MESBAŞ sınırlarını daha da büyütecek

Giriş Tarihi: 20.7.2016
MESBAŞ sınırlarını daha da büyütecek

’nin ilk serbest bölgesi olarak bilinen ve hacmiyle Çukurova bölgesi başta olmak üzere ülke ekonomisine büyük katkılar veren MESBAŞ, hizmet alanını genletiyor

Yüzde 100 doluluk oranıyla hizmet veren ve 2016'nın sadece ilk 6 ayında 1,5 milyar dolarlık lem hacmi gerçekleştiren Mersin Serbest Bölge İşletici A.Ş. (MESBAŞ), hizmet alanını genişleterek yeni firmalara ev sahipliği yapmayı hedefliyor. Bölgenin doğusundaki 334 dönümlük arazinin MESBAŞ bünyesine geçmesiyle 1 milyar dolarlık ek hacmi gerçekleşecek ve 9 bin istihdama ek olarak 2 bin kişiye iş imkanı sağlanacak.
'nin ilk serbest bölgesi olarak 1987 yılında Mersin'de kurulan MESBAŞ'ın Genel Müdürü Edvar Mum, bölgedeki potansiyeli ve hedefleri SABAH Güney'e değerlendirdi. Yüzdü 100 dolu olan bölgenin 132'si yabancı, toplam 452 firmayla faaliyet gösterdiğini dile getiren Edvar Mum, bu firmalarda 8 bin 50 kişiye iş ve aş imkanı sağlandığını, istihdam rakamlarının dolaylı yoldan ise 9 binin üzerine çıktığını vurguladı.

YÜZDE 19'LUK DARALMA
Bölgedeki firmaların 112 ülkeyle 682 farklı ürün üzerinden ticaret yaptığını bildiren Mum, son 5 yıllık ortalama ticaret hacmi endeksinin yıllık 3,5 milyar dolar civarında gerçekleştiğini bildirerek, "2015'in ilk 6 ayında 1,8 milyar dolarlık işlem gerçekleştirirken, 2016'nın ilk 6 ayında ise bu rakam 1,5 milyar dolarda kaldı. Yaklaşık yüzde 19'luk işlem hacmi azalması yaşandı. Bunun nedeni de özellikle Irak ve Suriye potansiyelindeki daralmadır" şeklinde konuştu.

GENİŞLETME ÇALIŞMALARI
Ticaret yapmak isteyen pek çok firmanın serbest bölgede yer almak istediğini ancak yüzde 100 doluluk nedeniyle talepleri karşılayamadıklarını belirten Mum, genişletme çalışmalarıyla ilgili şöyle dedi: "1996 yılında bölgenin batısındaki 10 dönümlük bir alanı satın alarak bölgeye dahil ettik. 2007'de 50 dönümlük alanı daha yatırımcılarımıza açtık. Sadece bölgenin doğusundaki 334 dönümlük bir alan boş. Buranın bölgeye dahil edilmesi için girişimlerimizi sürdürüyoruz. Bunu başarabilirsek 1 milyar dolarlık ilave bir ticaret hacmi gerçekleştirip, 2 bin ek istihdam ortamı sağlayacağız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MESBAŞ sınırlarını daha da büyütecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN