Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kobani yaraları sarılıyor

Giriş Tarihi: 28.11.2014
Kobani yaraları sarılıyor
Adana'da 6-7 Ekim günlerinde Suriye'nin Kobani kentindeki çatışmaları bahane ederek kentin savaş alanına çeviren Vandalların yaptığı eylemlerde zarar görenlerin yarasını devlet sarıyor. Eylemlerden zarar gören vatandaşlara ödemeleri yapılmaya başlandı. Bu ödeme tablosunun belediyeler içinde geçerli olduğu, zararını belgeleyen belediyelere ödeme yapılacağı bildirildi.

2 MİLYONLUK ZARAR

Kurban Bayramı'nda Adana'nın çeşitli bölgelerinde ve Ceyhan ilçesinde gerçekleşen sokak gösterilerinde 14 özel ve 54 resmi araç ağır hasar gördü. 2 özel konutla 14 işyeri kırıp döküldü. Tahrip edilen bazı marketler yağmalandı. MOBESE kameralarından 24'ü ve bunların bulunduğu direklerin tahrip edilmesiyle yaklaşık 282 bin liralık hasar meydana geldi. Adana Valiliği Hukuk İşleri Bürosu, ilk belirlemelere göre eylemlerde toplam 2 milyon liralık ekonomik kayıp oluştuğunu tespit etti.

9 KİşİYE ÖDEME YAPILDI

Eylemcilerin neden olduğu yaraları sarmak için devlet kolları sıvadı. Gerekli yazışmaların sonunda başvuru yapan 48 kişiden 9'una gerekli tespitlerin yapılmasının sonunda 6 bin 485 lira ödendi. Belediyelerin zararlarının karşılanması içinde gerekli ödenek çıkarıldı. Büyükşehir Belediyesi için 80 bin 150 lira, Seyhan Belediyesi için 173 bin lira, Ceyhan Belediyesi için de 22 bin 500 lira olmak üzere toplam 275 bin 650 lira kaynak aktarıldı.

ÖDEME SIRASI BELEDİYELERDE
Adana Valiliği İl Hukuk İşleri Şube Müdürlüğü, ilgili belediyelere yazı göndererek bilgilendirme yaptı. Söz konusu bilgilendirme yazsısında şu görüşlere yer verildi: "Olaylarda zarar gören belediyenize ait taşınır ve taşınmaz malların bir liste halinde ayrıntılı olarak yazılmasını, yapım maliyetini, yapılmış ise harcama belgelerini ve eklerinin var ise resimlerini teknik personelce raporlanarak gönderilmesi hususunda gereğini rica ederim"
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kobani yaraları sarılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN