Türkiye'nin en iyi haber sitesi

GDO kumpasından FETÖ’cüler çıktı

Giriş Tarihi: 29.7.2016
GDO kumpasından FETÖ’cüler çıktı

’de sahte GDO raporu hazırlayan İTÜ hocaları Alper Tunga Akarsubaşı ve Mustafa Kolukırık ile GDO soruşturmasını yürüten savcı ve hâkim FETÖ kapsamında tutuklandı

'de 2013 yılında iktidara yakın 3 şirketin ithal ettiği çeltiklerin GDO'lu olduğu yönünde gerçeğe aykırı rapor hazırlayan İTÜ akademisyenleri Alper Tunga Akarsubaşı ve Mustafa Kolukırık tutuklandı. Aynı olayda soruşturmayı yürüten Cumhuriyet savcısı Fikret ile işadamlarının tutuklayan hâkim Ahmet Avcı, FETÖ kapsamında tutuklanarak cezaevine gönderildi. Avcı'nın verdiği kararla şirket sahipleri Ahmet Tiryakioğlu ve Bayram Fettahoğlu'nun da aralarında olduğu işadamları tutuklanmıştı.

GDO RAPORU
Ünlü işadamlarının tutuklanmasına giden süreç, 2013 yılında yapılan GDO operasyonu ile başladı. 3 şirketin ithal ettiği çeltiklerin GDO'lu olduğu yönünde başlatılan soruşturma kapsamında İTÜ MOBGAM laboratuarında görevli akademisyenler Alper Tunga Akarsubaşı ve Mustafa Kolukırık, çeltiklerin GDO'lu olduğu yönünde rapor hazırladı. Rapor doğrultusunda şirketlerin sahiplerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda işadamı tutuklandı.

TUTUKSUZ YARGILAMA
Bu rapora ilişkin olarak şirketlerin avukatlığını yapan Altındere tarafından İTÜ Rektörlüğüne ihtarname gönderilerek bir takım bilgi ve belgeler istenmesi üzerine, İTÜ Rektörlüğü bu raporun kendi bilgileri dışında ve gerçeğe aykırı olarak düzenlendiğini açıkladı. Altındere'nin, bu akademisyenlerin FETÖ kapsamında suç işledikleri gerekçesiyle yaptığı şikayet üzerine haklarında Mersin 2. Ağır Ceza mahkemesinde dava açıldı ve tutuksuz yargılanmalarına karar verildi.

İTİRAZ ETTİLER
15 Temmuz kalkışmasının ardından avukat Murat Altındere ve mahkemenin savcısı, akademisyenlerin de aralarında bulunduğu tutuksuz olarak yargılanan tüm sanıkların tutuklanmaları için talepte bulunuldu. 26 Temmuz Salı günü akşam saatlerinde itiraz üzerine konuyu inceleyen Mersin 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından her iki akademisyen ve dönemin Mersin KOM Şube Müdürü ve polislerinin aralarında olduğu 10 kişi hakkında tutuklama kararı verdi. Darbe gişirimi sonrası başlatılan hakim- savcı soruşturmasında da GDO soruşturmasını yürüten savcı Fikret Gönen ile tutuklamayı yapan Hakim Ahmet Avcı 21 Temmuz 2016 tarihinde tutuklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GDO kumpasından FETÖ’cüler çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN