Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ankara'lı idil artık yaşayacak

Türkiye'nin seferber olduğu doğuştan kalp hastası Deha İdil'den müjdeli haber geldi. Haftalardır yaşam mücadelesi veren minik kızın beklediği kalp bulundu

Giriş Tarihi: 27.11.2015
Ankara'lı idil artık yaşayacak
Yaklaşık 11 yıldır kalp hastası olan ve Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde yaşam mücadelesi veren Deha İdil'in kalbi yeniden atacak. Haftalardır uygun kalp bulunamadığı için durumu ağırlaşan minik kız beklediği nakli oldu. Adana'da acil solunum durması sonucu Özel Medline Hastanesi'ne kaldırılan 11 yaşındaki Ferhat Çelik, İdil'e can oldu. Küçük çocuğun annesi Dilek ve babası Ömer Faruk zor kararın ardından çocuklarının kalbini Ankara'da ölümle mücadele eden İdil'e bağışladı.

CİHAZ KALBİNE BAĞLANMIŞTI

Yıllardır acı çeken minik kıza ikinci hayat Adana'dan geldi. Kalbine kan pompalayan cihazın direk kalbine bağlanmasının ardından kanamaları iyice artan İdil'e kalp bulunması başta ailesi olmak üzere tüm Türkiye'yi sevince boğdu. Acil solunum durması sonucu Adana'da hayatını kaybeden 11 yaşındaki Ferhat Çelik'in kalbi Deha İdil'e başarıyla nakledildi. İdil'in geçtiğimiz 4 Ekim'deki doğum gününü uyandığı anda kutlayacaklarını belirten anne Derya K., "Mutluluğumuzun tarifi yok. Bir yerde bir ana evladını kaybetti, diğer yanda 11 yıldır canıyla uğraşan yav-
rum hayat buldu. Kalbini kızıma emanet eden aileye ömrüm boyu dua edeceğim. Ameliyat masaları ve hastane odalarından nefes alamayıp doya doya sarılamadığım yavruma her an sarılıp öpeceğim. İdil'e ses olan herkese teşekkür ediyorum. Hoşgeldin kızım, can yarım" dedi.

3 YAŞINDA KALP PİLİ TAKILMIŞTI
11 yaşındaki Deha İdil'in kalbine henüz 3 yaşındayken kalp pili takıldı. Küçük ve yorgun kalbi 8 defa ameliyat edildi. Kalbi sağlıklı kan pompalamadığı için diğer organlarında da hastalıkları bulunan küçük kız, 11 defa da farklı organları için bıçak altına yattı. İdil, okula gitti ama akranları gibi dışarıda fazla vakit geçiremedi, koşup oynayamadı. Son 1 aydır da yoğun bakımda yaşam destek ünitesine bağlı olarak ölümle pençeleşiyordu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'lı idil artık yaşayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN