Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rüşvet yoksa imza da yok

Mersin Büyükşehir Belediyesi'ndeki yolsuzluk operasyonunu ardından teknik takibe takılan isimlerin telefon görüşmeleri, rüşvet çarkının boyutlarını gözler önüne serdi

Giriş Tarihi: 29.4.2015
Rüşvet yoksa imza da yok
Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde 2011-2014 yılları arasında yapılan ihalelere fesat karıştırdığı, edimin ifasına fesat karıştırdığı, rüşvet çarkı kurduğu, suç örgütü kurarak devleti zarara uğrattığı iddiasıyla haklarında yakalama kararı bulunan firari CHP'li eski başkan Macit Özcan ve adamlarının telefon konuşmaları, belediyedeki ihale yolsuzluklarının boyutunu ortaya çıkardı. Örgütün sacayakları olduğu iddia edilen işadamları Erol Avgören, Cengiz Akray ve Tayfun Özdemir'in yaptığı telefon görüşmeleri, eski başkan Macit Özcan'ın, rüşvet almadan imza atmadığını ortaya koyuyor.

"İTİLİN, DİKİLİN, BULUN"
Tapelerde işadamı Erol Avgören ile Bülent Pak arasında geçen bir görüşmede, dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Macit Özcan'ın hakedişleri imzalamak için 10 milyon lira istediği belirtilerek, "Başkan Amerika'ya gidiyormuş, ee bugün diyor ne yaparsanız yapın diyor, bugün getirin yoksa ayin 20'sine kalırsınız" cümleleri dikkat çekiyor. Bir başka görüşmede ise "İtilin dikilin bu akşama kadar bitirin, başkana imzalatak. Ne olursa olsun bişey çıkarın, elinizde ne varsa çıkartın ki bugün halledek yoksa başkan 17'sinde geliyor size söyleyeyim" cümleleri gözden kaçmadı. İşte 2011-2014 yılları arasında Mersin Büyükşehir Belediyesi'nde kurulan rüşvet çarkı ve bu çarkın içindeki isimlerin o konuşmaları: 05 Mart 2012 günü Erol Avgören ile yardımcısı ve şoförü Bülent Pak arasında geçen görüşme:
Bülent Pak: Ee aşağıdan aradılar da 'Ne gelecek' (ne kadar para) diye, ben de 7,5-8 sekiz dedim. Ne zaman dediler, yarın gelmezse öbür gün kesin gelecek.
Erol Avgören: 7,5 gelirse 10,5 falan deseydin, çıkar mı 10,5 falan? 10,5 falan deseydin.
Bülent Pak: Çıkıyormuş o kadar, ha şimdi arıyor bir dakika Tansu abi, ha Tayfun abiyi versene Tansu abi. Erol abi ee başkan Amerika'ya gidiyormuş, ee bugün diyor ne yaparsanız yapın diyor, bugün getirin yoksa ayin 20'sine kalırsınız diyor. Yerine Kemal abi bakacak diyor, mümkün değil imzalamaz diyor. Ee başkan da izin vermez imzalamasına diyor. Ee bugün diyor yani hepsi olmazsa bile en az 3-4 trilyon getirin diyor. 05 Mart 2012 günü Bülent Pak ile Tayfun Özdemir'in yaptıkları görüşme (716 nolu tape):
Tayfun Özdemir: Bugün yetiştirdin yetiştirdin, yetiştirmedinse kitabını s.rim, 17-20'sine anca alırsın.
Bülent Pak: Abi mümkün değil, inanın yemin ederim ki çekleri ödeyemez duruma geldik. Erol bey de yeni geldi zaten.
Tayfun Özdemir: Sen beni bir dinle, Kemal abi bakıyor, başkan 10 gün yok. Başkan ayın 17'sine geliyor. İtilin dikilin bu akşama kadar bitirin, başkana imzalatak. Tamam yani ne olursa olsun 3 milyar (milyon) çıkartın, 5 milyar (milyon) çıkartın, bişey çıkarın, alacak bişey, yani elinizde ne varsa çıkartın ki bugün halledek yoksa başkan 17'sinde geliyor size söyleyeyim. Akşam bir yerde bulur gene imzalatırız biz onu, iş çıkmış olur. Yarın sabaha çekersiniz ona göre. Ben karışmam. Söylemedi, uyarmadı demeyin hadi görüşürüz. 05 Mart 2012 günü Erol Avgören ile Bülent Pak arasında geçen görüşme (719 nolu tape):
Bülent Pak: Efendim Tayfun abi (Bülent Pak, Erol Avgören ile konuşurken Erol'a Tayfun diye hitap ediyor)
Erol Avgören: Hadi artık ne oldu oğlum yolla.
Bülent Pak:
Abi bitmek üzere, ya inan bir 15-20 dakikaya geliyorum Tayfun abi.
Erol Avgören: 10'dan aşağı olmasın, 10'dan (milyon).
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rüşvet yoksa imza da yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN