Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cennet-Cehennem'e ziyaretçi akını var

Giriş Tarihi: 20.7.2015
Cennet-Cehennem'e ziyaretçi akını var
Mersin'in Silifke ilçesinde bulunan ve doğal çöküntülerden oluşan Cennet-Cehennem mağaraları, güzelliği ile büyülüyor. 'Cennet' çöküğünü görmek isteyen yerli ve yabancı turistler, Roma döneminden kalan 452 basamaklı yorucu yolu aşmak zorunda kalıyor. İlçeye bağlı Narlıkuyu Mahallesi sınırları içinde bulunan Cennet ve Cehennem mağaraları, doğal çöküntü çukurları olarak her yıl yüz binlerce turisti ağırlamaya devam ediyor.

ANTİK ÇAĞDA KUTSAL BİR YER

Antik çağda kutsal yerler olarak kabul edilen Cennet Mağarası içinde yer alan Meryem Ana Kilisesi inanç turizmi açısından büyük önem taşırken, antik çağda tanrı Zeus'un, Titanların kralı olan Kronos'u Cehennem Mağarası'na hapsettiği rivayeti ise bu iki yeri mitolojik anlamda da önemli kılıyor. Antik çağlarda Korykos Mağarası olarak bilinen, 110 metre genişliğinde ve 70 metre derinliğindeki Cennet Çöküğü'ne, Roma döneminde yapılmış bir merdivenin 452 adet taş basamaklarından aşağıya yürüyerek iniliyor. İçinin yeşil ağaçlarla dolu oluşu ve dibinde akarsuyun bulunuşu nedeniyle 'Cennet' adı verilen çökükte uzun zaman geçiren turistler, hatıra fotoğrafları çektiriyor.

CEHENNEM MAĞARASI

Cennet Mağarası'nın 75 metre kuzeyinde yer alan 200 metre uzunluğundaki Cehennem Çöküğü ise, yapısı nedeni ile sadece seyir terasından izlenebiliyor. Mitolojide, Zeus'un, kavgada yendiği alev kusan yüz başlı ejderha Typhon'u, Etna Yanardağı'na kapatmadan önce hapsettiği yer olarak bilinirken, 130 metre derinliğindeki bu çukura iniş yapılamıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cennet-Cehennem'e ziyaretçi akını var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN