Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Özcan'ların itirazına ret

Mersin'de yolsuzluk operasyonunun 15 tutuklu sanığının tahliye talebi ile soruşturma evraklarının kendilerine verilmemesine yaptıkları itiraz kabul görmedi

Giriş Tarihi: 11.4.2015
Özcan'ların itirazına ret
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde 2011- 2014 yılları arasında yapılan ihalelere fesat karıştırdıkları, rüşvet alıp verdikleri, edimin ifasına fesat karıştırdık- ları, suç delillerini sakladıkları iddiasıyla aralarında CHP'li Macit Özcan'ın da bulunduğu kişilere yönelik yolsuzluk operasyonunda tutuklu bulunan 15 kişinin avukatları aracılığıyla tutukluluk hallerinin ve soruşturmanın gizliliğinin kaldırılmasına yönelik talepleri 3. Sulh Ceza Hakimliği tarafından reddedildi.

TAHLİYE TALEBİ GELDİ

Hakkında suç örgütü lideri olduğu iddiasıyla gıyabi tutuklama kararı bulunan CHP'li eski başkan Macit Özcan'ın oğlu İlker Özcan, kardeşleri Sacit ve Tacit Özcan, eski Fen İşleri Daire Başkanı Abbas Sayılır ile Metin Akray, Kemal Etiler, Tansu Akarsu, Gürkan Kazanasmaz, Cafer Şahin, Nadir Güler, Bülent Pak, Pelda Özer, Özdemir Özden, Mustafa Kemal Erdoğan ve Ayhan Terban avukatları aracılığıyla tutukluluk hallerinin kaldırılmasını talep etti. Mahkeme heyeti, sanıkların üzerine atılı suçların niteliği, cezaların kanunda öngörülen süresi ve sorgu mahkemesinin tutuklama kararındaki gerekçeleri dikkate alarak tutuklama kararında isabetsizlik olmadığını belirtip söz konusu kişilerin tutukluluk hallerinin devamına karar verdi.

ÖZKAN'IN İTİRAZINA RET
Operasyon kapsamında gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkeme tarafından hakkında 'Adli kontrol altına alınması' kararı verilerek salıverilen Hakkı Özkan'ın, tamamen serbest bırakılması için hakkındaki karara ilişkin itirazını da değerlendiren mahkeme heyetinin, Özkan'ın üzerine atılı suçun niteliği, cezanın kanunda öngörülen süresi ve sorgu mahkemesinin adli kontrol kararındaki gerekçelerini dikkate alarak bu itirazı da reddettiği öğrenildi.

ALINAN KARARLAR DOĞRU

Mahkeme heyeti ayrıca İlker Özcan'ın avukatı tarafından yapılan ve mahkeme heyetine soruşturma dosyası içerisinde sunulan, soruşturmaya konu olan ihalelerle ilgili bilirkişi raporunun kendilerine verilmemesine yaptığı itirazı da, alınan kararın doğruluğunu belirterek kabul etmedi. Bu arada CHP'li eski başkan Macit Özcan ile operasyonun sacayağı işadamları Cengiz Akray, Erol Avgören ve eski Hesap İşleri Daire Başkanı Tayfun Özdemir'in de hala kaçak olduğu öğrenildi. Haklarında tutuklama kararı bulunan 4 kaçağın yakalanması için Mersin polisinin INTERPOL ile irtibat halinde olduğu öne sürüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özcan'ların itirazına ret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN