Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbe anlaşılmasın diye kokteyl verdi

İslahiye’de bulunan 106. Alay Komutanlığı’nda 15 Temmuz günü darbe yapıldığı anlaşılmasın diye Alay komutanı tarafından rütbeli askerlere katılımı zorunlu kokteyl düzenlendiği bildirildi

Darbe anlaşılmasın diye kokteyl verdi
Gaziantep'in İslahiye ilçesinde FETÖ yapılanması soruşturması kapsamında 106. Alay Komutanlığı'na bağlı meslekten ihraç edilen 35 askere 5'er kez ağırlaştırılmış müebbet istemiyle açılan davada ilginç ayrıntılar ortaya çıktı. FETÖ davasında tutuklu yargılanan Üsteğmen Melike Bilgin'in aynı karargâhta görev yapan Üsteğmen eşi Emir Mert Bilgin, tanık olarak dinlendiği davada darbe gecesi 106. Alay Komutanı'nın FETÖ mensubu askerlerin darbe yaptığının anlaşılmaması için rütbeli askerlere zorunlu olarak kokteyl düzenlediğini iddia etti.

MESAJ EMRİ GELDİ
Gaziantep'te 7. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, tanık ve tutuklu olan 15 asker ifadelerinde, 106'ncı Topçu Alayı'nda görevli rütbeli personelin aileleriyle birlikte zorunlu olarak kokteyle katıldığını, darbe gecesi saat 23:00 sıralarında Alay Komutanı'nın bazı subayları evlerine gönderdikten sonra FETÖ'cü subaylarla toplantı yaptığını belirterek, Genel Kurmay Başkanlığından HAREKAT YILDIRIM adlı bir mesaj emri geldiği, mesaj emrinde sıkıyönetim ilan edileceği, saat 03:00 itibaren yönetime el konulacağı ve saat 06:00 dan itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edileceği bilgilerinin yer aldığını ifade ettiler. Tanık olarak dinlenen İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural, 106. Topçu Alay Komutanı Albay Turgut Çelebi'nin kendisini aradığını, "Başkan hayırdır salâ okutturuyorsunuz, salâ için daha vakit erken, bizde bir şey yok, sabah göreve kalkacağız" dediğini belirterek, "Ben de kendisine 'Biz her şeyi göze almışız. Vatandaş ayaklanmış durumda, zor zapt ediyorum' dedim. Bunun üzerine 'O zaman gel nizamiyede görüşelim' dedi. Ben de, 'Albayım, burası çok yoğun. Yoğunluğu atlatayım gelirim' dedim. Alay Komutanlığı içerisinde askeri araç ve askeri personelin hareketliliği haberini alınca da şüphe duyarak nizamiyeye gitmedim" diye konuştu. FETÖ davasında tutuklu yargılanan Üsteğmen Melike Bilgin'in aynı karargâhta görev yapan ve tanık olarak mahkemede yer alan Takım Komutanı Üsteğmen eşi Emir Mert Bilgin ise ifadesinde ilginç bir ayrıntı verdi. Bilgin, eşinin gazi ailesi kontenjanından orduya alındığını, kendilerinin uzun süre FETÖ mensuplarınca mobbing ve baskılara uğradığını iddia etti. Haziran ayında, Ankara Polatlı Topçu ve Füze okulunda fırtına obüsü kursuna görevli olarak gittiğini söyleyen Bilgin, darbe gecesi yapılan kokteylin saatinin Alay Komutanı tarafından çeşitli bahanelerle önce saat 16:00, sonra 19:00, en son 21:00 olarak değiştirildiğini, kokteyle alayda bulunan bütün rütbeli personelin zorunlu olarak katılmasının, FETÖ'cü askerlerin bu darbe girişimini yaptığının anlaşılmaması için olduğunu öne sürdü.

HANGİ SUÇLA SUÇLANIYORLAR
İddianamede, cezaevinde tutuklu bulunan Alay Komutanı Turgut Çelebi ile birlikte yargılanan 15'i tutuklu 35 subay ve astsubay'ın 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu uyarınca "Anasay Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme", "Türkiye Büyük Millet Meclisi Ortadan Kaldırmaya ve Görevini Yapmasını Engellemeye Teşebbüs Etme", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan Kaldırmaya ve Görevini Yapmasını Engellmeye Teşebbüs Etme", "Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine Karşı Silahlı İsyanda Bulunma" ve "Silahlı Terör Örgütüne Üye Olma" suçlarından cezalandırılmaları isteniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe anlaşılmasın diye kokteyl verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN