Robot cerrahiyle ilk TORS operasyonu

Bademcik kanseri olan hasta, solunum yolunda delik açılmaksızın Da Vinci Robotik Cerrahi sistemiyle yapılan ameliyatla kurtuldu

Giriş Tarihi: 10.2.2016
Robot cerrahiyle ilk TORS operasyonu
Adana'da 43 yaşındaki bademcik kanseri Abit Takgal isimli Suriyeli hasta, Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Da Vinci Robotik Cerrahi sistemiyle yapılan ameliyatın ertesi günü ayağa kalktı. Üç ay önce başlayan boğaz ağrısı, yutkunmada zorluk, kilo kaybı şikayetleri ile hastaneye başvuran hastaya bademcik kanseri teşhisi konuldu. Hastanın ameliyatını, aynı zamanda kulak burun boğaz uzmanı olan Adana Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Osman Kürşat Arıkan yaptı.

AĞIZ İÇİNDEN

Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan tarafından hastaya TORS (transoral robotik cerrahi) ameliyatı yapıldı. Da Vinci Robotik Cerrahi sistemiyle, solunum yoluna delik açılmaksızın ağız içinden yapılan ameliyatla, hastanın sağ bademciği ve dil kökünün sağ tarafı alınarak kanserli doku temizlendi. Kan tranfüzyonuna gerek kalmayan ve yoğun bakım ihtiyacı olmayan hasta aynı gün ayağa kalktı.

BÖLGEDE BİR İLK

Adana KHB Genel Sekreteri Prof. Dr. Arıkan, "Hastanın boğazının sağ tarafından dil köküne uzanan büyük bir kitle vardı ve üzerinde yaralar bulunmaktaydı. Da Vinci Robotik Cerrahi yöntemiyle ağız içinden girilerek yapılan transoral robotik cerrahi operasyonu gerçekleştirdik. Sağlık Bakanlığımızın katkılarıyla bölgemize kazandırılan Da Vinci robotuyla bölgedeki ilk bademcik kanseri TORS ameliyatını yapmanın gururunu yaşıyorum" dedi.

UZAKTAN AMELİYAT
Sistemin NASA tarafından geliştirildiğini kaydeden Prof. Dr. Arıkan, "Bu sistem ilk olarak uzaydaki astronotların sağlık hizmetine ihtiyaç duymaları halinde kullanılmak üzere geliştirildi. Böylece astronotlar, dünyadaki cerrah konsolunu kullanılarak uzaktan ameliyat edilebileceklerdi. Şu anda doktorlar, aynı odadan ameliyatı gerçekleştiriyorlar. Bir aksilik durumunda hemen açık ameliyata dönülebiliyor" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Robot cerrahiyle ilk TORS operasyonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN