Türkiye'nin en iyi haber sitesi

No touch laser ve femtolasik nedir?

Niv Göz Hastanesi doktorlarından Op.Dr. Adil Tekin, Femtolasik ve No Touch Laser tedavi yöntemlerini anlattı, tedavi ile ilgili gelişmeler hakkında bilgi verdi

Giriş Tarihi: 14.3.2016
No touch laser ve femtolasik nedir?
Adana'da faaliyet gösteren Niv Göz Hastanesi'nde görev yapan Op. Dr. Adil Tekin, Femtolasik ve No Touch Laser tedavi yönteminin bütün yönlerini anlattı. Op. Dr. Adil Tekin, "No Touch Laser diye bilinen tedavi, excimer laser tedavisinin ilk yöntemlerden olup, PRK yada LASEK diye bildiğimiz tedavinin yeni ticari adıdır. PRK'ya hiçbir üstünlüğü olmadığı gibi tam tersine dezavantajları vardır" dedi.

23 YIL ÖNCE YAPILDI

Op. Dr. Adil Tekin şunları söyledi: No Touch Laser ticari isim olup PRK tedavisine Türkiye'de bir klinik tarafından verilen ticari ve reklam amaçlı bir isimdir. Bu tedavinin diğer adı transepitelyal PRK'dır. PRK'dan bir üstünlüğü olmayıp, tam tersine dezavantajları vardır. En önemli dezavantajı epitel kalınlığı farklılıklarına bağlı eksik ya da fazla düzeltmelerdir. Yeni bir tedavi şekli olmayıp 23 yıl önce yapılmıştır. Ancak refraktif olumsuzluklar ve fazla ağrılı olması nedeni ile yerini Lasik'e daha sonra da Femtosaniye laserlerin çıkması ile Femtolasik'e bırakmıştır. Bugün PRK ya da No Touch Laser Femtolasik yapılamayan veya çok düşük numaraların düzeltilmesinde tercih edilmektedir. Bugün ülkemizdeki tüm excimer laserler ile PRK yapılabilmektedir.

EN ÇOK KULLANILAN

Op. Dr. Tekin şöyle devam etti: Güncel tedavide en çok tercih edilen yöntem Femtosaniye laser yardımlı lasik yöntemleridir. Bu yöntemlerin en önemli özelliği kişiye özel laser yapılabilmesi ve sonuçların çok mükemmel olmasıdır. Bu nedenle klinik yaklaşımımda birinci olarak İlasik ve Femtolasik yöntemini tercih etmekteyim. Bu tedaviye uygun olmayan hastalarda PRK tercih etmekteyim. Bugün laser tedavisinde en yeni ve en üstün tedavi Femtosaniye laser yardımı ile yapılan excimer laserlerdir. Bunlar da ilasik ve Femtolasik'tir.

HAFİF BATMA VE SULANMA

Op. Dr. Ali Tekin, Femtolasik tedavisinde 2 farklı laser kullanılıp kullanılmadığına da şöyle dedi: Evet. Önce femtosaniye laser yardımı ile kişiye özel korneal flep oluşturuluyor. Bu flep istenilen kalınlıkta ve kenarları istenilen açıda olması nedeni ile flep kırışıklıklarını minimalize etmektedir. Hazırlanan flep yatağına excimer laser ile tedavi yapılmakta ve flep yerine yerleştirilerek tedavi sonlandırılıyor. Hastalar tedavi günü hafif batma ve sulanma şikayeti olmakta 12-24 saat içinde bu şikayetler geçmekte ve tama yakın görmektedirler. Bir gün sonra rahatlıkla araba kullanabilmektedirler.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
No touch laser ve femtolasik nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN