Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Paralel Yapı'nın üniversite inadı

Giriş Tarihi: 3.1.2016
Paralel Yapı'nın üniversite inadı

Adana'na Paralel Yapı tarafından kurulmak istenen Kanuni Üniversitesi hukuk engeline takılınca, FETÖ'cüler kiraladıkları bir binada faaliyet göstermeye başladı ancak yine ruhsat alamadı

Adana'da dönemin Seyhan Belediye Başkanı Azim Öztürk'ün 4 Mart 2103 tarihinde hukuka aykırı şekilde verdiği ruhsatla kurulmak istenen Kanuni Üniversitesi'ni yasal zemine oturtmak için her türlü ayak oyununa başvurulduğu ortaya çıktı. Arazi tahsisi ve kuruluş garantörlüğü iptal edilen üniversite, önüne çıkan yasal engellerden kurtulmak için Emek Mahallesi'nde bir bina kiraladı. Seyhan Belediyesi'nin binada eğitim amaçlı faaliyet yapılamayacağını söylemesine rağmen FETÖ'cü yönetim binaya tabelayı astı. Kanunlara aykırı şekilde çalışan Kanuni Üniversitesi'nin faaliyetten men edilmesi için şimdi gözler Adana Valiliği ile YÖK'e çevrildi.

YIKILAN HAYALLER

Sarıhuğlar köyünde Hazine'ye ait 93 bin metrekarelik arsada üniversite kurmak isteyen Paralel Yapı'nın bu hayali suya düştü. Ancak neye mal olursa olsun üniversiteyi kurmakta kararlı gözüken Paralel Yapı, Emek Mahallesi'nde kendilerine yakın olan Üçgül İnşaat ve Yatırım A.Ş.'ye ait bir binayı kiraladı. Üniversitenin Mütevelli Heyet Başkanı ve dönemin Adana Ticaret Borsası Başkanı olan Muammer Çalışkan, 9 Ocak 2015 tarihinde Seyhan Belediyesi'nden kampus yapılıncaya kadar kiraladıkları binada eğitim vermelerinde bir sakınca olmadığına dair yazı istedi. Seyhan Belediyesi 1515 ada ve 743 parselde bulunan binada inceleme yaparak, binanın meri imar planlarında "konut dışı kentsel çalışma alanı ve ticari depolama alanı" olarak görüldüğünü belirledi. Belediye üniversite yönetimine yazı yazarak, yapılan başvuruyu reddetme gerekçesini şöyle açıkladı: "1/1000 ölçekli uygulama imar plan notlarında; konut dışı kentsel çalışma alanı ve ticari depolama alanlarında sadece patlayıcı, parlayıcı ve yanıcı maddeler içermeyen ticari depolama tesisleri ile bunlara ilişkin ofisler yer alabilir." Neye mal olursa olsun üniversiteyi faaliyete geçirmeye kararlı olan Paralel Yapı, bina sahibi Üçgül İnşaat firmasından belediyeye başvurarak tadilat projesini onaylatmasını istedi. Eğer belediye bu projeyi onaylarsa, FETÖ'cü yönetim hemen YÖK'e gidecek ve "Kiraladığımız binada eğitim vermemize sakınca olmadığını belediye onayladı. Sizde bize onay verin" diyecekti. Ancak Paralel'in ayak oyunu tutmadı. Belediye bürokratları, tapu kaydını inceleyince söz konusu yerin intifa hakkının Kanuni Üniversitesi'nde olduğunu ortaya çıkardı. FETÖ'cü yönetim, bütün bu yasal engellere rağmen kiraladığı binaya yerleşti, içini eğitim kurumu olacak şekilde düzenledi ve tabelasını astı. Şimdi gözler kaçak faaliyet gösteren üniversite hakkında işlem yapılıp yapılmayacağı konusunda Adana Valiliği ile YÖK'e çevrildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel Yapı'nın üniversite inadı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN