu dönem takipteki alacaklarda en fazla artış yüzde 10,4'le bireysel kredilerde oldu.

ORTADA BİR PROBLEM VAR

Tabloyla ilgili Sabah'a konuşan Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Atilla Menevşe, ortada bir problem olduğunun görüldüğünü söyledi. Söz konusu banka kredilerinin, Türkiye'nin kaynağı olduğunu belirten Menevşe, "Adana Türkiye'nin bir parçasıdır. Dolayısıyla kaynakları kullanırken çok dikkat etmek gerekiyor. Kredi kullanılırken yerli yerinde, iyi bir fizibilite yapılarak kullanılmalı. Eğer takipteki krediler yatırım kredileriyse ekonomide önemli bir sıkıntı var demektir. Tüketici kredileriyse, tüketim harcamalarında dengeli gidilmediğini gösteriyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Adana borç içinde yüzüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN