Akdoğan: Suriye'de küresel kavga var

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Suriye meselesinin kısa vadede çözülmeyeceğini belirterek, "Küresel güçlerin güç çekişmesi yaşanıyor ve bedelini Suriye halkı ödüyor" dedi

Giriş Tarihi: 14.12.2015
Akdoğan: Suriye'de küresel kavga var
Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, Suriye meselesinin küresel güçlerin güç çekişmelerine kurban edilen bir mesele haline geldiğini, bunun acısını da Suriye halkının çektiğini söyledi. Yayladağı ilçesinde Türkmenlerin ve Suriyelilerin kaldığı konaklama merkezlerini ziyaret eden Akdoğan, Türkmen temsilcileri ile bir araya geldi. Akdoğan'a Hatay Valisi Ercan Topaca ile Kalyon Grup Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kalyoncu da eşlik etti.

KONTEYNER KENT

Suriyelilerin kaldığı konaklama merkezleri hakkında yetkililerden bilgi alan Akdoğan, "Yayladağı'nda 2 çadır kent var. Bunun birinde 517 çadırda 3 bin 70 kişi kalıyor. Diğerinde de 2 bin nüfus yaşıyor. Bu çadır kentlerin birinde sadece Türkmenler, diğerinde Arap kökenli komşularımız var. Buralar geçici süre için çadır kent şeklinde oluşturuldu. Şimdi yeniliyoruz ve konteyner kent haline getiriyoruz" dedi.

İHTİYAÇLARI KARŞILANIYOR
Barınma merkezlerinde kalanların tüm ihtiyaçlarının karşılandığını belirten Akdoğan şunları söyledi: 56 bin civarında Türkmen soydaşımız, Irak ve Suriye'den geldi. 20 bini kamplarda kalıyor. Gelen mazluma hiçbir zaman kimliğini sormadık. Türkmen mi, Arap mı, Yezidi mi diye sorgulamadan mazluma sahip çıktık. Aynı şekilde Suriyeli kardeşlerimize de hizmet vermeye devam ediyoruz. Türkmenlerin şu anda Bayırbucak ve çevresinde hem Esad rejimi hem de terör örgütleriyle mücadele ederek topraklarını korumaya çalıştığını vurgulayan Akdoğan, "Aslında bir tür vatan savunması yapıyorlar. Onlara karşı birçok bölgede etnik temizliği andıran olumsuzluklar yaşanıyor. Bütün bunlara karşı Türkiye'nin hassasiyeti çok yüksektir" diye konuştu.Yalçın Akdoğan çadır kentte doğan ve şu anda 3 aylık olan Farah isimli kız çocuğunu kucağına alıp sevdi ve annesiyle sohbet etti. Akdoğan ve beraberindekiler daha sonra çadır kent içinde AFAD koordinasyonunda kurulan anaokulunu ziyaret etti. Akdoğan burada öğrencileri kucağına alıp severken onlara oyuncaklar dağıttı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdoğan: Suriye'de küresel kavga var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN