Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gaziantep Baklavası küresel markamız

Gaziantep Sanayi Odası'nın (GSO) uluslararası coğrafi işaret tescili aldığı Gaziantep Baklavası artık TSE tarafından belirlenen standartlara göre üretilecek

Giriş Tarihi: 22.4.2015
Gaziantep Baklavası küresel markamız
Gaziantep Sanayi Odası (GSO) ve Gaziantepli ünlü baklava üreticileri ile birlikte hazırlanan "Türk Baklavası Standart Tasarısı"yla, Antep Baklavası artık Türk Patent Enstitüsü'nden (TPE) uluslararası coğrafi işaret tescili sahibi. Bundan sonra belirlenmiş tarife göre ve GSO'nun denetiminde üretilecek Gaziantep Baklavası, Türkiye'de bu tescili ilk kez uluslararası düzeyde alan yiyecek.

İLK TESCİL 2007'DE ALINMIŞTI
Gaziantep'in baklava ile özdeşleşen bir kent olduğunu vurgulayan GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, kentte bu tatlının ustalığının, asırlardır dededen toruna geçtiğini, Türkiye'nin en eski ve meşhur baklava ustalarının Gaziantepli olduğunu söyledi. GSO'nun yaptığı başvuru sonucunda "Antep Baklavası'' coğrafi işaretini Türkiye'de 2007 yılında aldıklarını, böylece üretim metodu, Antep fıstığı, şerbet tarifinden kullanılacak tepsisine kadar her şeyiyle tescililini aldıklarını anımsatan Konukoğlu, uluslararası coğrafi işaret tescilini de AB'nden 2013 yılında aldıklarını ifade etti.

AMAÇ DÜNYAYA TANITMAK

Konukoğlu, GSO olarak Antep Baklavası'nın uluslararası coğrafi işaret tescilinin Türkiye'den alınan ilk ve tek tescil olduğuna işaret ederek, "Şu anda Türk baklavası olarak standartları belirledik. İnşallah bundan sonra Türkiye'nin her noktasında TSE belgesi alan bütün arkadaşlar, standartlara uygun olarak baklavayı üreterek halkımıza sunacaklar. Bundan dolayı çok mutluyuz. Tek arzumuz var; dünyada baklavayı her ülkeye taşıyabilmek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gaziantep Baklavası küresel markamız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN