Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şehidin maaşı geri isteniyor

Hasta yakını tarafından öldürülen ve sivil şehit sayıldığı için Dr. Ersin Arslan'ın ailesine bağlanan maaş, 3 yıl sonra geri istendi

Giriş Tarihi: 28.12.2015
Şehidin maaşı geri isteniyor
Gaziantep'te 3 yıl önce Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi'nde meydana gelen olayda, 80 yaşındaki dedesinin ölümünden sorumlu tutularak Murat Gecek tarafından görevi başında uğradığı bıçaklı saldırı sonucu yaşamını yitiren Dr. Ersin Arslan'ın sivil şehit sayıldığı için ailesine bağlanan maaş, hata yapıldığı bildirilerek SGK tarafından faiziyle birlikte geri istendi. Anne Hatice Arslan, "Biz kendilerinden bir talepte bulunmadık. Şimdi verdikleri parayı geri istiyorlar" dedi.

YASAL GİRİŞİM BAŞLADI

Doktor kardeşinin ölümünden sonra anne ve babasının devletten hiçbir talepte bulunmadığını belirten Erkan Arslan, "Babam marangozluk yapıyor ve Bağ- Kur maaşı ile geçiniyor. Ağabeyim öldükten sonra SGK'dan gelen görevliler gelir tespiti yaptı. Annemin hiçbir gelirinin olmadığını belirledi. Sivil şehit sayıldığı için annemin mağdur olmasından kaynaklı maaş bağlanacağını söylediler. Biz hiçbir şey talep etmedik. Annem 5 bin lira aldı, onu da hayır olarak dağıttı" diye konuştu. Ölen ağabeyinden her ay 330 lira maaş bağlandığını, annesinin bu parayı yoksul kimselere verdiğini vurgulayan Erkan Arslan, "Şimdi gelmişler, 'Bir yanlışlık oldu, size verilen parayı faiziyle birlikte geri ödemeniz gerekir' diyorlar. Şaşırdık kaldık. Bu nasıl yanlışlık böyle? Yasal işlem başlattık" dedi. Ailenin avukatı Metin Kınacılar ise, "2012-2015 yılları arasında yapılan 12 bin TL'ye yakın parayı almak için icra takibi başlatıldı. 13. İcra Müdürlüğüne itiraz ettik. Şimdilik durduruldu. Ancak SGK'nın avukatları da 'icra takibinin durdurulmasının kaldırılması ve ödenen paranın faiziyle geri alınması' talebiyle 1. İş Mahkemesine başvurdu. Süreci bekliyoruz" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şehidin maaşı geri isteniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN