Musluklardan kirli su akıyor

Hatay'da kent genelinde alınan bin 271 içme suyu örneğinden 250'sinde kontaminasyon belirlendi. Buna göre Hatay'da musluklardan kirli su akıyor

Giriş Tarihi: 28.2.2015
Musluklardan kirli su akıyor
Hatay'ın Büyükşehir statüsüne kavuşmasının ardından içme suyunun tek elden geçmesi acı ama gerçek bir olayı ortaya çıkardı. Hatay Su ve Kanalizasyon İdaresi (HATSU) Genel Müdürlüğü, il genelinde bin 271 noktadan içme suyu numunesi aldı. Numuneler üzerinde yapılan tetkikler sonucu bin 271 numuneden 250'sinde kontaminasyona uğradığını yani içme suyuna kanalizasyon yada çamurun karıştığı belirlendi.

İLÇE İLÇE NUMUNE ALINDI
HATSU ilçeleri mahalleye dönüşen köyleri teker teker dolaşarak kullanılan içme sularından numuneler aldı. Numuneler üzerinde yapılan tetkikler sonrasında, Altınözü ilçesinde 29 noktada, Merkez ilçe Antakya'da 30 noktada, Arsuz ilçesinde 4 noktada, Belen ilçesinde 18 noktada, Defne ilçesinde 8 noktada, Dörtyol ilçesinde 7 noktada, Erzin İlçesinde 14 noktada, Hassa ilçesinde 6 noktada, İskenderun ilçesinde 33 noktada, Kırıkhan ilçesinde 38 noktada, Kumlu ilçesinde 19 noktada, Payas ilçesinde 6 noktada, Reyhanlı ilçesinde 29 noktada, Samandağ ilçesinde 2 noktada ve Yayladağı ilçesinde 7 noktada içme suyuna kanalizasyon veya çamurun karıştığını belirledi.

KANALİZASYON KARIŞIYOR
İçme sularından alınan numunelerde yapılan tetkikler sonucunda içme insan dışkısında da bulunan koli basili başta olmak üzere, nitrat, nitrit gibi içme suyunda olmaması gereken insan sağlığına zararlı bir çok mikro organizma ve elementler bulundu. Kısacası bir çok noktada içme suyu şebekesi ile kanalizasyon şebekesinin yan yana olmasından dolayı kanalizasyon sularının içme sularına karıştığı tespit edildi. Öte yandan yapılan araştırmalar, suyun yüzde 70'inin, abonelere giderken şebekedeki kırık ve çatlaklardan sızarak toprağa karıştığını gösterdi. Bununla birlikte kanalizasyondan akan pis suların da içme sunuya karıştığı anlaşıldı.

VATANDAŞ TEPKİLİ
Hataylılar, içme suyundaki kirliliğe tepki gösteriyor. Sabah Güney'e konuşan vatandaşlar, yöneticileri görevini yapmamakla suçluyor.
Bu çok acı bir olay. Çünkü insan sağlığından bahsediyoruz. 5 musluktan birinden mikrop akıyorsa hepimizin sağlığı tehlikede demek. İnsanların sağlığı bu kadar tehlike altındaysa yöneticilerimiz koltuklarında nasıl rahat oturuyorlar anlamıyorum. Sözde vatandaşa hizmet için göreve geldiler. Yöneticilerimizin bu vurdumduymazlığı en çok çocukları etkileyecek. Çok yazık bunun sorumlusu kimse onları kınıyorum.
Suya yaptıkları zammın ardından bir bu eksikti. Hem suya yüzde 150 zam yapacaksın hem de vatandaşa mikroplu su içireceksin. Pes doğrusu. İnsan sağlığını hafife almak bu kadar kolay mı? Bunu bize revam gören tüm yöneticileri Allah'a havale ediyorum. Yasalar ne diyor bilmiyorum ama yöneticilerimiz yıllardır halkına mikroplu su içirterek büyük bir suç işlemişler. Çok yazık halka hizmet için gelenler halkın sağlığı ile oynuyorlar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Musluklardan kirli su akıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN