Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İlaç yerine su sıkılıyor

Sivrisinekle mücadelenin yeterince yapılamadığı Adana'da Kiremithane Muhtarı Cumaali Baskın'ın sözleri olayın perde arkasını araladı: İlaç yerine su sıkılıyor

Giriş Tarihi: 17.7.2015
İlaç yerine su sıkılıyor
Sıcak yaz günlerinin iyiden iyiye kendini hissettirmeye başladığı şu günlerde sivrisinek belasından yakasını kurtaramayan ve uykusuz gecelere mahkum olan Adana, Büyükşehir Belediyesi'nin bu konudaki duyarsızlığına bir anlam veremezken, Kiremithane Mahallesi Muhtarı Cumaali Baskın'ın ortaya attığı iddia olayın perde arkasını aydınlattı. Muhtar Baskın'a göre, mücadele araçları tanklarına ilaç yerine su ağırlıklı sıvı kullanıyor. Bu yüzden mücadele etkili olmuyor.

UYKUSUZ GECELER ARTTI

SABAH Güney'in manşetine taşıdığı "Sivrisinekten illallah dedik" haberinden sonra gazetemizi arayan çok sayıda okurumuz, "Halkın sesine bir kez daha tercüman oldunuz. Sivrisinek ve haşere konusunda Büüyükşehir'e yaptığımız hiçbir müracattan sonuç alamadık. İnşallah duyarlı bir yetkili çıkar da, şu sinek belasına bir çözüm üretir. Sıcak bir yandan sinek bir yandan geceleri kabus oldu. Uykusuzluktan herkes dökülmeye başladı. Lütfen derdimize bir çare" dediler.

NUMUNE ÖRNEĞİ VERMEDİLER

Mahallelerinde sivrisinekten dolayı sıkıntılı günler geçirdiklerini anlatan Kiremithane Mahallesi Muhtarı Cumali Baskın, belediye ekiplerinin ilaç yerine göz boyamak için su sıktığını iddia etti. Muhtar Baskın, "Onlarca kez Büyükşehir Belediyesi'nin Alo 153 hattını aradık. Namık diye bir beyi bize bağlıyorlar. Ama sonuç alamıyoruz. Sıkılan ilaçlardan numune alıp analiz yaptırmak istedim, görevliler vermedi. Kesinlikle ilaç sıkmıyorlar. İlaç sıksalar istediğim numuneyi verirlerdi" dedi.

"SÖZLÜ HALİMİZİ GÖRSÜN"
Sarıçam deresinin pislikten geçilmediğini ve sineklerin burada larva yaptığını anlatan Muhtar Baskın, "Belediyeyi BİMER'e şikayet ettim. Belediye yetkilileri derenin pisliğini temizleyeceklerini söyledi ama yapmadı. Kötü kokusu mahalleyi sarmış durumda. Hem sinek kabusu, hem pis koku bizi canımızdan bezdirdi. Başkan Hüseyin Sözlü, sosyal faaliyetlerden fırsat bulsa da gelip halimizi bir görse. Sinek belasından ve pis kokudan buradan biraz durabilsin, başka bir şey demeyeceğim" diye konuştu.

VATANDAŞ NE DİYOR

Mustafa TOZKOPARAN
İLAÇLARIN HİÇ FAYDASI YOK
Sivrisineklerden bıktık. Gözlerimizin içine kadar giriyorlar. Geceleri yatamıyoruz. İlaçlamaya 5 günde bir geliyorlar o da ilaç mı sıkıyorlar su mu belli değil. Hiçbir faydası olmuyor.

Enver DEMİRBAĞ
CİBİNLİĞİN İÇİNDE YEMEK YİYORUZ

Sivrisineklerden korunmak için evimizde cibinlik kullanıyoruz. Yemeklerimizi bile cibinliğin içinde yiyoruz. Sineklerden korunmak için eczanelerden ilaç alıyoruz. Her gün 5-6 lira ilaç parası veriyoruz.

Hacı Hanifi YILDIRIM
DERE TEMİZLENMELİ

Yıllardır bu mahallede yaşıyorum ilk bez böyle bir sivrisinek olayıyla karşılaşıyorum. Büyükşehir Belediyesi dereyi temizlerse bu durum ortada kalkacak. Ama belediye dereyi temizlemiyor ve her geçen gün sivrisinekler artıyor.

Adem ERENER
KAPI AÇAMIYORUZ

Akşamları kapılarımızı, pencerelerimizi açamıyoruz. Vantilatör ile sinekleri kovmaya çalışıyoruz. İlaçlandığı saatte bazı zaman dışarıda oluyorum ama kesinlikle hiçbir etkisi yok. İlaç yapıldığı zaman insan etkilenir ama zerre kadar etkilenmiyoruz. Çünkü su sıkıyorlar.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İlaç yerine su sıkılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN