Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hedef 300 milyon dolar

Osmaniye'de, çelikhane ve inşaat demiri tesisinden oluşan entegre yatırımıyla büyüyen Yolbulan Baştuğ, 2015'te 300 milyon dolar ihracat yapmayı hedefliyor

Giriş Tarihi: 30.12.2014
Hedef 300 milyon dolar
Demir-çelik sektörünün Türkiye'deki en büyük temsilcilerinden olan Yolbulan Baştuğ Metalurji, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'ndeki (OSB) entegre tesisinde, ürettiği sıvı çeliğin tamamını nihai ürüne çevirmek için yatırımlarını sürdürüyor. Halen 2 milyon ton yarı mamulün 1 milyon 250 bin tonunu entegre tesiste işleyen Yolbulan Baştuğ'un 2015 ciro hedefi 1 milyar 200 milyon dolar. İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) 2013 için hazırladığı ilk 500 büyük sanayi kuruluşu listesinde 45'nci sırada bulunan firma 2015'te ihratcatta ise 300 milyon dolar seviyesini yakalamayı hedefliyor.

METAL MARKET ÜRÜNLERİ

Yolbulan Baştuğ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Baştuğ, 2010 yılının Haziran ayında üretime geçen çelikhane tesisinin yıllık kapasitesinin 2 milyon ton olduğunu ve yarı mamul dedikleri kütük, bloom, beam blank ve slap ürettiğini belirtti. Baştuğ, kısa süre önce 80 milyon dolarlık yatırımla kurdukları haddehanenin ise yıllık 1 milyon 250 bin ton kapasiteyle üretim yaptığını, her türlü metal market ürününü üretebilecek özellikte olduğunu belirtti. Baştuğ, çelikhanenin haddehaneye verdiği yarı mamülden arta kalan 750 bin tonluk bölümün, Hatay'ın Dörtyol ilçesinde bulunan, Yolbulan ve Baştuğ şirketlerine ait 4 haddehaneye verildiğini kaydetti.

550 KİŞİYE İŞ

Yolbulan Baştuğ Metalurji'yi kuran iki şirketin sektörde geçmişinin köklü olduğunu vurgulayan Mustafa Baştuğ, kurdukları ortaklıkla sektörde büyümeyi sürdüreceklerini söyledi. Şu anda Osmaniye'de 760, Dörtyol'da grup halinde 550 kişiye doğrudan iş imkanı sağladıklarını, ayrıca sadece Yolbulan Baştuğ'un ara nakliyesini yapan firmada 240 şoförün çalıştığını belirten Mustafa Baştuğ, "Öncelikli hedefimiz, bize maliyette avantaj sağlayacak tam entegre tesis konumuna gelmek. Bildiğimiz ve inandığımız bir sektör olan demir-çelikte yatırımlarımız sürecek" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef 300 milyon dolar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN