Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Akınoğlu ve 47 kişiye ihaleye fesat davası

Çukurova Üniversitesi'nde 2005-2012 yılları arasında yapılan ihalelere fesat karıştırıldığı iddiasıyla yürütülen soruşturma tamamlandı. Eski rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu'nun aralarında bulunduğu tutuksuz 48 şüpheliye dava açıldı

Giriş Tarihi: 23.12.2014
Akınoğlu ve 47 kişiye ihaleye fesat davası
Cumhuriyet Savcılığı tarafından, 2005-2012 yılları arasında Çukurova Üniversitesi'ndeki (ÇÜ) bazı ihalelere fesat karıştırıldığı iddiasıyla 2 yıl önce başlatılan soruşturma tamamlandı. Cumhuriyet savcısı, o dönem Çukurova Üniversitesi Rektörü olan Prof. Dr. Alper Akınoğlu ve müteahhit Cumali Kurtar ile birlikte aralarında öğretim görevlisi ve müteahhitlerin de bulunduğu 48 kişi hakkında "İhaleye fesat karıştırma, Edimin ifasına fesat karıştırma, rüşvet" suçlarından Adana 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dava açtı.

SUÇ DUYURUSU

Müteahhit Cumali Kurtar, eski rektör Prof. Dr. Alper Akınoğlu'nun kendisinden, 300 bin lira aldığını ve ihalelerde usulsüzlük yapıldığını öne sürerek, "Rektörle birlikte suç işledik, bizi yargılayın" diyerek Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) ve Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. İddialar üzerine başlatılan soruşturma kapsamında 16 Haziran 2012'de üniversiteye operasyon düzenlendi.

JAMMER BULUNDU

Odasında gözaltına alınan Akınoğlu'nun evinde ve üniversitede yapılan aramada çok sayıda ihale belgesine el kondu. Evinde 1, makamında ise 4 elektronik sinyal kesici 'jamer' cihazı ile gizli dinleme ve görüntüleme özelliğine sahip cihazları ortaya çıkaran 'böcek savar' bulundu. Adliyeye sevk edilen 17 kişiden Yapı İşleri Daire Başkanı Nüvit Günay tutuklandı. Günay 5 ay sonra salıverildi.

DAVA AÇILDI

Cumhuriyet savcısı, yaklaşık 2.5 yıldır sürdürdüğü soruşturmasını tamamlayarak, 48 kişi hakkında dava açtı. Savcı, Akınoğlu hakkında "İhaleye ve edimin ifasına fesat karıştırma, rüşvet" suçlarından 37 ile 82 yıl, müteahhit Cumali Kurtar hakkında "İhaleye ve edimin ifasına fesat karıştırma, rüşvet" suçlarından 22 ile 47 yıl, diğer sanıkların hakkında ise, "İhaleye ve edimin ifasına fesat karıştırma" suçlarından 7 yıl ile 47 yıl arasında değişen hapis cezası talep etti. Davanın görülmesine önümüzdeki günlerde başlanacak.

KİMLER YARGILANIYOR?
Önümüzdeki günlerde hakim karşısına çıkacak olan tutuksuz sanıklar şöyle: "Zişan Temiz (Müştekisanık), Abdurrahim Yıldız, Abuzer Taşçı, Adnan Basalak, Ahmet Öz, Alper Akınoğlu, B.Perihan Yeniçeri, Behnan Alper, Bekir Göydeniz, Bülent Özen, Cumali Kurtar, Deniz Uyar, Denizhan Sarıhan, Engin Köse, Fatih Çalış, Gülşen Güzel, Hakkı Demir, Hamza Farsak, Harun Demirtaş, Hasan Akan, Hasan Danışman, H. Başak Yıldırım, İbrahim Akgün, İ.Mithat Eşmeli, İ Şemi Özer, İlter Uzel, İnci Makal, Kamil Önder, K. Yalçın Gülüt, Kerim Karakayalı, Kubilay Okyay, Mahmut Ergin, Mehmet Bilbek, Mehmet Yücel, M. Akif Bilmez, Mustafa Göde, M. Erkan Kozanoğlu, Nazan Gür, Nejat Narlı, Nuvit Günay, Özgür Demir, Özkan Gügerçin, Remzi Çalışır, Salih İncetaş, Salih Kafkas, Sebahattin Eşit, Suat Sarı, Yunus Abiç."

İDDİANAMENİN SONUÇ BÖLÜMÜ
"Şüphelilerin, Çukurova Üniversitesi tarafından çeşitli tarihlerde yapılan ihalelerde bilirkişi raporlarında belirtildiği şekliyle usulsüzlük yaparak hem ihalelere hem de edimlerin ifasına hileli hareketlerle fesat karıştırdıkları, üniversite rektörü olan şüpheli Alper Akınoğlu'nun yaptığı usulsüzlüklerin ortaya çıkmasını önlemek amacıyla birden çok sinyal kesici cihaz (jammer), ses kayıt cihazı, kamera arama cihazı bulundurduğu anlaşıldı. Alper Akınoğlu'nun bir dönem ihalelerin büyük kısmını almasını sağladığı, birçok ihaleyi usulsüz şekilde kazanmasına, edimlerini yerine getirmediği halde haksız ödeme yapılmasına eylemleri ile sebep olduğu Cumali Kurtar'dan bu usulsüzlükler karşılığında rüşvet aldığı, Cumali Kurtar'ın ekonomik durumunun kötüleşmesi üzerine onun yerine şüpheli Hasan Akan'ın ihalelerde ön palana çıkarılmaya başlandığı, Cumali Kurtar bunun üzerine itiraf niteliğinde beyanlarda bulunmuştur. Bu beyanların basına yansıdığı, soruşturma dosyasına ve yargılama yapılan davalarda dile getirildiği, Alper Akınoğlu dışında ihalelerde Cumali Kurtar'a haksız ödeme yapılmasında yardımcı olan şüpheliler Nüvit Günay, Remzi Çalışır ve Sebahattin Eşit'e klima alınması, inşaat malzemesi gönderilmesi gibi menfaatlerin sağlandığı, ihale işlerinde görev yapan bazı şüphelilerin Cumali Kurtar tarafından eğlence mekanlarında ağırlandığı, Cumali Kurtar'ın işlerinde "yardım" etmeyen görevlilerin Alper Akınoğlu tarafından baskıya maruz kaldıkları, görev yerlerinin değiştirildiği, müşteki, tanık ve bir kısım şüpheli ikrarlarının bilirkişi raporlarındaki tespitleri doğrulamaktadır. Teknik olarak mevcudiyeti tespit edilen usulsüzlüklerle ilgili bir kısım şüphelinin savunmalarının suçlamadan kurtulmaya yönelik olduğunun anlaşıldığı, 2005- 2012 yılları arasında Çukurova Üniversitesi tarafından yapılan ihalelerde yolsuzluk yapıldığı evrak kapsamından anlaşılmaktadır."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akınoğlu ve 47 kişiye ihaleye fesat davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN