Fetö’nün unda arsenikli su içirildi

’de Paralel Yapı’ya yakınlığı ile bilinen Sungurbey ları’nda kaçak kazılan kuyudan çıkan suyun 21 yıldır öğrencilere içirildiği ve suda yüksek oranda arsenik olduğu anlaşıldı

Giriş Tarihi: 19.4.2016
Fetö’nün okulunda arsenikli su içirildi
Paralel Yapı'ya yakınlığı ile bilinen ve 'de 1994 yılından beri ana sınıfı, ilk, ortaokul ve lise düzeyinde eğitim veren Özel Sungurbey Eğitim Kurumları'nda kaçak olarak açılan kuyu suyu kullanıldığı, yapılan analiz raporlarına göre kuyu suyundaki arsenik miktarının Dünya Örgütü'nün kabul ettiği oranın çok üstünde olduğu ortaya çıktı. Okul 15 gün süreyle eğitime kapatılırken, Okul Müdürü Ahmet Korkmaz, şehir suyu bağlatarak sorunu çözdüklerini belirtti.

DAHA FAZLA GİZLEYEMEDİ
Nigde-Bor yolu üzerinde bulunan Sungurbey Eğitim Kurumları 20 Eylül 1994 tarihinde hizmete girdi. Bünyesinde, Özel Sungurbey İlkokulu, Ortaokulu, Anadolu Sağlık Meslek Lisesi, Fen Lisesi ve Anadolu Lisesi bulunan eğitim kurumunda öğrencilerin ve çalışanların ihtiyaçlarının karşılanması için kaçak kuyu açıldı ve buradan çıkan su kullanılmaya başlandı. Bugüne kadar sessiz sedasız kuyu suyunu öğrencilere içiren okul yönetimi bu durumu daha fazla gizleyemedi.

KAPATILMASI İSTENDİ
Okulda eğitim gören öğrencilerin sık sık hastalanması üzerine veliler duruma tepki gösterdi. Gelen şikayet üzerine okulun içme suyu incelemeye alındı. Adana Halk Sağlığı Laboratuarında incelenen içme suyundaki arsenik parametresi yönünden insan sağlığına kesinlikle tehlikeli olduğu ortaya çıktı. Bunun üzerine Özel Eğitim Kurumları Genel Müdürlüğü 27 Ekim 2015 tarihinde Niğde Valiliği'ne yazı göndererek söz konusu okulların 15 gün geçici süre ile kapatılmasını istedi. Paralel Yapı'ya yakın Özel Sungurbey Eğitim Kurumları, Niğde Belediyesi'ne başvurarak şehir içme suyunun bağlanması talebinde bulundu. Belediye ile yapılan sözleşme üzerine okula şehir içme suyu bağlandı. Böylece yılda ortalama 600 öğrencinin eğitim gördüğü okulda 21 yıldır arsenik parametresi çok yüksek olan suyun kullanımına son verildi. 21 yıl sonra okulda sağlıklı içme suyu kullanılırken, okul 23 Ocak 2016-7 Şubat 2016 tarihleri arasında 15 gün süreyle eğitime kapatıldı.

ARSENİK'İN ZARARI
Arsenik, Dünya Sağlık Örgütü tarafından içme sularındaki en tehlikeli kimyasal olarak belirtiliyor. Suda arsenik oranın yüksek olması insan sağlığında en çok kanserojen etkiye neden oluyor. İçme suyunda ya da gıdalarda arsenik oranının gereken sınırın üzerinde olması, özellikle mesane ve akciğer kanseri açısından risk oluşturuyor. Bunun dışında cilt ve böbrek kanserlerine de sebep olabiliyor. Kalp damar sisteminde, beyin ve sinir sisteminde de olumsuz etkileri olduğu tespit edilmiştir. Dünya Sağlık Örgütü tarafından kanser yapıcı madde olarak değerlendirilen arsenik konsantrasyonu 1993 yılında 50 ğg/litreden, 10 ğg/litreye indirmiş ve arsenik konsantrasyonu 10 ğg/litrenin üzerinde olan suları zararlı olarak belirlemiştir. Bu oranlar göz önüne Sungurbey Eğitim kurumlarında yaklaşık 21 yıl bu oranın 2 katından fazla oran olan 22,9 ğg/ litre arsenikli suyu öğrencilerine kullandırdığı ortaya çıktı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fetö’nün okulunda arsenikli su içirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN