Köroğlu Operası'nın prömiyeri yapıldı

Giriş Tarihi: 12.1.2016
Köroğlu Operası'nın prömiyeri yapıldı
Azeri besteci Üzeyir Hacıbeyli'nin, adını Anadolu, Kafkasya ve Orta Asya'ya yayılmış Köroğlu Destanı'ndan alan eseri Köroğlu Operası'nın Mersin prömiyeri gerçekleştirildi. Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Azerbaycan Kültür Bakanlığı ile Ankara Büyükelçiliği, Mersin Devlet Opera ve Balesi (MDOB) ortak organizasyonuyla düzenlenen opera, Mersin Kültür Merkezi'nde izleyiciyle buluştu.

BÜYÜK ALKIŞ ALDI

Rejisör Eflatun Neimetzade'nin sahneye taşıdığı, orkestra yönetmenliğini Lorenzo Coladonato'nun yaptığı 3 perdelik opera, koreografileri ve müzikleriyle sanatseverlerden alkış aldı. Eserin, dekor ve kostüm tasarımını Savaş Camgöz'ün, koreografisini Mehmet Balkan'ın üstlendi. İlk kez 1937'de Azerbaycan Devlet Akademisi Opera ve Bale Tiyatrosu'nda seyircilerle buluşan eserin Mersin prömiyerinde, çok sayıda oyuncu dönüşümlü olarak performanslarını sergiledi.

ZENGİN MEDENİYET

Operayı izleyen Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Faik Bağırov, iki kardeş ülkeyi, şanlı tarih ve zengin bir medeniyetin birleştirdiğini belirterek, bu ilişkinin her alanda ileriye taşındığını, bunların içinde kültür ve sanatın özel bir yeri olduğunu söyledi. Bağırov, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ile yıllar geçtikçe daha sistemli bir ilişkinin kurulduğunu ifade ederek, "İki ülke arasında artık daha düzenli hale gelecek kültür ve sanat işbirliğinin somut örneği Köroğlu Operası'dır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Köroğlu Operası'nın prömiyeri yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN